Metoda Dikula w leczeniu przepuklin międzykręgowych

Leczenie ruchu jest jedną z uznanych metod leczenia chorób kręgosłupa. W rezultacie ból, skurcze, obrzęki ustępują, gorset mięśni staje się silniejszy.

Autorem tej techniki jest akademik, profesor Valentin Iwanowicz Dikul, który w młodości cierpiał na poważne kompresyjne złamanie kręgosłupa i zdołał wstać z własnym systemem.

Technika Dikula z przepukliną kręgosłupa jest bardzo skuteczna, ponieważ pozwala rozwinąć możliwości mocy mięśni.

Jaki jest problem i co robić?

Przyczyną zespołu bólowego z przepukliną jest nie tyle uszkodzenie nerwów, co utrzymujący się skurcz mięśni. Będąc w stanie skurczu mięśnie w tym samym czasie nie otrzymują dodatkowej energii - tlenu i składników odżywczych.

W ten sposób tkanka mięśniowa zanika, a skurcz nadal nie przechodzi. To prowadzi do zwiększonego bólu.

Ćwiczenia są zaprojektowane, aby podnieść obciążenie osiowe kręgosłupa, przywrócić głębokie mięśnie pleców. Jest aktywną walką przeciwko chorobie i zwycięstwem nad nią, a nie wykonalną adaptacją do roli "osoby niepełnosprawnej" (jak głoszą niektóre inne systemy).

Programy dla każdego pacjenta są opracowywane indywidualnie: czas odzyskania zależy od charakteru choroby i związanych z nią chorób, a także od chęci pacjenta do pracy nad sobą.

Obowiązuje główna zasada, stopniowo zwiększając obciążenia mocy i ciągłość zawodów: codziennie co najmniej godzinę dziennie. Tak pisze V.I. Dikul w swojej książce "Traktujemy plecy z przepuklin i wypukłości".

Jego ćwiczenia są wykorzystywane nie tylko do leczenia zachowawczego przepukliny krążka międzykręgowego, ale także do rehabilitacji po zabiegu.

Lekarz opracował także "balsam Dikul", który pomaga w przepuklinach kręgosłupa. Skuteczność tego leku, testowanego w warunkach klinicznych, była doświadczana przez wielu pacjentów.

W swoim składzie - produkty życia pszczół, oczyszczonej wody z jonami srebra, olejków eterycznych i ekstraktów olejowych roślin użytkowych, a także mumii.

Balsam zmniejsza ból i stany zapalne, normalizuje krążenie krwi i drenaż limfatyczny, chroni chrząstkę, poprawia lokalną odporność.

Etapy przywracania

1 etap. Delikatny tryb, niezależnie od sprawności fizycznej. Ćwiczenia są wykonywane 3 razy w tygodniu. Konieczne jest osiągnięcie eliminacji bólu, przywrócenie objętości ruchów kręgosłupa. Osiąga się to poprzez następujące działania:

 • wpływ na same mechanizmy regulacji bólu;
 • rozluźnienie mięśni w dotkniętym obszarze;
 • poprawa ogólnego tonu;
 • brak pionowego obciążenia osiowego.

Wszystko to pozwala nam przygotować systemy ciała do dalszej pracy, aby dostosować je do etapów korekcji przepukliną. Gdy ćwiczenia, pozornie przypominające prosty ładunek, będą wykonywane bez bólu i w całości, komplikują je.

2 etap. Normalizowanie tonu i poprawa wytrzymałości w poszczególnych grupach mięśniowych zarówno w segmencie przepukliny dotkniętej chorobą, jak i przyległych segmentach kręgosłupa, a także w zwiększaniu siły mięśni głębokich.

Dr Dikul zaleca zajęcia z częstotliwością 2 razy w tygodniu. Po osiągnięciu stabilnej remisji, przy braku bólu, obciążenie jest nieco większe:

 • szersza amplituda;
 • ruchy asymetryczne;
 • zwiększenie ciężaru roboczego.

Etap 3. Trening o złożonej koordynacji i stabilizacji, o silnym charakterze. Długa dynamiczna i statyczna praca, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, stworzenie zdrowego stereotypu motorycznego.

Fizjoterapia umożliwia ponadto, aby poradzić sobie z różnymi gospodarstwie domowym, ćwiczenia gimnastyczne, segment wpływa międzykręgowy przepukliny, nie odczuwa negatywny wpływ.

Oznacza to, że można żyć bez bólu, cieszyć się pełnią życia bez nawrotu choroby.

Przykłady

Robi ćwiczenia z przepukliną kręgosłupa lędźwiowego mięśni należy wykonać 8 powtórzeń na każdej stronie - to jedno podejście. Jako przyzwyczajenia 2 i 3 działają podejścia.

Opóźnienie w skrajnym porwania - 2-3 sekund, a następnie powrócić do pierwotnej pozycji i powtórzenie w drugim kierunku. Przerwy pomiędzy seriami - 2 minuty.

Ruch w tych przykładach są przeprowadzane na plecach. Jeżeli są one związane z poślizgiem, dr Dikul zaleca im podwoić celofan miot.

 1. Wyciągniętymi nogami - razem, ręce do boków, dłonie w dół. Skręć w lewo prawe udo, jasne podłogi lewą nogą, nie oderwać go od drugiej nodze.
 2. Szczotki skrzyżowane ręce na ramionach, odległości stóp ramię. Unieś ramiona nad podłogą, obrócić je w prawo.
 3. Nogi są połączone, skarpetki, ręce do boków, dłonie w dół. Bez przerwy od podłogi głowy, szyi, obręczy barkowej do ślizgania się na powierzchni obu stóp jednocześnie, rysunek łuku w jednym kierunku, a następnie w innym kierunku. Stopy nie powinny być zniesione.
 4. Nogi na szerokość barków, ręce, ramiona skrzyżowane na piersi. Bez oddzielenia głowy, szyi i do tyłu od powierzchni ruchu ślizgowego odbiegać w lewo. Miednicę i nogi pozostają nieruchome.

Jak ćwiczyć poprawnie

Podstawowe zasady gimnastyki metodą Dikul:

 • obowiązkowe rozgrzanie kręgosłupa przed rozpoczęciem: łagodne zbocza w różnych kierunkach;
 • wydech w momencie wysiłku, wdychaj relaksację;
 • rób wszystko w tej kolejności i dokładnie tyle razy, ile zalecono;
 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie przyspieszaj kroku;
 • Nie przechodź do skomplikowanych ruchów, aż do momentu, w którym jest to proste (a jeśli ładunek zostanie podany z łatwością, musisz dodać gumowe bandaże, hantle);
 • Stałość (co najmniej 3 razy w tygodniu);
 • samokontrola (w przypadku złego stanu zdrowia w przepuklinie nie można sobie poradzić, w przypadku trudności w realizacji - przejść do podstawowego kompleksu).

Lekarze pracujący nad metodą Dikul kontrolują rozwój mięśni pacjenta i dostosowują indywidualny program leczenia przepuklin w celu uzyskania optymalnego wyniku.