Grzbietowy występ kręgosłupa lędźwiowego: przyczyny, objawy, leczenie

Region lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa jest najbardziej wrażliwy, ponieważ wraz z kręgosłupem szyjnym odczuwa silne obciążenia stałe.

Szybko rozwijające się patologie w tych częściach kręgosłupa mogą grozić paraliżem kończyn, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki medyczne. Najbardziej niebezpieczny jest grzbietowy występ dysku l5 s1.

Występ jest wysunięciem krążka międzykręgowego poza kręgosłup. Dorsal - wybrzuszenie dysku występuje w wewnętrznej, tylnej części, w kierunku kanału kręgowego.

Przyczyny

Technologia komputerowa w tym przypadku nie pełni roli asystenta, ale najgorszego wroga, ponieważ codzienna praca za monitorem negatywnie wpływa na stan kręgosłupa, a także pracę siedzącą przez wiele godzin.

W pozycji siedzącej kręgosłup ulega znacznemu obciążeniu, znacznie bardziej niż podczas chodzenia lub stania.

Nacisk na kręgi w pozycji siedzącej rozkłada się nierównomiernie. Sytuację pogarsza obnażenie, przechylenie górnej części tułowia w lewo lub w prawo, wsparcie na łokciach.

Inne czynniki prowadzące do uszkodzenia krążka międzykręgowego obejmują:

 • Dziedziczna predyspozycja.
 • Choroby związane ze zmianami zwyrodnieniowymi w tkankach kręgów: osteochondroza, osteoporoza, zapalenie stawów itp.
 • Niedożywienie, gdy tkanka kostna nie dostaje wystarczającej ilości właściwych substancji przez krew.
 • Zaburzenia hormonalne (nieprawidłowa praca nadnerczy, tarczycy, długotrwałe stosowanie leków zawierających hormony itp.).
 • Urazy i operacje.

Należy zauważyć, że występ grzbietowa jest zlokalizowana w obszarze 5th kręgosłupa lędźwiowego (L5) i 1 krzyżowego znajduje się bezpośrednio za nim (S1), może rozwijać się szybko, przyczyniając się do początku zmian patologicznych w sąsiednich kręgów.

Następnie diagnozuje się uszkodzenie dysku l4 l5 i innych, leżących na nim segmentów kręgosłupa. Dlatego im szybciej rozpocznie się leczenie, tym mniej prawdopodobne, że proces degeneracyjny obejmie kręgi całego regionu lędźwiowego.

Objawy

Wśród różnych rodzajów występów krążków międzykręgowych wyróżniamy: dyfuzyjny i kolisty.

W pierwszym przypadku dysk wybrzuszenia nierównomierny miejscach, w drugim - obejmuje dużą powierzchnię i „rośnie” stabilnie tkanki wybrzuszenia na zewnątrz rdzenia kręgowego, co powoduje nieodwracalne zmiany, jeśli pacjent nie uwzględnia leczenia.

Najbardziej niebezpieczna jest mediana patologii grzbietowej, w której występ dysku występuje dokładnie naprzeciwko kanału kręgowego.

Sytuację pogarsza fakt, że istnieje ryzyko zgniecenia wiązek nerwowych - „ogon konia”, który prowadzi do częstego, ostrego i nieznośnego bólu, trwałe zaburzenia krążenia, aw rezultacie - do paraliżu kończyn.

Od pacjentów z tą patologią można usłyszeć następujące skargi:

 • Zawroty głowy, w oczach „pływa Flea” brak koordynacji ruchów obserwowane (ściśnięcie kanału kręgowego prowadzi do nierównomiernego przepływu krwi do mózgu), występuje na uszkodzenia kręgosłupa szyjnego.
 • bóle strzelania „aby dać” w pośladki, udo cielęcej (ściśniętej nerwu w odcinku lędźwiowym).
 • Naruszenie narządów wewnętrznych (patologia odcinka lędźwiowego "znajduje odzwierciedlenie" w ich pracy).

Osobę można leczyć niezależnie od chorób jelit, nerek lub wątroby, nawet nie wiedząc, jak poważna jest ta sytuacja. W tym czasie trwa niszczenie tkanek kręgosłupa w okolicy lędźwiowej.

Diagnostyka

Jaśniejszy obraz choroby przyczyni się do wprowadzenia, oprócz historii choroby i dolegliwości pacjenta:

 • MRI.
 • Tomografia komputerowa.
 • Badanie rentgenowskie.

Eksperci oceniają stan kręgów na zdjęciach, zauważają, gdzie nastąpiło uszkodzenie, wyciągają wnioski na temat stopnia i rodzaju choroby.

Terapia

Na etapie zaostrzenia konieczne jest złagodzenie bólu środków przeciwbólowych; wyeliminować stany zapalne i obrzęki, stosując leki przeciwzapalne.

Dalsze leczenie wypustek przebiega pomyślnie za pomocą następujących metod fizjoterapeutycznych:

 • Terapia manualna.
 • Masaż.
 • Akupunktura.
 • Rozgrzewka ciepłem i światłem.

Masaż "prostuje" zaciśnięte mięśnie w chorej okolicy, usuwa zacinanie zakończeń nerwowych, zatrzymuje proces wybrzuszania dysku.

Celem akupunktury jest wpływanie na punkty akupunkturowe (ośrodki "energii witalnej"), przez które ciało rozpoczyna proces samoleczenia.

Ciepło i światło zwalniającej obrzęk, przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu komórek i regeneracji tkanek.

Przy skomplikowanych formach patologicznych potrzebne są następujące metody:

 • Blokada kości (ostry atak bólu jest usuwany przez wstrzyknięcie).
 • Hydroplastyczny (płyn wprowadzany jest do chorego obszaru, co zmniejsza kompresję dotkniętych kręgów).
 • Narażenie na działanie lasera (wyeliminowanie wystających fragmentów tkanek).

Im szybciej pacjent szukać pomocy w szpitalach, tym bardziej prawdopodobne będzie to, że ruchomość kręgosłupa mogą być przywrócone, a silny stały ból nie będzie zatruwać mu życie.

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji w przyszłości, konieczne jest pozostawienie złych nawyków w przeszłości.

Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia (głównie na rozciąganie mięśni i elastyczność rozwoju) pomoże utrzymać płaski postawę, łatwość przemieszczania się, wigoru i witalności do późnej starości.

Loading...