Gorsety na skoliozy, ich odmiany i przeznaczenie

Krzywizna kręgosłupa może postępować, prowadzić do poważnych deformacji kręgosłupa i dysfunkcji narządów wewnętrznych.

Istnieją urządzenia (ortezy), pozwalające na „powrót” z powrotem w prawidłowej pozycji - A Korektory postawy gorsety, które są najbardziej skuteczne w młodym wieku - średnio 12 lat.

Dowiemy się, który gorset lepiej nosić w skoliozie i czy w ogóle jest potrzebny.

Zalety i wady

Zalety produktu ortopedycznego:

 • zatrzymuje procesy deformacji, tworząc nacisk na niezbędne obszary;
 • ustala prawidłową pozycję kręgosłupa;
 • zmniejsza obciążenie dotkniętego obszaru;
 • zmniejsza patologiczną ruchomość kręgosłupa.

Wady:

 • szczelność ruchów;
 • "odsadzenie" mięśni od wsparcia kręgosłupa, ich osłabienie;
 • uszkodzenie skóry w dotkniętych obszarach;
 • postęp skoliozy (tylko w przypadku nieprawidłowej selekcji produktu).

Funkcje używania gorsetów

Oto główne zasady, według których noszone są gorsety:

 1. Wybór urządzenia jest możliwy tylko indywidualnie, pod kierunkiem lekarza prowadzącego. Wysokość noszenia gorsetu medycznego, gęstość jego ściągania i inne szczegóły powinny być ustalane na podstawie badania kręgosłupa.
 2. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie warunków ponownej oceny i kontroli rentgenowskiej (zwykle co trzy miesiące), ponieważ w procesie noszenia korekty jest ważne - zwłaszcza w dzieciństwie.
 3. Dla większego komfortu pod gorsecie zakładana jest bawełniana koszula lub T-shirt. Ważne jest, aby bielizna była bezszwowa, szczególnie w miejscach, w których jest dopasowana do ciała.
 4. Na początku przyzwyczajenia się do urządzenia ortopedycznego na skórze pojawiają się zadrapania, czasami siniaki są normalne, a same mijają się bez specjalnego leczenia. Jeśli dyskomfort jest znaczący, warto udać się do lekarza.
 5. Obciążenie statyczne podczas noszenia ortezy nie powinno przekraczać 5 kg.
 6. Corsetting - leczenie skoliozy, która działa w połączeniu z masażem, pływaniem, gimnastyką leczniczą. Bez nich ortezy nie będą użyteczne, ponieważ efekt można uzyskać tylko dzięki silnym mięśniom pleców.

Typy ortez

Przydziel typy gorsetu zgodnie z materiałem produkcji. Zastanów się, czym one są i dlaczego są potrzebne:

 • Elastyczny. Z elastycznej gęstej tkaniny bez usztywnień. Korekta w początkowej fazie skoliozy, przy braku poważnych zaburzeń postawy.Zalecane w wieku 15 lat.
 • Trudne. Z płytkami po obu stronach kręgosłupa dla symetrycznego rozkładu obciążeń. Wyładowanie kręgosłupa, a także korekcja postawy.

Za pomocą funkcji można również wyznaczyć różne rodzaje gorsetu. Rozważmy je dalej.

Wspieranie

Zaprojektowany, aby wspierać kręgosłup. Zalecane po 25 latach, kiedy powstaje system kostny.

Używane z mniejszymi skrzywieniami - 1, 2 stopień, z krzywizną kręgosłupa do 40 stopni. Czasami mianowany podczas powrotu do zdrowia po operacji.

Orteza spełnia funkcję rozładunku, zapobiega postępowi choroby, ogranicza ruchomość w określonej płaszczyźnie, częściowo przywraca fizjologiczną pozycję kręgów.

Czas noszenia - od 6 do 24 godzin, zabiegi przeprowadzane są na kursach przez kilka miesięcy.

Korygujący

Przeznaczone są do korekcji - przeciwko skrzywieniom, zmniejszają tempo progresji choroby, ze skoliozą o 1 stopień mogą przywrócić prawidłową pozycję kręgosłupa. Wpływa na kręgosłup w kierunku przednio-bocznym i bocznym.

Łącznik korekty prostuje, mocowanie kolana zapobiega przesunięciu osi kręgosłupa. Pokazany dla dziecka poniżej 15 roku życia, którego skrzywienie przekroczyło kąt 20 stopni (skolioza o 2 stopnie).

Na 3, 4 stopień choroby, modele korekcyjne ortez nie są wyznaczane natychmiast - tylko po intensywnej terapii zachowawczej przez kilka miesięcy. W tym czasie pacjentka uprawia gimnastykę leczniczą codziennie przez 4-6 godzin.

Jeśli to wszystko nie pomoże, a skolioza nadal postępuje, zalecany jest gorset. Ale nawet po tym, pacjent powinien kontynuować praktykę fizykoterapii - zapobiega osłabieniu i skurczom mięśni.

Jedną ze znanych ortez korekcyjnych do korekcji skoliozy w odcinku lędźwiowym i klatki piersiowej jest gorset Chenot. Ma kilka charakterystycznych cech:

 • sztywne, z polimerowych wkładek, z zapięciami na sprzączkach, z wkładkami z pianki (podkładkami podpierającymi) wewnątrz, z różną liczbą usztywnień dla pewnego ciśnienia;
 • wykonany jest ze specjalnego plastiku według indywidualnych parametrów (odlew gipsowy);
 • działanie: aktywnie korygujące, zwyrodnieniowe, o 2, 3, a czasem 4 stopnie skoliozy;
 • w niektórych przypadkach jest w stanie całkowicie wyprostować kręgosłup lewą ręką lub praworęczną, jak również gięcie w kształcie litery "S".

Używanie gorsetu jest więc prawdziwą okazją do wyrównania postawy, zmniejszenia obciążenia kręgosłupa, zatrzymania rozwoju patologii. Jakie ortezy pomogą przy lewostronnych i innych typach skrzywienia, lekarz powinien zdecydować.

W każdym wieku leczenie powinno być kompleksowe. W szczególności ważne jest wzmocnienie mięśni poprzez specjalny wysiłek fizyczny.

Konieczne jest przestrzeganie zasad noszenia ortezy i wszystkich zaleceń lekarza. Wtedy znacznie wzrosną szanse skutecznej korekty skoliozy.

Loading...