Półsztywne i sztywne gorsety na plecach

Produkty ortopedyczne są kluczowe dla kręgosłupa na pewnym etapie, gdy osłabione lub ranne mięśnie nie mogą sobie poradzić, a uszkodzone dyski międzykręgowe nie może wytrzymać obciążenie kręgosłupa.

W zależności od stopnia nasilenia problemu zalecany jest twardy lub półsztywny gorset ortopedyczny (orteza).

Główne wskazania

Wśród wskazania do stosowania gorsetu można zidentyfikować:

  • problemy z plecami połączone z bólem (osteochondroza, rwa kulszowa, zapalenie nerwów itp.);
  • okres po urazie lub leczeniu chirurgicznym (rehabilitacja);
  • naruszenie postawy, skrzywienie;
  • rozładunek niektórych grup mięśni grzbietu, łagodzenie napięć.

Ortezy można nosić jako profilaktykę - zarówno w celu uzyskania prawidłowej postawy, jak i podczas znacznego wysiłku fizycznego. Każda z ortezy jest zaprojektowana dla konkretnego działu kręgosłupa.

Klasyfikacja według sztywności

Istnieją sztywne i półsztywne modele gorsetów dla relaksu i korekcji kręgosłupa. Opiszmy je bardziej szczegółowo.

Półsztywne gorsety. Ten rodzaj ortezy został zaprojektowany, aby wspierać plecy.Skutecznie wiążą kręgosłup, pozwalają rozładować napięcie mięśniowe, poprawić postawę.

Te modele są używane głównie w celu uniknięcia spadku. Mogą być również stosowane w warunkach zwiększonego zagrożenia traumatycznego lub przy znacznych obciążeniach.

Zastanów się nad niektórymi urządzeniami tej grupy:

  • Uniwersalny pas francuska produkcja Gezanne (prawidłowa pisownia nie jest „Zhizan” i „Zhezann”). Ten opatrunek ortopedyczny z „oddychającego” materiału siatkowego, przy czym po wewnętrznej stronie bawełny, o szerokości 27 cm, zmniejsza obciążenie piersiowej i lędźwiowo-krzyżowego. Ma półsztywne wstawki ościeżnicy, może być polecany jako opatrunek poporodowy.
  • Gorset typu Leningrad. Jest on przeznaczony do skorygowania deformacji (kifoskolioticheskaya postawy, skoliozy I stopnia) i rozładunek krążków międzykręgowych (martwica kostno-chrzęstna). Może być stosowany do nie ciężkich złamań kompresyjnych kręgosłupa w odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Wykonany z wytrzymałego bawełnianego materiału, posiada 5-7 usztywnień, przód zaopatrzony w sznurowanie lub rzepy.Na tylnej stronie paska zabezpieczonej, co pozwala na dostosowanie się w górnej części oraz siedzenia typu „rzep”, klamry lub metalowe ramy z zaciskami.

Sztywne gorsety. Te urządzenia ortopedyczne mają poważniejsze zadanie: są nie tylko wspomagające, ale także terapeutyczne.

Takie ortezy doskonale wspierają i wspierają skuteczne wyprostowanie kręgosłupa.

Często są zalecane do skoliozy lub kifozy. Mogą być noszone w zwykłym życiu, w zależności od wzoru, są prawie niewidoczne lub całkowicie niewidoczne pod ubraniem.

Co więcej, są oni wyznaczani, gdy konieczne jest całkowite unieruchomienie kręgosłupa - zwykle jest to okres rehabilitacji po operacji lub urazie.

Dla każdego pacjenta

Modele ortezy różnią się od S do XXL. W ten sposób pacjent każdej budowy ciała i wzrostu będzie mógł wybrać najbardziej odpowiednią opcję.

Biorąc pod uwagę różnicę w budowie ciała mężczyzn i kobiet, niektóre marki reprezentują ortezy dla obu płci.

Podczas zakładania kobiety powinny zwracać uwagę na wysokość pasa ortopedycznego, która nie powinna ściskać klatki piersiowej.

Ale panie mogą zdecydować się na odchudzanie i ciasny gorset, który oprócz funkcji ortopedycznej, wykonuje zadanie skorygowanie talii.

Wielu znanych producentów ma modele dziecięce kręgosłupa, które są opracowywane z uwzględnieniem cech wieku (nie tylko pomiarów ciała).

Zazwyczaj półsztywne lub elastyczne podpory, nie kajdany ruchów, które pozwalają „ustawić dźwięk” mięśnie utrzymując prawidłową pozycję kręgów.

Ale takie modele tylko dla dzieci, które nie mają silnej krzywizny lub jakichkolwiek chorób. Na przykład, dla dzieci z porażeniem mózgowym nie gorsety półsztywnej zamocowanie wykonanego z elastycznej tkanki, często z dodatkiem wełny, które nie tylko określony, ale również podgrzane.

W nich są sztywne wkładki, czasem szelki, a także regulacje regulacji na figurze.

Oczywiście produkt dowolnego rodzaju powinien wyznaczyć lekarza i udzielić szczegółowej porady. Możesz umówić się na wizytę z lekarzem ortopedą w specjalistycznym sklepie.

Ortopeda pomoże wybrać niezbędną strukturę o wymaganym poziomie sztywności i odpowiedniej wielkości.

Obejrzyj wideo: Wysoka sznurówka ortopedyczna z podpaszkami na stabilizacje postawy ciała