Występowanie krążków międzykręgowych w rejonie klatki piersiowej (Th10-Th11, Th11-Th12)

Występy międzykręgowe nie pojawiają się bardzo często w oddziale klatki piersiowej, ponieważ są nieaktywne i dobrze chronione.

Ale jeśli zostaną znalezione, konieczne jest natychmiastowe leczenie, aby uniknąć różnych powikłań.

Bez odpowiedniej obróbki występ wcześniej czy później tworzy przepuklinę, który jest niebezpieczny kompresji korzeni nerwowych, zwężenie kanału kręgowego (która w tym obszarze, a więc jest dość wąski) i poważnych objawów neurologicznych, do zaburzeń istotnych organów i paraliż.

Symptomatologia

Przy występach w okolicy klatki piersiowej bolesne odczucia mogą nie istnieć lub będą nieistotne.

Zwracając się do vertebururologa, musisz upewnić się, że zespół bólowy nie jest konsekwencją narządów wewnętrznych (patologia układu pokarmowego, serca, nerek itp.). Pomoże to zrobić zdjęcie MRI i testów.

Charakter i lokalizacja bólu:

 • w górnej części pleców i wzdłuż wszystkich żeber może "zejść" w okolice pachwiny;
 • nasilenie kichania, kaszlu, głębokich silnych oddechów, w niewygodnej pozycji;
 • nagły i silny (podobny do ataku serca);
 • nie pozwala na oddychanie (nerwoból międzyżebrowy);
 • rozprzestrzenia się na inne obszary ciała.

Zmiana między kręgami 10 a 11

Występ dysku na poziomie Th10-Th11 (od łacińskiego klatki piersiowej - "klatki piersiowej", z numeracją kręgów) jest dość niebezpieczny.

Jeśli rozwinie się w przepuklinę, wysunięcie zostanie powstrzymane, ostro lub przewlekle. Z tego segmentu zakończenia nerwowe unerwiające:

 • nerka;
 • cienkie i duże jelita;
 • nadnercza;
 • niektóre obszary skóry.

W związku z tym, przy zaangażowaniu miejsca Th10-Th11, może wystąpić dyskomfort i tkliwość, a następnie, po rozwinięciu się w przepuklinę, naruszenie funkcji tych narządów.

Zmiana pomiędzy 11 a 12 kręgami

Występ dysk często zlokalizowane w rejonie TH11-Th12 - są to dwa ostatnie z dwunastu kręgów piersiowych, a strefa jest najbardziej mobilne i najsłabszych.

Zwykle dotyczy osób prowadzących siedzący tryb życia, lub tych, którzy z zawodu jest długi czas w określonej pozycji (chirurdzy, lekarze, spawacze, pracownicy linii montażu, etc.).

Oto kilka symptomów tego zjawiska:

 • ból w dolnych żebrach, prawie przy przejściu do dolnej części pleców;
 • możliwe jest mrowienie lub drętwienie;
 • ból można podać w pachwinie, w jamie brzusznej poniżej pępka;
 • osoba doświadcza dyskomfortu podczas ruchu.

W tym segmencie kręgosłupa kanał kręgowy jest bardzo wąski. Jeśli w tym miejscu występuje przepuklina, nasilą się objawy neurologiczne z pęcherza, narządów miednicy i jelit unerwionych z tego działu.

Występy grzbietowe (tylne) dysku na poziomie Th11-Th12 są niebezpieczne. Duża arteria zasilająca dolne części rdzenia kręgowego i rozpoczynająca się w obszarze szóstego do dziesiątego kręgu znajduje się w kanale kręgowym wraz z korzeniami nerwowymi.

W większości przypadków znajduje się po lewej stronie, towarzysząc dwunastemu kręgowi piersiowemu.

Jeśli przepuklina dysku międzykręgowego tworzy się w obszarze Th11-Th12, spowoduje to ucisk tętnicy, co doprowadzi do zawału rdzenia kręgowego i ostrego niedowładu nóg.

W przypadku wysunięcia leczenie lekowe jest nieskuteczne i pozwala jedynie na zmniejszenie bólu. Kompleksowe leczenie trwa średnio półtora miesiąca.

W przyszłości ćwiczenia fizykoterapii mają na celu "naprawienie" silnego gorsetu mięśniowego pleców i brzucha oraz wspomagającą terapię.

Z reguły leczenie zachowawcze pozwala uniknąć operacji, która będąc technicznie złożona i niebezpieczna, pozwala poradzić sobie z patologią tylko w 20% przypadków.

Loading...