Niż grzbietowe występy są niebezpieczne

Niektórzy pacjenci, po usłyszeniu, że nie mają przepukliny, i grzbietowym wysunięciu krążka międzykręgowego, uspokoją się nieco, biorąc pod uwagę, że diagnoza nie jest zbyt poważna. Ale czy tak naprawdę jest?

Jak bezpieczna jest ta choroba kręgosłupa i jakie komplikacje mogą wystąpić, jeśli leczenie nie rozpocznie się na czas?

Cechy zmian patologicznych

Zanim zaczniesz mówić o niebezpieczeństwie choroby, musisz zastanowić się, co to jest - grzbietowa wystawa krążków międzykręgowych i co dzieje się w chrząstce kręgowej podczas rozwoju choroby.

Patologia rozwija się w kilku etapach:

 • Tkanka krążka międzykręgowego, ze względu na zachodzące w niej procesy destrukcyjne, staje się mniej elastyczna, w włóknistym pierścieniu pojawiają się pęknięcia. Na tym etapie nie występują prawie żadne objawy, niektórzy pacjenci mogą skarżyć się na ból związany z epizodycznym bólem w określonym obszarze kręgosłupa.
 • Stopniowo jądro włókniste przesuwa się w kierunku pęknięć (słabszej części włóknistego pierścienia) i ostatecznie rozwija się wysunięcie chrząstki poza kręg. Vypiranija może osiągnąć rozmiar 3 mm i towarzyszy mu silny bolesny zespół,która może być zlokalizowana lub rozmieszczone w pobliżu nerwów (w zależności od miejsca bólu, może zmieniać się, aby dać w ręku, szczęki lub w nogę). W niektórych przypadkach, lokalizacja zmian w odcinku piersiowym kręgosłupa mały grzbietowej występu krążka są bezobjawowe.
 • Ponadto, włóknisty pierścień jest rozciągany, a wybrzuszenie zwiększa się, osiągając rozmiar do 5 mm, któremu towarzyszy silny zespół bólowy.

Występ może wystąpić zarówno na zewnątrz kręgów, jak i wewnątrz, w przestrzeni kanału kręgowego (wypadanie grzbietowe).

W tym ostatnim przypadku, silne wybrzuszenia ściśnięte kiełki nerwów lub rdzenia kręgowego, powodując naruszenie unerwienia otaczających tkanek i narządów. To właśnie oznacza grzbietowy występ dysków międzykręgowych.

Możliwe powikłania

Najczęstszą komplikacją, która nie poddaje się obróbce w czasie występu płyty ołowiu grzbietowa jest opracowanie przepukliny, gdy tkanka włóknista rozerwana i otrzymany wyrwania jądra miażdżystego.

Ale oprócz rozwoju przepukliny, grzbietowe wypukłości krążków międzykręgowych mogą powodować wiele problemów zdrowotnych.

Rozwój objawów patologicznych zależy od obszaru grzbietu, w którym znajduje się patologiczna deformacja. Może być zlokalizowany:

 1. w szyi (najczęstszym jest wypadnięcie dysku C5-C6);
 2. w oddziale klatki piersiowej (zdiagnozowano bardzo rzadko, około 3% przypadków);
 3. w części lędźwiowo-krzyżowej pleców.

Szyja

Kompresja procesów nerwowych i rdzenia kręgowego w tej części kręgosłupa jest najbardziej niebezpieczna. Naruszenie unerwienia powoduje następujące komplikacje:

 • zespół mózgowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty i zawroty głowy (w ciężkich przypadkach możliwe są omdlenia i zaburzenia koordynacji ruchów);
 • ból i wrażliwość w rękach, czasami możliwe jest całkowite rozbicie wrażliwości poniżej ogniska patologii;
 • ból w sercu z deformacją w kręgach C5-C6;
 • zmiany ze strony oddychania (duszność, ataki uduszenia);
 • pojawienie się VSD, często w typie nadciśnienia tętniczego.

Oddział klatki piersiowej

W tej części kręgosłupa zmiany dysków występują bardzo rzadko, a kiedy przekazywana jest część padliny nerwów lub część mózgu, pojawiają się objawy zaburzenia narządów wewnętrznych. Na przykład:

 • zapalenie żołądka;
 • zapalenie trzustki;
 • naruszenie serca.

Rozwój objawów zależy od tego, który narząd jest unerwiony przez nerw ścięty przez wybrzuszenie.

Region lędźwiowo-krzyżowy

Ze względu na fizjologiczne cechy budowy kręgosłupa największe obciążenie ma odcinek lędźwiowy i krzyżowy, a uciskanie korzeni nerwowych może powodować następujące symptomy:

 • ostra lub bolesna tkliwość;
 • naruszenie odczucia nóg (drętwienie, pieczenie, "creepy");
 • paraliż i niedowład;
 • niewłaściwe funkcjonowanie narządów miednicy (może wystąpić rozluźnienie zwieracza, u mężczyzn często obserwuje się zaburzenia erekcji).

Na początku wszystkie nieprawidłowości w pracy mięśni i narządów wewnętrznych są odwracalne, a gdy przyczyna jest wyeliminowana, przywracana jest pełna zdolność do pracy.

Ale jeśli nie rozpoczniesz leczenia na czas, to w tkankach z powodu upośledzonego unerwienia, będą stopniowo następować nieodwracalne zmiany.

Na przykład, jeśli w początkowej fazie wystąpienia choroby z dolegliwościami bólowymi serca, EKG nie wykrywa żadnych objawów patologii, a następnie, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki medyczne, pierwsze oznaki niedokrwienia pojawiają się na elektrokardiogramie.

Jeśli na poziomie tkanek wystąpi nieprawidłowe działanie, nawet po usunięciu korzenia nerwowego, sprawność narządów może się nie poprawić. Oto konsekwencje wypadnięcia grzbietowej tkanki dysku.

Jak uniknąć komplikacji

Grzbietowy występ krążków międzykręgowych jest poważną chorobą i aby zapobiec rozwojowi negatywnych konsekwencji, należy wdrożyć następujące zalecenia:

 • porzucić złe nawyki (palenie, picie alkoholu);
 • Regularnie wykonywać kompleks terapeutycznych ćwiczeń fizycznych (ćwiczenia są wybierane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta);
 • Podczas ćwiczeń nosić specjalny podtrzymujący gorset.

Te proste zalecenia i regularne badania lekarskie pomogą zachować zdrowie.

Wypadanie grzbietowe dysku jest poważną patologią, której nie można pozostawić bez leczenia. Terminowe środki medyczne pomogą osobie pozostać w pracy przez długi czas i uniknąć wystąpienia niepełnosprawności.

Obejrzyj wideo: Blackfish (Listopad 2019).

Loading...