Zachowawcze leczenie przepukliny kręgosłupa: kompleksowe zastosowanie technik medycznych

Młodzi ludzie mają trudności z wyobrażeniem sobie, czym jest przepuklina kręgosłupa. Niestety patologia ta jest gwałtownie "młodsza", a ludzie w różnym wieku są narażeni na tę chorobę.

Wynika to z nowoczesnych warunków życia, niedożywienia, pracy siedzącej i nie tylko.

Istnieje wiele przyczyn rozwoju przepukliny, ale istotą jest to, że procesy destrukcyjne w kręgach mogą wystąpić u wielu osób, które nawet nie podejrzewają.

Dyski międzykręgowe są jądrem miazgi, otoczonym gęstą tkanką włóknistą - pierścieniem.

Jeśli to wysycha i traci swoją plastyczność, a pod presją stopniowo wystaje poza kręgosłupem, to grozi mu przerwę i jądra miażdżystego strumieniowego w szczelinach.

Zachowawcze leczenie przepukliny kręgosłupa we wczesnych stadiach choroby może zmniejszyć nasilenie objawów i prawidłową realizację zaleceń lekarzy w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia.

Co obejmuje tradycyjną terapię

Obszar lędźwiowy podlega największym obciążeniom, dlatego najczęściej diagnozuje się na tym miejscu przepuklinę międzykręgową.

Po nim następuje odcinek szyjny, ale w odcinku piersiowym odcinki kręgów są chronione żebrami, przez co zmniejsza się ucisk na krążki - przepuklina jest rzadko diagnozowana w tym oddziale.

Terapia zachowawcza obejmuje:

  • Tymczasowe unieruchomienie chorej części kręgosłupa (około 2-4 dni).
  • Dopuszczenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
  • Przyjmowanie środków przeciwbólowych (oprócz przyjmowania kapsułek i tabletek można przepisać wstrzyknięcia domięśniowe, stosuje się miejscowe blokady eliminujące ból w punkcie lokalizacji bólu).
  • Przyjmowanie środków zwiotczających mięśnie (te leki łagodzą skurcze mięśni, które wspierają chorą część kręgosłupa, zmniejszając w ten sposób nacisk na dyski w przepuklinach międzykręgowych).
  • Wprowadzenie diuretyków i kompleksów witaminowych (przywrócić metabolizm, zmniejszyć obrzęki, "spowolnić" proces zapalny, poprawić krążenie krwi).

Skuteczne procedury zachowawcze obejmują fizjoterapię, która jest przeprowadzana na etapie odzyskiwania i obejmuje:

  • Magnetoterapia (prądy magnetyczne poprawiają przepływ krwi w dotkniętym obszarze, przyspieszają regenerację komórek).
  • Laseroterapia (promienie laserowe rozgrzewają strefę chorobową, przyspieszają metabolizm i krążenie krwi w dotkniętych tkankach).
  • Krioterapia (za pomocą ciekłego azotu następuje znieczulenie obszaru objętego procesem zapalnym).
  • Elektroforeza (impulsy prądu stymulują procesy metaboliczne w chorej strefie, przyczyniają się do stopniowego przywracania zniszczonych tkanek) i nie tylko.

Prowadzone i takie czynności jak trakcja - rozciąganie kręgosłupa, terapia manualna - leczenie ręczne, osteopatia, masaż.

Jednak w niektórych przypadkach, szczególnie przy tworzeniu zaostrzenia, te sposoby są stosowane z wielką ostrożnością, ponieważ mogą one spowodować dalszą deformacji kręgosłupa lędźwiowego i płyt macicy (np L5-S1 lub C5-C6), które grozi nawrotu choroby.

Co daje LFK?

Zestaw specjalnych ćwiczeń mających na celu wzmocnienie układu mięśniowego w strefie pacjenta, pozwalają w przyszłości, aby uniknąć powtarzających się napadów choroby i wyeliminować ból w obszarze zagrożonym.

Wyszkolonych mięśnie wspierać segment kręgosłupa w prawidłowej pozycji, dzięki czemu znika kompresję zakończeń nerwowych i przywrócił procesów rozproszonych (Zasilanie) w tarczach.

Ćwiczenia fizyczne mają na celu rozciąganie więzadeł, są wykonywane powoli i płynnie. Szarpanie, skoki, ostre ruchy skręcające z przepukliną są niedopuszczalne.

Technik ćwiczeń powinien zostać zademonstrowany przez specjalistę, a pacjenci powtarzają je z najwyższą precyzją.

Po opanowaniu wszystkich ćwiczeń można je stosować na stałe jako środek zapobiegawczy w domu.

Chirurgia

Przy rozległych przepuklinach, wybrzuszeniu zbliżonym do 5 mm, a także przy diagnozowaniu przepukliny z sekwestrodą (gdy część jądra tkanki nazębnej pęcznieje i oddziela się od krążka), istnieje potrzeba interwencji chirurgicznej.

Zabieg ma na celu usunięcie zawartości substancji włóknistych, skompresowanie zakończeń nerwowych w kanale kręgowym i korektę kształtu krążka. W niektórych przypadkach zniszczony odcinek kręgowy zostaje zastąpiony implantem tytanowym.

Przepuklina międzykręgowa jest poważną chorobą, która nie "poddaje się", chyba że wszystkie metody są stosowane w kompleksie.

To właśnie takie podejście może wyzwalać proces samoleczenia w ciele, dzięki czemu procesy gojenia zachodzą nie tylko w kręgosłupie, ale także we wszystkich systemach wewnętrznych.

Część procedur, takich jak masaże, ćwiczenia fizyczne i inne, powinna być z reguły przeprowadzana w sposób ciągły. Ścieżka do zdrowia to praca nad sobą, która trwa całe życie.