Sekwencyjna przepuklina kręgosłupa: objawy i leczenie

Kręgosłup jest głównym organem ludzkiego ciała, od którego zależy stan wewnętrznych układów ciała. Procesy destrukcyjne w kręgach mogą prowadzić do paraliżu kończyn, aw konsekwencji do niepełnosprawności.

Sekwestracji przepuklina L5-S1 - patologii, w którym wystają poza kręgosłupa jądra miażdżystego krążka, odstęp ostatniego odcinka lędźwiowego i pierwszym krzyżowym, spada na pęknięcie pierścienia włóknistego i do kanału kręgowego.

I może oddzielić jako część jądra i całkowicie galaretowata chrząstka. Warunkiem tego stanu jest utworzenie przepuklinowej płytki międzykręgowej.

Obszar lędźwiowy jest najbardziej mobilny i podlega największym obciążeniom, dlatego często patologia wpływa na obszar dysku l4-l5 znajdujący się powyżej wspomnianego już segmentu.

Przyczyny

Następująca przepuklina rozwidlona rozwija się w wyniku:

 • Intensywny wysiłek fizyczny i hipotermia ciała.
 • Przedłużające się stresujące warunki.
 • Otyłość trzeciego stopnia.
 • Dziedziczna predyspozycja.
 • Zmiany związane z wiekiem w ciele.
 • Siedzący tryb życia.
 • Codzienny siedzący tryb pracy przez wiele godzin.
 • Urazy i powikłania pooperacyjne.

Intrygi choroby polega na tym, że, o ile nie był ściągnięty nerwów, przepukliny międzykręgowej sam może nie być w początkowej fazie.

Nagle osoba traci wrażliwość w obszarze kończyn dolnych, nogi zdrętwiałe, niedowład występuje, może rozwinąć się paraliż.

Symptomatologia rozwija się bardzo szybko, ponieważ upadły jądra miażdżystego wchodzi do kanału kręgowego, zaburzenia dopływu krwi do dolnej połowy ciała.

Dysfunkcje układu moczowo-płciowego się rozwijają. Im wcześniej pacjent zostanie zabrany do szpitala, tym większe szanse na pomyślne leczenie poważnej choroby.

procesy degeneracyjne w głównej płyty na tym, że traci swoją plastyczność i przestaje działać, przekazując uszkodzeń i pęknięć jądra miażdżystego - w przeciwieństwie do przepukliny SHmorlja gdy część dysku jest w stanie przesunąć się łamliwy i kruchy kręg tkanki (na przykład, w takiej choroby jak osteoporoza).

Jeżeli upadły kręgosłupa jądro dysku skompresowanych wiązek nerwów w kanale kręgowym, patologia kręgosłupa l4- L5, L5 i pierwszego krzyżowego s1 nie niezauważone:

 • Silne i ostre bóle strzeleckie występują w okolicy, w której rozwija się przepuklina sekcyjna.
 • Zespół bólu nasila się, promieniując w okolice pachwiny, pośladki, biodra, nogi.
 • Atak przyłapuje człowieka z zaskoczenia i nie można zmienić pozycji ciała na kilka godzin z powodu silnego bólu.
 • W kończynach obserwuje się niedowład, nogi stają się odrętwiałe, stają się "nie własne".
 • W dotkniętym obszarze obserwuje się obrzęk.

Starsze kobiety i mężczyźni na ryzyko wystąpienia przepukliny pochłaniają znacznie więcej niż ludzie z innych grup wiekowych, jak również tkanki kostnej kręgosłupa w czasie stają się bardziej kruche i słabe.

Leczenie

Niestety, konserwatywne metody leczenia nie mogą całkowicie rozwiązać problemu z tą postacią przepukliny, choć znacznie ułatwiają stan pacjenta.

Wydzielona część jądra miażdżystego, zawierający wiele związków białkowych strzela kanału kręgowego i powodując reakcję układu odpornościowego, podobne do objawów choroby reumatyczne ostrym ataku.

Poprawę ogólnego stanu pacjenta można osiągnąć za pomocą następujących metod:

 • Dopuszczenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), znacznie zmniejszających intensywność procesów zapalnych.
 • Spożycie leków zwiotczających mięśnie (grupa leków działających relaksująco na układ mięśniowy i eliminujących "zaciski" w dotkniętym obszarze).
 • W przypadku zespołu ostrego bólu można zastosować blokadę nokabiny, która znieczula obszar, w którym zlokalizowany jest ból (efekt jego stosowania wystarcza do 3 tygodni).

W zaawansowanym stadium sekcyjnej przepukliny stosuje się chirurgiczne metody leczenia:

 • Usunięcie wyrzuconego jądra miażdżystego za pomocą sprzętu endoskopowego.
 • Zastosowanie nukleoplastyki, w której upadająca część jądra jest zesklerowana w środowisku z zimnej plazmy, która jest tworzona przez elektrodę wprowadzoną do obszaru dotkniętego chorobą.
 • Usunięcie części jądra za pomocą otwartych narzędzi chirurgicznych z wymianą uszkodzonej tarczy za pomocą implantów tytanowych (laminektomia) itp.

Sekwencyjna przepuklina kręgosłupa jest poważną patologią, która w jednej chwili może zmienić zdrowego obywatela w osobę niepełnosprawną.

Dlatego trzeba reagować w odpowiednim czasie na wszelkie bolesne pojawienie się w okolicy pleców, zwracać się do specjalistów i nie stosować wątpliwych metod leczenia w domu.

Kręgosłup nie toleruje beztroskiej postawy wobec siebie. Jeśli "wykorzystasz" go przez lata, bez treningu i nie słuchając argumentów lekarzy, wtedy zamiast prostego grzbietu, osoba otrzyma postawę w postaci znaku "?", A następnie choroby związanej z wyczerpaniem tkanek kostnych kręgów.