Niż przepuklina odcinka piersiowego kręgosłupa jest niebezpieczna

Zdarza się, że osoba przez długi czas i bez efektu leczy wątrobę, serce lub żołądek, nie podejrzewając, że przyczyną zaburzeń narządów nie jest ich choroba, ale przepuklina międzykręgowa odcinka piersiowego kręgosłupa.

Ale jak to może być? Jak patologia kręgosłupa wpływa na funkcjonowanie serca lub wątroby?

Trochę anatomii

Ludzki rdzeń kręgowy składa się z kręgów i chrząstek dyskowych, a wiele liści korzeni nerwowych odpowiada za wiele procesów zachodzących w ciele.

Kiedy dochodzi do deformacji przepuklinowej, część dysku wystaje poza kręgi i ściska procesy nerwowe, zaburzając unerwienie tkanek.

Najniebezpieczniejsza przepuklina międzykręgowa w okolicy klatki piersiowej ze względu na to, że w tej części pleców znajdują się nerwy odpowiedzialne za normalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Co do zasady, pojawienie się deformujących zmian w tym miejscu pleców daje nietypowe objawy dla chorób kręgosłupa, aw większości przypadków leczenie jest początkowo przepisywane niepoprawnie.

Jak zdiagnozować rozwój patologii

Niestety, ze względu na to, że część rdzenia kręgowego znajduje się na poziomie piersi,jest odpowiedzialny głównie za unerwienie wewnętrznych układów ciała, objawy przepukliny międzykręgowej odcinka piersiowego kręgosłupa, jeśli nie ma parastezji i niedowładu, nie będą charakterystyczne dla patologii kręgosłupa.

Może się zdarzyć, w zależności od lokalizacji wypukłego przepukliny:

 • ból w sercu, często podając ramię lub łopatkę;
 • ból i drętwienie rąk;
 • upośledzenie oddychania (czasami osoba skarży się, że trudno mu oddychać);
 • ból żołądka, któremu towarzyszą nudności, wymioty i inne oznaki zapalenia żołądka;
 • objawy neuralgii międzyżebrowej;
 • ociężałość w prawym podżebrzu;
 • zaburzenia dyspeptyczne.

Znaki, na których można podejrzewać rozwój przepuklin międzykręgowych klatki piersiowej będą następujące:

 • wszystkie pojawiające się choroby terapeutyczne są słabo dostosowane do tradycyjnej terapii farmakologicznej;
 • często nieuzasadnione zaostrzenia choroby (na przykład zaburzenia jelitowe nie są związane z naruszeniem diety);
 • podczas badania stan organizmu nie odpowiada objawom (na przykład, pomimo silnego bólu serca, EKG nie wykazuje żadnych zmian);
 • pojawienie się bolesnych objawów wiąże się z ruchem lub z długotrwałym bezruchu, a nie z innymi czynnikami.

To właśnie te fakty zmuszają terapeutę lub kardiologa do podejrzenia rozwoju przepukliny międzykręgowej pacjenta w oddziale klatki piersiowej i wysłania osoby na zdjęcie rentgenowskie.

Oczywiście, radiografia nie jest niezawodną metodą diagnozowania przepuklin międzykręgowych, ale pozwoli zauważyć zmiany w kręgach i skierować osobę do neurologa na badanie i leczenie.

Ponadto, aby wyjaśnić dane wstępnej diagnozy, neurolodzy przepisują:

 • MRI. Metoda ta pozwala nie tylko ujawnić przepuklinę międzykręgową w okolicy klatki piersiowej, ale także określić jej wymiary, kierunek deformacji (na zewnątrz lub wewnątrz kręgosłupa) i inne cechy.
 • TK (tomografia komputerowa) jest mniej informacyjny, wykonuje się go, jeśli nie ma możliwości wykonania rezonansu magnetycznego.

Dopiero po przeprowadzeniu takiej diagnostyki różnicowej zaleca się leczenie przepukliny międzykręgowej odcinka piersiowego.

Jakie czynności terapeutyczne są prowadzone

Przerostowa przepuklina międzykręgowa jest leczona w taki sam sposób, jak obrzęk w innych obszarach kręgosłupa.W związku z ustanowieniem środków terapeutycznych:

 • preparaty lekarskie do zespołu zapalnego i bólu;
 • Fizjoterapia (elektroforeza, ultradźwięki itp.).
 • terapia ruchowa;
 • terapia manualna;
 • akupunktura.

Jeśli te środki są nieskuteczne, wykonywane jest operacyjne usuwanie części dysku, która ściska nerw.

Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego w obszarze klatki piersiowej należy rozpocząć natychmiast, ponieważ choroba została ujawniona.

Wczesne rozpoczęcie terapii pomoże uniknąć rozwoju poważnych powikłań, które mogą prowadzić do niepełnosprawności, aw ciężkich przypadkach - do zgonu.

Co się stanie, jeśli nie będzie traktowane?

Współczesny człowiek nie zawsze ma czas i często, po tym, jak się uczy, że serce cierpi z powodu patologii kręgosłupa, wielu odkłada leczenie "na później". Ale takie podejście jest niebezpieczne, ponieważ przy długotrwałej transmisji nerwów występuje:

 • naruszenie unerwienia tkanki prowadzi do pogorszenia ukrwienia i spowolnienia procesów metabolicznych;
 • pogorszenie przepływu krwi przyczynia się do rozwoju stagnacji;
 • w komórkach zaczyna się kumulacja substancji toksycznych i brak składników odżywczych, rozpoczyna się odurzenie i głód struktury komórkowej;
 • stopniowo komórki zaczynają zanikać, z trudnością wykonując swoje funkcje;
 • dalsze nieodwracalne procesy zanikowe występują w tkankach.

Zaburzenia związane struktury komórkowej są nieodwracalne - nie można wyleczyć będzie przywrócenie zaburzonej unerwienia.

Na przykład, jeżeli na początku po zaciśnięciu w przypadku ataków astmy u rentgenowskie będą widoczne dla zdrowych płuc, stopniowo, gdy choroba nie była w odpowiednim czasie leczone, struktura płuc będzie charakterystyczny wzorzec rozedmy płuc lub astmy, wszelkie zaburzenia organiczne, które uniemożliwiają pełne funkcji płuc .

Pomimo faktu, że objawy przepuklina dysku piersiowej podobny do objawów innych chorób, większość lekarzy szybko przeprowadzenia diagnostyki różnicowej.

Dlatego pacjenci, którzy gastroenterolog, kardiolog lub skierowanych do X-ray górnej części pleców, to nie jest zalecany do porzucenia tej ankiety.

Jak wspomniano powyżej, wczesne wykrywanie chorób i rozpoczął leczenie na wczesnym etapie pomoże zachować zdrowie i zapobiec poważnym powikłaniom.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Listopad 2019).

Loading...