Radiografia w diagnostyce przepuklin międzykręgowych

Radiografia nadal jest jednym z często występujących obszarów diagnostyki ambulatoryjnej u około jednej trzeciej pacjentów. Czy można prześwietlić przepuklinę kręgosłupa za pomocą rentgena?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie po przeanalizowaniu cech radiogramu i wnioskach o tym, jak cenne jest to badanie.

Co będzie pokazywać X-ray?

Radiogram wykonany w dwóch rzutach (bezpośredni i boczny) daje lekarzowi możliwość określenia lokalizacji niektórych zmian patologicznych, w tym:

 • skolioza, kifoza, inne typy skrzywienia kręgosłupa;
 • dyslokacje, podwichnięcia, niestabilność kręgów;
 • złamania;
 • blokada segmentów silnika;
 • guz.

Na zdjęciu widać tkanki nasycone wapniem, dobrze odbijające promieniowanie rentgenowskie. Dlatego widoczne są tylko kręgi (formacje o dużej gęstości), a między nimi - pustka, choć w rzeczywistości są to dyski międzykręgowe.

Ale konieczne jest wykrycie zmian na dysku, jego zniszczenie i utrata. Aby zobaczyć przepuklinę na zdjęciu rentgenowskim, jest to możliwe, ale w tym celu wymagane jest porównanie dwóch cech: przemieszczenia kręgów i znacznego wypadnięcia dysku.Ponadto badamy:

 • wyrostki kostne - osteofity;
 • gęstość tkanki kostnej;
 • odstępy między kręgami;
 • kontury kręgów;
 • odległość między sąsiednimi strukturami kręgosłupa.

Tak więc, pomimo faktu, że same dyski nie są widoczne, przepuklina na zdjęciu rentgenowskim jest określona przez szereg pośrednich znaków.

Jako dodatkową metodę identyfikacji niestabilności segmentów kręgosłupa stosuje się funkcjonalną radiografię.

Jeśli sąsiednie kręgi są przesunięte względem siebie o więcej niż 4 mm, prawdopodobnie nie tylko ściskanie korzeni nerwowych, ale również przepuklina występu krążka.

Zewnętrznie patologia objawia się w przymusowej postawie pacjenta, co pozwala mu nieznacznie osłabić silny syndrom bólu.

Informatyzacja diagnostyki belek

W przypadku radiografii istnieje wiele przeciwwskazań. Jest to przede wszystkim niebezpieczna procedura, ponieważ stosuje się promieniowanie jonizujące, które wpływa na strukturę komórek.

Dobra odporność zwalcza patologiczne zmiany w organelli wewnątrzkomórkowych, ale w przypadku "nieprawidłowego działania" w obronie organizmu może wystąpić rozwój raka.

Oprócz potencjalnego niebezpieczeństwa związanego z badaniem, nie jest ono wystarczająco informacyjne: opierając się wyłącznie na wynikach prześwietlenia, większość pacjentów nie widzi objawów przepukliny kręgosłupa.

Maksymalna wartość widoczna na zdjęciu to wysokość krążków międzykręgowych, ponieważ nie jest trudno oszacować odległość między kręgami.

Niewątpliwie spadek wysokości dysku wskazuje na zmiany zwyrodnieniowo-dystroficzne. Ale w tym samym czasie, gdy powstaje przepuklinowy występ, dysk wypada, co może nie być związane ze zwyrodnieniem chrzęstnej tkanki.

A więc główne wady promieni rentgenowskich:

 • słaba wizualizacja (niewidoczna chrząstka, uszkodzone więzadła lub mięśnie);
 • promieniowanie jonizujące (szczególnie niebezpieczne w rozpoznanym guzie nowotworowym we wczesnych stadiach rozwoju).

Tomografia komputerowa to metoda, która również zapewnia znaczące obciążenie promieniowaniem. CT jest przepisywany zgodnie ze ścisłymi wskazaniami.

Pod względem określenia przepukliny międzykręgowej, najbardziej pouczające (i, nawiasem mówiąc, bezpieczne) obrazowanie rezonansu magnetycznego, które pokazuje nasycone wodą tkanki.

Tkanka chrząstki jest bogata w wodór, a fale radiowe są rejestrowane po przejściu przez atomy wodoru przez pole magnetyczne. MRI ujawnia:

 • sama przepuklina;
 • kierunek rozwoju występu;
 • stopień zniszczenia włóknistego pierścienia krążka międzykręgowego;
 • pokonać więzadła, mięśnie, nerwy w kręgosłupie;
 • obrzęk i stan zapalny.

MRI jest często przepisywany po klinowatej rozszczepie w kręgu (zwykle w okolicy lędźwiowej) jest identyfikowany na rentgenogramie, co daje lekarzowi możliwość założenia dużej przepukliny.

Tak więc, z rozpoznaniem radiacyjnym, przepuklina międzykręgowa może nie być widoczna, ale doświadczony neurolog widzi patologię według szeregu kryteriów, stosując metody określania kompletności odruchów ścięgnistych, wrażliwości kończyn, itp.

Oznacza to, że przy wyborze radiografii jako metody diagnozy potrzebne jest dodatkowe kompleksowe badanie.

Ale ostatnio promienie rentgenowskie są przepisywane tylko ze sprawdzoną osteochondrozą lub przesunięciem kręgów, aby nie dać pacjentowi nierozsądnego obciążenia promieniowaniem.

Obejrzyj wideo: Ból kręgosłupa - leczenie cz 1