Środki zapobiegawcze przeciwko przepuklinom międzykręgowym

Choroba kręgosłupa, w przenośni, jest trochę podobna do przepukliny niskoprofilowej w twoim samochodzie.

W razie uszkodzenia opony lepiej jest zmienić bez czekania na oponach lukę i sytuacji kryzysowej, a zdrowie jest całkiem możliwe, aby prześledzić, zapobiegając rozwojowi powstawania przepuklin. Zastanów się, jakie jest zapobieganie przepuklin międzykręgowych.

Podstawowe środki zapobiegawcze

Aby chronić krążków międzykręgowych, wystarczy wypełnić niektóre z zaleceń dotyczących profilaktyki przepukliny kręgosłupa lędźwiowego lub innego działu.

  1. Zakaz palenia i alkoholu. Zwężenie naczyń krwionośnych zakłóca dopływ krwi, w tym dysków.
  2. Bez stresu. Przeciążenia układu nerwowego również uszkadzają ukrwienie.
  3. Gimnastyka pływacka i terapeutyczna. Wzmocnienie postawy, normalizacja kondycji gorsetu mięśniowego.
  4. Masaż. Optymalizuje dopływ krwi do dysków.
  5. Zdrowe jedzenie. Lepiej jest unikać tłustych, słony, konserwy, produkty wędzone i pikantne, zaleca się jeść mało i często, pić więcej wody i herbaty ziołowe, wyeliminować kawę. To normalizuje metabolizm i zachowuje ruchliwość kręgosłupa, a także "nawodnienie" chrząstki.
  6. Wzmocnienie odporności.Zapobiega stanom zapalnym w organizmie, co wpływa na struktury międzykręgowe. Zaleca się przyjmowanie witamin, aminokwasów.
  7. Dość snu. Sen musi wynosić co najmniej 8 godzin: pomaga przywrócić narządy i tkanki, a krążki międzykręgowe nie są wyjątkiem: ich wysokość staje się taka sama. Najzdrowszy sen znajduje się na materacu ortopedycznym.

Masaż

Oczywiście można i należy zrobić masaż z chorobami kręgosłupa: jest to dobra metoda zapobiegania przepuklinom dysku. Ale rozważenie tej możliwości jest konieczne indywidualnie, po konsultacji z lekarzem.

Lekarz zna możliwe przeciwwskazania, a także towarzyszące mu czynniki, które mogą tylko pogorszyć stan pacjenta.

Musisz wybrać wykwalifikowanego masażystę, który nie użyje "zabronionych" technik, takich jak skręcanie, skręcanie, toczenie - wszystko to może uszkodzić niestabilne dyski.

Stosujemy tylko miękki masaż, łagodząc skurcze mięśni i poprawiając krążenie krwi.

To samo dotyczy masażysty: jeśli to konieczne, lekarz doradzi dobrą maszynę do masażu. Ale bez powołania specjalisty, lepiej nie wybierać takiego urządzenia samodzielnie lub na podstawie wskazówek przyjaciół: jest całkiem możliwe, że nie będzie ono odpowiednie.

Zastosowanie antybiotyków

Okołooperacyjna profilaktyka antybiotykowa (PAP) jest stosowana u wszystkich pacjentów z operacją przepukliny, w przypadku zranionej przepukliny.

Ponadto PAP nie jest stosowany w przypadku "czystych" operacji na szyi lub podczas operacji ortopedycznej, która nie wymaga instalacji implantów.

PAP z "czystą" operacją przez 24-48 godzin jest stosowany, gdy zwiększa się ryzyko zakażenia rany pooperacyjnej (podczas wszczepiania sztucznych materiałów). Jeśli chodzi o profilaktykę przepuklin w okresie pooperacyjnym, zaleca się:

  • na początku rehabilitacji - nie siadaj, nie podnosić ciężarów więcej niż 3-5 kg, nie rób ostrych ruchów i pochyłości, wykonuj ćwiczenia tylko w gorsecie;
  • w późnym okresie - nie przechodzą zbyt długo, nie zakładaj długiego gorsetu, niedozwolonych długich niewygodnych ułożeń, stojących, siedzących, jeżdżących; wysiłek fizyczny musi być poprzedzony rozgrzewaniem mięśni grzbietu, aw ciągu dnia kręgosłup należy rozładować (położyć się na pół godziny).

Nawet bez pisania rozpraw o takich tematach dobry specjalista ma techniki przewidywania komplikacji przepukliny (brzusznej lub innej).

Jeśli zignorujesz zakazy,które lekarz narzuca w celu zapobiegania, niewłaściwe postępowanie może spowodować nawrót, ze wzrostem intensywności zespołu bólowego i objawów neurologicznych.

Gimnastyka lecznicza

Szczególnie często choroba powtarza się w tych przypadkach, gdy pacjent całkowicie polega na terapii medycznej i zapomina o angażowaniu się w terapię ruchową i odwołuje się do innych metod, które zalecił.

Rzeczywiście, jednym z najlepszych sposobów zapobiegania i leczenia jest wykonywanie ćwiczeń. Przecież tylko w ruchu można wzmocnić mięśnie, rozwinąć stawy i więzadła, "rozproszyć" krwiobieg, który jest niezbędny dla kręgosłupa dotkniętego zmianami zwyrodnieniowymi.

Dyski międzykręgowe zaczną otrzymywać niezbędne odżywianie, co pozwoli zapomnieć o możliwości postawienia diagnozy jako przepukliny. Najważniejsze - zajęcia powinny być regularne i konieczne jest przeprowadzenie dokładnie tych ruchów i do tego stopnia, w jakim lekarz wyznaczył.