Paramedyk i mediana-paramedyczna przepuklina dysku l5-s1 - charakterystyka przebiegu i leczenia

Przepuklina międzykręgowa rozwija się stopniowo, bez wywoływania niepokoju i nieprzyjemnych doznań aż do momentu, w którym zakończenia nerwowe są zablokowane.

Albo objawia się nagle przez ostry zespół bólowy, sygnalizując kompresję kanału kręgowego i znajdujących się w nim wiązek nerwowych.

Szczególnie niebezpieczna jest mediana-paramedyczna przepuklina dysku l5-s1 (oddział lędźwiowo-krzyżowy). Procesy dystroficzne w dysku międzykręgowym prowadzą do wysunięcia jądra miazgi w kierunku rdzenia kręgowego.

W tym samym miejscu znajduje się nerw kulszowy, rozciągający się od „końskiego ogona” (wiązkę zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za aktywność dolnych i miednicy).

Opis

Równolegle z patologią dysku l5-s1, procesy destrukcyjne często znajdują się w sąsiednim dysku l4-l5. Ten obszar kręgosłupa przenosi główne obciążenie podczas ruchów, narożników i zboczy ciała.

Jeśli częściowo zmniejszone w kręgu piersiowego kompresji z powodu klatka piersiowa wspiera kręgi ze względu na żebra w obszarze lędźwiowym pozbawione takiego zabezpieczenia, chociaż w lędźwiowych jest szerszy o średnicy mniejszej wysokości niż segmenty kręgów piersiowych.

Kiedy w obszarze dysków lędźwiowych powstaje przepuklinowy występ, jądro miazgi może kierować na bok rdzenia kręgowego.

 • Jeśli wektor jego kierunku jest dokładnie wzdłuż linii środkowej, wówczas przepuklina nazywa się medianą.
 • Paramedian ( „para” jest tłumaczone jako „o, następny, przeszłości”) rozciąga się wzdłuż centralnej przepukliny wektora po prawej i lewej stronie, jednak jest ona podzielona na dwa rodzaje - lewy i prawy jednostronne dwustronne. W związku z powyższym, gdy lewy występ przepukliny naruszone funkcję części ciała i narządów na tej stronie, wraz z rozwojem worka przepukliny po prawej - są dotknięte narządy i kończyny prawej połowy ciała.
 • Jeżeli kierunek wektora - między stroną (boczny), a średni promień, nieznacznie wyższe niż paramedian linii (przepuklina tendencję do korzeni nerwowych), to mówimy o paramedian nośnik przepukliny. Jego charakterystyczną cechą jest to, że przepuklina może zmienić kierunek, pokryć rozległy obszar dysku.

Wszystkie trzy typy przepukliny są niebezpieczne, ponieważ mogą ściskać korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy odpowiedzialne za prawidłową czynność narządów wewnętrznych i zapewniać unerwienie kończyn.

Objawy

Mówiąc o tym, co to jest - paramedyk i przepuklina środkowo-paramedyczna, musisz znać ich objawy:

 • Szybko rozwijający się proces zapalny w obszarze tych dysków sprawia, że ​​jesteś świadomy siebie silnym, strzelającym bólem. Może być tak intensywny, że próba zmiany pozycji ciała prowadzi do bolesnego szoku. Pacjent natychmiast potrzebuje hospitalizacji. Warunek ten ma nazwę medyczną - lumbago.
 • Kiedy zakończenia są ściśnięte w okolicy lędźwiowej, można zdiagnozować zespół "końskiego ogona". Ponieważ przewodzenie impulsów nerwowych i krążenie krwi w kończynach dolnych jest zaburzone, może wystąpić niedowład (osłabiona aktywność motoryczna palców, stóp, stawów kolanowych), drętwienie tkanek miękkich lub uczucie mrowienia.
 • Podczas szczypania nerwu kulszowego ból promieniuje do pośladka, uda, goleni, przemieszczając się z jednego obszaru do drugiego i zmieniając jego intensywność.
 • Niezwykle niebezpieczny jest bezobjawowy przebieg choroby, w którym leczenie można rozpocząć zbyt późno. Jeśli ośrodki nerwowe nie zostaną dotknięte przed upływem czasu, a przepuklina postępuje, pacjent przez 1 dzień może stać się inwalidą.W pewnym momencie silne ściskanie rdzenia kręgowego i wiązek nerwowych może doprowadzić do paraliżu nóg i zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego.

Jeśli wystąpi lekkie uczucie pieczenia, uczucie ciężkości, dyskomfort w okolicy lędźwiowej, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Dokładne, terminowe badanie daje możliwość reagowania na pojawiające się objawy za pomocą skutecznych środków terapeutycznych, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

Terapia

W nieotwartym stadium choroby tradycyjne metody terapeutyczne dają doskonały efekt:

 • Zastosowanie NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).
 • Przyjmowanie środków przeciwbólowych (nie środki odurzające są stosowane i tylko w ciężkich warunkach - narkotyki).
 • Powołanie środków zwiotczających mięśnie (zrelaksować mięśnie szkieletowe).
 • Zastosowanie chondroprotektorów i kompleksów witaminowych (dostarczanie składników odżywczych do tkanek).
 • Fizjoterapia.

W przypadku powtarzających się nawrotów, braku pozytywnej dynamiki z zachowawczymi metodami, problem jest rozwiązywany chirurgicznie.

Wykorzystuje się dysektomię (usunięcie przepukliny przez drobne nacięcia w skórze),odparowanie laserowe (odparowanie przepukliny), wycięcie worka przepuklinowego za pomocą sprzętu endoskopowego itp.

Pomimo skuteczności leczenia i braku objawów choroby po przebiegu leczenia i rehabilitacji, konieczne jest, aby pamiętać, że choroba może po raz kolejny daje o sobie, jeśli nie zmieni niczego w moim życiu.

Konieczne będzie zrewidowanie codziennej rutyny, nawyków żywieniowych, orientacji zawodowej i przyjmowanie szkodliwych nałogów: palenia i alkoholu.

Zdrowy tryb życia i regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń pomoże uniknąć poważnych nieszczęść.