Zaostrzenie przepukliny międzykręgowej - jak postępować z atakiem

Zaostrzenie przepukliny międzykręgowej - niebezpieczny stan, w którym następuje gwałtowny rozwój procesu zapalnego w chorej części kręgosłupa.

Wynika to z faktu, że w krążku międzykręgowym dochodziło do zerwania włóknistego pierścienia - gęstej tkanki otaczającej jądro błony śluzowej.

Ponieważ galaretowata chrząstka ma bardziej płynną strukturę, spieszy się pod wpływem ściskania z obszaru międzykręgowego do powstałego złamania.

Wektor jego kierunku - brzuszny (przedni), boczny (boczny), tylny (grzbietowy), do korzeni nerwowych w bocznych otworach kręgu (foraminous).

Jeśli przepuklina w okolicach rdzenia kręgowego wybrzusza się, można uciskać rdzeń kręgowy i wiązki zakończeń nerwowych, a nagły atak ostrego bólu pozbawia osobę zdolności prawnej i wymaga pilnej opieki medycznej.

Cel interwencji medycznej

Leczenie rozpoczyna się po dokładnym rozpoznaniu, podczas którego ocenia się stopień uszkodzenia kręgu i lokalizację procesu zapalnego. Wysiłki lekarzy prowadzących mają na celu:

 • Znieczulenie chorego miejsca.
 • Zatrzymaj rozwój procesu zapalnego.
 • Relaks mięśniowy gorset.
 • Przywrócenie procesów rozproszonych w chorych tkankach.
 • Dostarczanie cennych substancji do kręgów.
 • Stymulacja procesów samoleczenia.
 • Wzmocnienie mięśni wspierających chory oddział.
 • Korekta postawy.

Jeśli w ciągu kilku tygodni po pogorszeniu się przepukliny kręgosłupa, nie ma pozytywnej dynamiki w leczeniu, personel medyczny omawia kwestię celowości interwencji chirurgicznej.

Przed przybyciem lekarza

Co zrobić, gdy nagle zostanie złapany atak bólu, a "Pierwsza pomoc" jeszcze nie dotarła? Dokładna wiedza o kolejnych działaniach jest bardzo ważna, ponieważ zależy od nich, czy dalsze odkształcanie odcinków kręgosłupa będzie kontynuowane, czy proces zapalny wzrośnie, czy nie.

 • Pacjent po zaostrzeniu kładzie się z powrotem na półsztywnej, równej powierzchni. Na szyi i pod lekko zgiętymi kolanami umieszcza się rolki. W tej pozycji nacisk na chorą część kręgosłupa jest minimalny, więc natężenie bólu jest znacznie zmniejszone.
 • Do znieczulenia w domu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) znajdujące się w apteczce.Podczas rozmowy telefonicznej należy z wyprzedzeniem zapytać lekarza, który środek przeciwbólowy iw jakiej dawce lepiej jest przyjmować.
 • Przepuklina międzykręgowa jest przyczyną silnego stresu. Jeśli chcesz pić, możesz podać wodę pacjentowi. Kilka łyków płynu ukoi pacjenta i doprowadzi go do "odczuwania".

Leki o silniejszym działaniu są stosowane tylko po hospitalizacji. Nie należy stosować silnych leków, dopóki nie zostanie ustalona przyczyna choroby, ognisko stanu zapalnego i stopień uszkodzenia kręgu nie zostaną określone.

W jaki sposób atak jest wykonywany w szpitalu?

Lekarze podejmują natychmiastowe działania w celu zmniejszenia zespołu bólowego i powstrzymania rozwoju stanu zapalnego. Aby to zrobić:

 1. W ciągu kilku dni zalecany jest restrykcyjny odpoczynek w łóżku. Z powodu unieruchomienia chorego działu, zmniejsza się nacisk na zaciśnięte zakończenia nerwowe, które wysyłają bolesne impulsy do centralnego układu nerwowego.
 2. Tradycyjna terapia obejmuje wstrzykiwanie leków znieczulających (NLPZ) lub przyjmowanie ich doustnie, aż do osiągnięcia stanu ustalonego, w którym dyskomfort znika.
 3. Ponadto stosuje się diuretyki, eliminując stagnacyjne zjawiska w tkankach i przyspieszając eliminację toksyn. W tym samym czasie pacjent otrzymuje obfity napój, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.
 4. Dodatkowym efektem znieczulającego podaje się we wlewie dożylnym (zakraplaczem), których celem jest normalizowanie metabolizmu, eliminacji obrzęk i stan zapalny.
 5. Aby szybko pozbyć się nieznośnego bólu można stosować bezpośrednio po bloku Novocaine administracja działając na spuście (bolesne) punktów i utrzymanie stabilnego efektu w ciągu 3 tygodni.
 6. Gdy pacjent zaczyna wstawać z łóżka, wielki efekt terapeutyczny jest zastosowanie sztywnego gorsetu lub kołnierz przypadek ustalające kręgi w prawidłowej pozycji i zajmuje część samego obciążenia.
 7. Do dostarczania cennych substancji do dotkniętych tkanek stosuje się zastrzyki kompleksów witaminowych i przepisuje się chondroprotektory.

Te środki są wystarczające, aby znacząco poprawić stan pacjenta. Uzyskane wyniki są ustalane na podstawie przebiegu procedur fizjoterapii i wykonania zestawu ćwiczeń specjalnych.

Delikatna aktywność fizyczna staje się częścią życia pacjenta - w celach profilaktycznych jest używana przez resztę życia. I w tym - duży plus.

Ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni grzbietowych,korzystnie wpływają na wszystkie wewnętrzne układy organizmu, aw rezultacie zapobiegają rozwojowi innych poważnych chorób.