Przepuklina podczas ciąży: co zrobić

Zdiagnozowana przed ciążą występu, znacznie mniej przepuklina daje o sobie znać już w procesie przenoszenia dziecka.

W pierwszej kolejności zaczyna przeszkadzać talię, nawet przed szczególne problemy nie są zauważane.

Jest to związane z istotnym zwiększeniem masy ciała, zmiany hormonalne - nie mogą pomóc, ale mają wpływ na stan kręgosłupa, zwłaszcza już dotkniętych przez procesy degeneracyjne.

Czym więc jest przepuklina w czasie ciąży, jak niebezpieczne jest to i czy nie zapobiegnie porodzie?

Cechy problemu i dostawa

Rozważ etapy choroby u kobiety w ciąży.

  1. Na wczesnym etapie w organizmie zwiększa zawartość hormonu progesteronu. Zwiększa krążenie krwi w małych naczyniach, co prowadzi do obrzęków i ściskania korzeni nerwowych w okolicy, w której kręgosłup jest niestabilny (przepuklina).
  2. Środek ciężkości podczas ciąży stopniowo przesuwa się do przodu - obszar lędźwiowy zaczyna odczuwać znaczny ładunek, a korzenie nerwowe doświadczają kompresji. Szczególna postawa, która pojawiła się w tym okresie, powoduje dodatkowe napięcie kręgosłupa.
  3. W późniejszym czasie organizm staje się hormonem relaksującym przeznaczonym do porodu: ma działanie relaksujące na mięśnie i więzadła miednicy i kręgosłupa. Gorset mięśniowy wydaje się "mięknąć", więc rośnie presja na krążki międzykręgowe. Pod wpływem rozluźnienia kośca i strefy bólu łonowego odczuwa się nadmierną ruchliwość kości miednicy podczas chodzenia, siedzenia. Te odczucia różnią się od objawów osteochondrozy (bóle są gwałtowne, pojawiające się podczas ruchu lub głupie i uporczywe), ale jednocześnie konieczna jest konsultacja lekarska.

Pomimo faktu, że rezonans magnetyczny dla kobiet w ciąży jest prawie nieużywany (ponieważ istnieje ryzyko podgrzania płynu owodniowego), takie badanie można zalecić, jeśli wystąpi silny ból, ograniczona ruchliwość, objawy neurologiczne.

Na podstawie wyników diagnozy specjalista określa, w jaki sposób kontynuować ciążę oraz w jaki sposób nastąpi poród.

Kobiety z różnymi postaciami osteochondrozy i zdiagnozowaną przepukliną kręgową mogą rodzić bez powikłań. Ale w niektórych przypadkach naturalny poród może stać się niebezpieczny.

Wskazaniem do operacji cesarskiego cięcia jest silny zespół bólowy i problemy nie tylko z kręgosłupem, ale również z kościami miednicznymi.

Badanie i leczenie

Ponieważ ból pleców u kobiety spodziewającej się dziecka może nie tylko spowodować przepuklinę, należy przeprowadzić dokładne badanie MRI (późno), metody laboratoryjne i USG.

Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, zostanie utworzony indywidualny schemat leczenia, który różni się od zwykłego.

Sytuacja dla kobiet ciężarnych z chorobami kręgosłupa komplikuje fakt, że prawie wszystkie leki i rehabilitacja zakazane i zbyt aktywne sesje fizjoterapii w ostatnim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane - jest obarczona przedwczesnego porodu.

Ale zawsze możesz znaleźć wyjście, kontaktując się z doświadczonym lekarzem. Lekarz może polecić:

  • bezpieczne leki przeciwzapalne, w tym leki podawane farmakopunktura;
  • środki homeopatyczne i ludowe;
  • ćwiczenia specjalne, pływanie, chodzenie zdrowotne;
  • mała podwodna lub "sucha" trakcja kręgosłupa pod własnym ciężarem;
  • Środki ortopedyczne: bandaż lub gorset, buty.

Wskazaniami do noszenia bandaża są silne bolesność, a także żylaki, ciąże mnogie, groźba poronienia, blizny po cięciu cesarskim lub słabe mięśnie brzucha po poprzednich porodach.

Wszystkie te metody są testowane, ale nie są potężne, więc nie przynoszą szybkiej poprawy stanu. Leczenie przepukliny może być przedłużone.

Dlatego najlepiej, wiedząc o swojej diagnozie, planując ciążę lub we wczesnym stadium, poddaj się kuracji, która pozwoli uniknąć zaostrzeń.

A w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka należy zachować postawę, unikać nadmiernego obciążenia, jeść prawidłowo, ćwiczyć.

Przestrzegając zaleceń lekarza, kobieta da sobie szansę na dostosowanie się do stopniowych zmian i jest mało prawdopodobne, aby napotkała na komplikacje poporodowe.

Tak więc, pomimo pewnych obiektywnych trudności, ciąża i poród mogą się powieść nawet z diagnozą, taką jak przepuklina lędźwiowa. Najważniejsze jest profesjonalne podejście do problemu leczenia. Nie zaniedbuj porady lekarskiej!

Obejrzyj wideo: Plastyka ściany brzucha przy operacji przepukliny #2 (Styczeń 2020).

Loading...