Fizjoterapia i inne obszary leczenia przepuklinami kręgosłupa

Fizjoterapia z przepukliną rdzeniową jest jednym z ważnych elementów leczenia zachowawczego. Przyjrzymy się kilku popularnym technikom z tego obszaru, a także apiterapii, akupunkturze i niekoniecznie konwencjonalnym kierunkom, takim jak wprowadzenie zastrzyków gazowych.

Efekt terapeutyczny można oczekiwać przy każdej metodzie leczenia: zmniejszając ból i stan zapalny, usuwając obrzęk, poprawiając ruchomość, aktywując odporność, stymulując odżywianie i przywracając tkanki.

Ale należy pamiętać, że fizjoterapia nie gwarantuje całkowitego wyleczenia, a wycofanie objawów nie oznacza, że ​​choroba ustąpiła.

Dlatego ważne jest, aby ściśle przestrzegać powołania specjalisty w innych obszarach terapii przepuklin międzykręgowych.

Metody sprzętowe

Metoda fali uderzeniowej

Stosunkowo "młoda" metoda pochodzi z Europy, gdzie była używana od lat 90. XX wieku.

Badania europejskich naukowców dowiodły, że fale akustyczne o niskiej częstotliwości, nawet nie odbierane przez ucho (infradźwięki), są w stanie leczyć choroby układu kostnego, w tym przepuklinę kręgosłupa.

Fala uderzeniowa przechodzi przez miękkie tkanki i płyny bez oporu, ale wpływa na kości i chrząstkę, pobudzając ich odnowę, odbudowę.

Pomimo znacznej poprawy od pierwszej sesji terapii falą uderzeniową, kurs nie może być przerwana, nie przynosząc ją do końca, ponieważ efekt zostaną utracone, a następnie mogą być konieczne chirurgiczne usunięcie „zakłócony” przepukliny.

Pole magnetyczne

Magnetoterapia z przepukliną międzykręgową jest stosowana zarówno jako pomocniczy kierunek leczenia, jak i podczas rehabilitacji pooperacyjnej.

Pole magnetyczne ma stymulujący wpływ na mechanizmy ochronne, adaptacyjne i kompensacyjne. Wyniki takiego leczenia, oprócz "klasycznego" w fizjoterapii:

  • normalizacja poziomu cukru we krwi;
  • korekcja upośledzonych funkcji narządów wewnętrznych.

Urządzenia magnetoterapeutyczne są ustawione w taki sposób, aby całkowicie odpowiadały indywidualnym cechom pacjenta.

Sinusoidalne modulowane prądy

Ten rodzaj elektrofizjoterapii sprawdził się w leczeniu przepukliny kręgosłupa. Terapia CMT polega na nałożeniu elektrod z hydrofilowymi tamponami (zawierającymi płyn) na ognisku zapalnym.

Następnie prąd stopniowo zwiększa się do lekkich bezbolesnych skurczów mięśni pacjenta. Procedura jest całkowicie podporządkowana odczuciom pacjenta, który sam określa wygodny dla niego prąd.

HILT-terapia

Ta dość nowa (od 2005 r.) Metoda leczenia przepukliny, której nazwa jest czasami zapisywana jako "hiloterapia", nazywana jest redukcją laseroterapii o wysokiej intensywności, czyli laseroterapii o wysokiej intensywności.

Potężne impulsy laserowe wnikają w głąb obszaru patologii kręgosłupa i są dobrze "trawione", tworząc lekki nacisk i nieznacznie zwiększając temperaturę w miejscu ekspozycji.

Jest bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Rezultat - usunięcie bólu, stan zapalny, poprawa ruchliwości od pierwszej sesji.

Metody inne niż sprzętowe

Akupunktura

Metoda akupunktury wymaga wprowadzenia najcieńszych igieł w punktach biologicznie aktywnych, nie tylko w strefie, w której znajduje się przepuklina kręgosłupa, ale także w całym ciele (ponieważ każdy z nich jest połączony z określonym narządem).

Igła po wprowadzeniu pod określonym kątem i na wymaganej głębokości drażni strefę bioaktywną. Wynik akupunktury:

  • pobudzenie przepływu krwi;
  • poprawa przepływu limfy;
  • dostarczanie składników odżywczych do strefy patologii.
Karboksyterapia

Procesom zwyrodnieniowym kręgosłupa towarzyszą obrzęki i zaburzenia krążenia krwi w obszarze powstawania przepuklin.

Stabilność odżywiania wszystkich struktur, a przede wszystkim dysków międzykręgowych, zależy od przepływu krwi i wymiany gazowej w komórkach. Erytrocyty dostarczają tkankom tlen i biorą dwutlenek węgla.

Jeśli zwiększysz stężenie dwutlenku węgla, komórki będą działać aktywniej, przepływ krwi wzrośnie, naczynia rozszerzą się, tkanki zostaną wzbogacone tlenem.

Jest to podstawą metody karboksyterapii, którą można przeprowadzić w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jest odpowiedni dla osób z nietolerancją leków, zapaleniem żołądka, alergiami.

Do wprowadzenia sterylnej dwutlenku węgla chorobowych za pomocą specjalnego pistoletu dyfuzyjną o dobrze określonej dawce i igieł jednorazowych z dyszami, które zmniejszają ból od wstrzyknięcia.

Leczenie ozonem

Kolejna technika "gazowa", którą z powodzeniem stosuje się w kręgosłupie. Stosowano terapię ozonu

Pierwsza wojna światowa: ozon okazał się doskonałym środkiem dezynfekcyjnym. Dzisiaj, gaz w pożądanej dawce terapeutycznej może być dostarczony do określonego miejsca przez wstrzyknięcie.

W procesach utleniania ozon, który rozpoczyna się w organizmie, w rozłożeniu chorobowych mikroorganizmów, hormony, prostaglandyny ( „odpowiedzialny” stanu zapalnego), „białka ból” - algopeptidy przyspiesza spalanie, a komórki są zaopatrzone w tlen. Wszystko to jest ważne z przepukliną.

Apiterapia

Technika pszczelarstwa, łącząca działanie substancji czynnej i akupunktury, uznawana jest za oficjalną medycynę.

Jad pszczeli zawiera potężną substancję zwaną apitoksyną, która łagodzi skurcze i stany zapalne, zwiększa krążenie krwi i "rozgrzewa" miejsce narażenia.

Przed rozpoczęciem leczenia wykonywany jest test, który umożliwia ustalenie braku alergii na jad pszczeli.

Pszczoła siedzi na obszarze przepukliny międzykręgowej (na przykład w okolicy lędźwiowej) lub w punkcie akupunktury. Po użądleniu pszczoły, użądlenie nie zostaje wyjęte na kilka minut, a po usunięciu rana jest leczona maścią leczniczą.

Pod koniec procedury apiterapii zaleca się położyć na około dwadzieścia minut, aby przeciwciała i enzymy zaczęły wchodzić w miejsca ukąszenia.

Lekarz prowadzący może przepisać jeden lub więcej zabiegów, które pomogą złagodzić objawy (zwłaszcza podczas ostrego kręgosłupa przepuklina) i pomogą szybko odzyskać.

Parametry sesji fizjoterapeutycznych, ich liczba i czas trwania dobierane są ściśle indywidualnie, a wraz z przebiegiem przebiegu leczenia parametry te mogą ulec zmianie. Ponadto, należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do stosowania wybranej metody.

Oczywiście, fizjoterapia przepuklina kręgosłupa lędźwiowego lub inny skuteczny i bezpieczny (jeśli netprotivopokazany), ale po raz kolejny przypomnieć, że długoterminowe wyniki można osiągnąć tylko w skojarzonym leczeniu: w ten sposób można zabezpieczyć efekt i zapobiec nawrotom.

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie kręgów szyjnych / Uraz kręgosłupa szyjnego - Objawy i leczenie? (Luty 2020).

Loading...