Jak zapewnić szybkie odzyskanie po operacji przepukliny

Niektórzy pacjenci, szczególnie po operacji usunięcia przepukliny międzykręgowej, odczuwają zmniejszenie zespołu bólowego, wydaje się, że wszystko jest z tyłu, a teraz będzie to tylko dobre.

Ale ta postawa często prowadzi do rozczarowania, ponieważ okres rehabilitacji trwa długo i od tego, jak zachowa się po operacji, zależy od prognozy medycznej.

Co musisz wiedzieć o rehabilitacji

Po chirurgicznym usunięciu przepukliny międzykręgowej rozpoczyna się okres powrotu do zdrowia.

Jego długość zmienia się w zależności od trybu interwencji (z laparoskopową herniotomią lub waporyzacją laserową jest minimalna), ale wszystkie etapy są zachowane. W rehabilitacji wyróżnia się trzy główne okresy:

 1. wcześnie,
 2. późno,
 3. regeneracyjny.
Wczesny okres pooperacyjny

Kontynuuje 2 tygodnie po naprawie przepukliny. W tej chwili zespół bólowy nadal się martwi i wydaje się, że jeśli zaczniesz aktywnie się ruszać, możesz wyprzeć obsługiwany kręg.

Ale lekarze nie zalecają leżenia w miejscu, zmuszając pacjenta do ruchu, aby uniknąć wystąpienia zrostów.

Pacjenci są zainteresowani tym, czy po operacji można przewrócić lub wykonać specjalne ruchy?

Możesz przewracać się i poruszać umiarkowanie drugiego dnia, najważniejsze jest wykonanie wszystkich ruchów po założeniu gorsetu i próba odciążenia operowanego obszaru kręgosłupa.

W tym okresie nadal trwają wstrzykiwanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także prowadzone są różne badania.

Pacjenci podejrzewani o nietypowe procesy w strukturze dysku mogą być zainteresowani: "Czy biopsje po operacji przepukliny międzykręgowej?".

Nie, nie jest konieczne: cały materiał chirurgiczny jest wysyłany do badania cytologicznego, a jeśli testy wykażą odchylenie od normy, biopsja zostanie podjęta znacznie później.

Późny okres pooperacyjny

W dniu 10-14, jeśli nie ma żadnych powikłań po operacji, pacjent jest wypisany ze szpitala z następującymi zaleceniami:

 • 1,5-2 miesiące, niezależnie od miejsca usunięcia przepuklin przepuklinowych, nie wolno siadać. Wymóg ten opiera się na fakcie, że często w pozycji siedzącej osoba rozluźnia się i nie utrzymuje płynnie kręgosłupa, co prowadzi do szczypania procesów nerwowych lub do ponownego utworzenia przepukliny dysku po operacji.
 • Stale przez miesiąc w twardym gorsecie.
 • Często odpoczywamy.
 • Nie podnoś ciężarów.
 • Nie rób gwałtownych ruchów.
 • Wykonaj specjalnie wyselekcjonowany kompleks fizykoterapii. Ponieważ odbudowa kompleksu terapeutycznego ulegnie zmianie, stopniowo zwiększając obciążenie kręgosłupa. Gimnastyka w okresie pooperacyjnym przepukliny międzykręgowej pomoże stworzyć naturalny mięśniowy gorset na plecy, aby zapobiec atrofii mięśni i zapobiec przesunięciu kręgów.

Czasami pacjenci pytają, kiedy można przechylić po operacji przepukliny międzykręgowej. W chirurgicznym leczeniu obszarów szyjnych i klatki piersiowej można to zrobić już w trzecim tygodniu, z przepukliną w dolnej części pleców może powiedzieć lekarzowi.

Można to również ustalić za pomocą małej sztuczki: kiedy ćwiczenia z tułowiem zostaną dodane do kompleksu siłowni, możliwe będzie pochylenie.

Regeneracja

Podczas zdrowienia te same czynności wykonywane są jak wcześniej, przy stopniowo rosnącym obciążeniu kręgosłupa. Ponadto zaleca się pacjentów:

 • Zajęcia na specjalnych symulatorach (są we wszystkich ośrodkach rehabilitacji).
 • Masaż.
 • Fizjoterapia (laser, ultradźwięki, magnes).
 • Noszenie gorset stopniowo przechodzi ze sztywnego do półsztywny, a następnie zastępuje się miękką zamka.
 • Niezawodnej fizykoterapii (korzystnie dozuje obciążenia, gdy kompleks jest wykonywana bez zmęczenia 2-3 razy dziennie). Oprócz obowiązkowych ćwiczeń, pacjenci są zachęcani do pływania. Basen jest nie tylko przyczyniają się do stworzenia układu mięśniowego, ale także odpocząć wynikające myospasm.

W następstwie tych zaleceń będzie szybko przywrócić funkcje organizmu i uniknąć negatywnych konsekwencji (zrostów pooperacyjnych, przepuklina nawrotom).

W celu odzyskania tak szybko, jak to możliwe po usunięciu przepukliny dysków oraz w celu uniknięcia negatywnych skutków, które mogą wystąpić po zabiegu pacjent powinien ściśle przestrzegać wszystkich porad medycznych.

Nie spiesz rzeczy, nawet w dobrym zdrowiu - chrząstka odzyskać powoli, w niektórych przypadkach nawet do sześciu miesięcy, a nadmierna prędkość może spowodować ściągniętej nerw lub nawroty choroby.