Wzmocnienie mięśni pleców - korzyści treningu i ćwiczenia przybliżone

Kręgosłup, w pełni spełniający swoje funkcje, zapewnia ciału mobilność, elastyczność, łatwość poruszania się. Ale zdrowie tego ciała musi być stale utrzymywane.

Kręgi odpowiadają za ciężkość ciała, a wraz ze wzrostem wysiłku fizycznego nacisk na nie wzrasta.

Mięśnie i więzadła wspierają kręgosłup w prawidłowej pozycji. Ale jeśli są nieprzeszkoleni, rozciągnięci, słabi, wówczas wzmocnienie segmentów kręgosłupa zostaje wzmocnione - jest to jeden z powodów, który ma tworzenie się wypukłości i przepuklinowych krążków międzykręgowych.

Wzmocnienie mięśni pleców z przepukliną jest ważnym etapem w leczeniu. Powierzono im główne zadanie - utrzymanie prawidłowej postawy i zapobieganie nawrotom choroby.

Konieczność treningu

Kręgosłup można porównać do mocnego wewnętrznego rdzenia, który utrzymuje ciało w płaszczyźnie pionowej.

Dyski międzykręgowe (chrzęstne międzybaki między kręgami, które działają jak "amortyzatory") łączą kręgi ze szkieletem kostnym.

Oni, podobnie jak poduszki powietrzne, przejmują część głównego obciążenia, nie pozwalając kręgom załamać się pod silną kompresją.Mięśnie otaczają kręgosłup pełniąc funkcję pomocniczą.

Podczas wykonywania specjalnych ćwiczeń przyspiesza się krążenie krwi w tkankach miękkich otaczających kręgosłup.

W strukturach kostnych nie ma naczyń krwionośnych. Cenne substancje są dostarczane przez krew, a kręgi są podawane przez otaczające tkanki (proces rozproszony).

Mocne i wyćwiczone mięśnie pozwalają zachować prawidłową postawę w różnych pozycjach ciała. Możesz to zobaczyć patrząc na ludzi, z powodu ich pracowitej pracy, spędzając kilka godzin dziennie na komputerach.

W pierwszych minutach po rozpoczęciu pracy poprawna postawa zostaje zachowana, ale później, z powodu rosnącego zmęczenia mięśni, osoba zmienia swoją pozycję ciała na bardziej wygodną. Kręgosłup się wypacza, pojawia się pochylenie. Kręgi doświadczają kolosalnego obciążenia.

Jeśli mięśnie grzbietu są mocne, elastyczne, wtedy, podobnie jak gorset, utrzymują odcinki kręgosłupa w płaskim i trwałym stanie. Niestety, większość ludzi nie zwraca uwagi na stopień ich szkolenia.

Kręgi lędźwiowe poddawane są największemu codziennemu obciążeniu.

Istnieje 5 kręgów, skręcać ciało podczas pokonywania zakrętów, elastyczny podczas zginania, zapadania na uderzenia i skoki - ruchy te są łatwe i bezbolesne, jak długo, jak krążki międzykręgowe nie są dotknięte procesami patologicznymi.

Mięśnie, podobnie jak sprężyny, przywracają kręgosłup do poprzedniej pozycji. Ćwiczenia siłowe mają działanie wzmacniające i rozciągają ćwiczenia - łagodzą skurcze mięśni.

Ćwiczenia mięśni lędźwiowych

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dolnej części pleców wykonywane są po przejściu podstawowego przebiegu leczenia przepukliny międzykręgowej.

W żadnym wypadku nie można fizycznie załadować dolnej części pleców w ostrej fazie choroby. Może to prowadzić do zwiększenia obrzęku i dalszego rozwoju procesu zapalnego.

Na etapie rekonwalescencji, podczas przejścia rehabilitacji, lekarz dobiera zestaw ruchów indywidualnie dla każdego pacjenta.

Uwzględniany jest stan pacjenta, poziom jego fizycznej gotowości i cechy organizmu. Z reguły są to proste ćwiczenia o małej amplitudzie.

Osobliwością klas jest to, że wszystkie podstawowe grupy mięśni są wyszkolone.Dlatego obciążenie fizyczne rozkłada się równomiernie, a mięśnie grzbietu są miękkie, delikatne. Niedozwolone:

  • głębokie zbocza,
  • podnoszenie ciężarów z tej pozycji.

Zabronione:

  • ostre i wysokie nogi z nogami;
  • odwraca się do góry nogami;
  • skręcanie ciała wokół osi.

Ponieważ ciśnienie w pozycji na brzuchu znika w pozycji na brzuchu, wykonuje się dużą liczbę ćwiczeń z tej pozycji początkowej.

  • Połóż się na plecach. Ręce rozciągnięte wzdłuż ciała. Dłonie zwrócone są ku dywanowi. Odchylić stopy i zgiąć się w kolanach. Wykonuj ruchy wahadłowe jednocześnie lewym i prawym kolanem w lewo, a następnie w prawo, starając się w tym czasie nie oderwać górnej części pnia od podłogi.
  • Pozycja wyjściowa jest taka sama. Nogi są wygięte w stawach kolanowych, stopy są oddalone od siebie w odległości szerszej niż ramiona. Prawe kolano do ruchu w dół i do wewnątrz, próbując obniżyć staw kolanowy do pięty lewej nogi. Takie same ruchy należy wykonywać lewą stopą, obniżając lewe kolano do pięty prawej nogi.
  • Pozycja wyjściowa leży na brzuchu. Nogi są proste. Ręce pochylone na łokciach i dłoniach znajdujących się na wysokości obręczy barkowej, opierają się o podłogę.Musisz oderwać górną część pnia od podłogi, prostując ręce. Pociągnij podbródek do góry.
  • Początkowa pozycja jest na wszystkich czwórkach. Wsparcie - na kolanach i dłoniach. Zegnij ręce w łokciach, ułóż dłonie blisko siebie, łokcie rozsuń. Ciało jest zgięte w dolnej części pleców i robi ruch do przodu, jakby próbując czołgać się pod niewidzialną barierą.

Musisz uważnie monitorować swoje uczucia. Zaleca się rozpocząć od 2-3 powtórzeń, stopniowo zwiększając liczbę ćwiczeń.

W przypadku wystąpienia dyskomfortu należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli dyskomfort wzrośnie, ruch powinien się zatrzymać.

W związku z tym konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, który wybierze inne ćwiczenie dające podobny efekt.