Zapalenie nerwu kulszowego lub rwy kulszowej: objawy i leczenie choroby

Rwa kulszowa jest dość powszechną chorobą. Zauważono go z ostrym bólem w okolicy pleców, który cofa się w nogę.

Bolesne uczucie może dotrzeć do stopy. Oprócz tego często obserwuje się osłabienie mięśni. Ból związany z podrażnieniem nerwu kulszowego nazywa się rwa kulszowa.

Ten nerw jest największy w ciele, odpowiedzialny za ruch, wrażliwość pośladków i nóg. Kiedy pojawia się stan zapalny, aktywność osoby maleje, jej wydajność spada, co utrudnia codzienne czynności.

Jeśli nerw kulszowy jest zaburzony, można zmienić chód, krzywiznę kręgosłupa. Dlatego po wykryciu objawów rwy kulszowej konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Manifestacje choroby

Zwykle symptomatologia objawia się w postaci bolesnych wrażeń, różniących się czasem trwania, naturą i intensywnością.

Urodzili się w dolnej części pleców, następnie przechodzą do pośladka, schodzą do uda, a następnie do golenia, kolana, stopy. Towarzysząc takiemu bólowi można wywołać mrowienie, pieczenie, drętwienie.

Manifestacje tego są zauważane od słabych do intensywnych. Ból jest uważany za główny objaw choroby, a leczenie jest przepisywane jako kompleks.

Bolesne odczucia mogą trwać dni, tygodnie, godziny. Istnieją przypadki, gdy:

 • przechwycenie oddechu;
 • istnieje obfite wydzielanie potu;
 • bicie serca staje się częstsze.

Ból przejmuje w posiadanie całą kończynę, ale jej intensywność jest różna w różnych obszarach.

Uczucie bólu rośnie stopniowo. Po pierwsze, dyskomfort podczas poruszania się, osoba czuje się niekomfortowo, gdy chce usiąść.

Wtedy nasila się natężenie bólu, a chodzenie staje się trudne. Często kończyna staje się odrętwiała, traci wrażliwość. Natychmiastowe leczenie choroby w takich przypadkach jest po prostu konieczne.

Kiedy objawy są bardzo intensywne w ich manifestacji, rwa kulszowa przyjmuje paraliżujący charakter. Pomocna może być tylko interwencja chirurgiczna.

Objawy rwy kulszowej u kobiet jak u mężczyzn rwa kulszowa, bóle mięśniowe pojawiają się w pośladki, z tyłu ud ścianie, sacrum, dolnej części pleców, a obserwowane objawy:

 • trudno jest wygiąć nogi w stawach;
 • wyraźne naruszenie układu moczowego;
 • problemy z żołądkiem.

Choroba rozwija się stopniowo. Początkowy okres charakteryzuje się niewielkim bólem. To jest często postrzegany jako zmęczenie, zmęczenie ciężkim i tylko wtedy, gdy otrzyma charakter długoterminowy, należy zwrócić uwagę na to.

Dość długo, rwa kulszowa może być na początkowym etapie, czekać na jakąkolwiek przyczynę, by sprowokować pojawienie się jego ataku. Na przykład:

 • ostry ruch jak odwrócenie;
 • spada;
 • przechłodzenie;
 • podnoszenie ciężkich ładunków.

Objawy lumbago i rwy kulszowej są podobne pod wieloma względami. W takim przypadku konieczne jest postawienie właściwej diagnozy na czas i przeprowadzenie właściwego leczenia.

Różnica polega na tym, że z lumbago uczucie bólu obejmuje obie kończyny jednocześnie i ma charakter stały.

Jak radzić sobie z tą chorobą?

W większości przypadków lek jest lekowy. Możesz go uzupełnić o procedury fizjoterapii. Jeśli takie manipulacje nie przyniosą pożądanego efektu, wykonywana jest interwencja chirurgiczna.

Z reguły wielu pacjentów wraca do zdrowia po wykonaniu specjalnego zestawu ćwiczeń, bez uciekania się nawet do leków.

Jeśli lekarz zaleci leczenie choroby, kompleks jest przepisywany:

 • terapia za pomocą magnesów;
 • elektroforeza;
 • Terapia UHF;
 • gimnastyka lecznicza;
 • terapia manualna;
 • procedury wodne.

Dobry wynik dają masaże za pomocą rozgrzewających maści.

Podczas leczenia choroby aktywność motoryczna powinna zostać zredukowana do minimum.Uszkodzony nerw nie powinien być zraniony. Aby się przespać, trzeba na twardej powierzchni. Noga może być lekko uniesiona, zgięta w kolanie.

Aby poradzić sobie z chorobą pomaga i tradycyjnej medycyny. W tym przypadku stosuje się nalewki, maści, składające się z naturalnych substancji.

Jednak samoleczenie nie jest dozwolone. Skonsultuj się z lekarzem, który kompresuje, nalewki, można użyć środków do wycierania.

Profilaktyka rwy kulszowej

Każda choroba jest łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego lekarze zalecają prowadzenie działań profilaktycznych, które polegają na prowadzeniu zdrowego trybu życia, codziennej aktywności ruchowej.

Nie przeciążaj kręgosłupa. Jeśli masz siedzieć cały dzień, rozpoczyna ruch „pięciominutowych”, gimnastyki dla szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.

Stan lokalizacji, objawy rwy kulszowej są brane pod uwagę przez neurologię. To neurologia bada ludzkiego układu nerwowego, metody testów diagnostycznych chorób i ich leczenie.

Wreszcie, pozbyć się tej choroby pomaga wytrwałość, wytrwałość, czas. Za kilka dni nie da się go pokonać.

Możesz usunąć objawy rwy kulszowej, ale nie przyczyny, które ją spowodowały, więc musisz przejść przez badanie w klinice, ustalić dokładną diagnozę i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Obejrzyj wideo: Rwa kulszowa - przyczyny i objawy