Operacja usunięcia przepukliny lędźwiowej i regeneracji

Przepuklina okolicy lędźwiowej charakteryzuje się pewnymi objawami: bóle miejscowe, które rosną podczas ruchu, napromieniowujące pośladki i nogi.

W ciężkich przypadkach przejawia się zaburzeniami przewodnictwa nerwowego i odpowiednio nadwrażliwością, atrofią mięśni, paraliżem kończyn, dysfunkcją narządów miednicy.

Dzięki takiemu opracowaniu operacja usunięcia kręgosłupa lędźwiowego może być jedynym sposobem na wyleczenie.

Neurolog lub kręgarz zalecają interwencję chirurgiczną we współpracy z chirurgiem, który ma historię choroby i wyniki wszystkich badań.

Operacja jest konieczna nie tylko w przypadku poważnych objawów groźnych, ale także po dwóch miesiącach od rozpoczęcia leczenia zachowawczego (leki, masaż, gimnastyka, noszenie gorsetu), nie uzyskano żadnych wyników.

Metody chirurgicznego leczenia

Rozważmy kilka nowoczesnych metod operacji w oddziale lędźwiowym, mających na celu wyeliminowanie przepukliny międzykręgowej.

  1. Endoskopowy. Interwencja malotraumatyczna z krótkim okresem rekonwalescencji i minimalnym ryzykiem powikłań.Endoskop jest podawany na zaatakowany dysk przez półcentymetrowe nacięcie. Lekarz monitoruje manipulację kręgosłupa za pomocą monitora.
  2. Mikrochirurgiczne. Zastosowanie mikromokołów wprowadzanych przez małe nacięcia minimalizuje ryzyko zapalenia lub uszkodzenia zakończeń nerwowych. Obserwacja manipulacji odbywa się za pomocą specjalnego mikroskopu.
  3. Waporyzacja laserowa. Usunięcie przepukliny metodą odparowania cieczy wewnątrz krążka (przy braku sekwestracji, tj. Rozpad dysku na części). Dzieje się to pod działaniem dozowanego strumienia energii laserowej dostarczanej przez igłę.
  4. Nukleoplastyka plazmy zimnej. Tkanki przepuklinowe są usuwane zimnym osoczem dostarczanym przez igłę - niskie temperatury niszczą komórki przepukliny. Wygodne w chirurgii pacjenta mogą jednak powodować nawroty w tym samym lub sąsiednich segmentach odcinka lędźwiowego. Na przykład pacjent może narzekać, że po operacji na poziomie L5-S1 ponownie boli w okolicy lędźwiowej.
  5. Laserowa rekonstrukcja. Igła z laserowym przewodnikiem dostarcza promieniowanie, które zmniejsza ciśnienie wewnątrz dysku i, jak to jest, wysusza przepuklinę międzykręgową. Operacja jest nie-traumatyczna, powoduje najmniejszą liczbę powikłań po usunięciu.

Do tej pory stosowana jest również metoda tradycyjna - operatywna interwencja typu otwartego.

Doświadczony chirurg przeprowadza go ręcznie, bez dodatkowych instrumentów. Główną zaletą takiej operacji jest możliwość całkowitego usunięcia przepukliny. Ryzyko nawrotu jest minimalne.

Wiele osób słyszało o tradycyjnej medycynie chińskiej, ale jej techniki nie są gwarancją usunięcia przepukliny.

Najczęściej stosowane techniki masażu, wpływ na punkty aktywne biologicznie przez akupunkturę - wszystko to pozwala na normalizację metabolizmu, poprawę przepływu krwi, rozluźnienie mięśni i ścięgien.

Ręczna trakcja kręgosłupa, która jest również praktykowana przez specjalistów w tej dziedzinie, nie zwalnia przepukliny, ale tylko zmniejsza zespół bólowy poprzez zmniejszenie nacisku na krążek międzykręgowy.

Jeśli przestaniesz się rozciągać, kręgi powrócą do poprzedniej pozycji. Niemniej jednak chińskie metody mogą być stosowane jako pomocnicze w okresie rekonwalescencji.

Rehabilitacja

W zależności od wybranej metody interwencji chirurgicznej warunki rehabilitacji mogą być różne. Niewątpliwie, po zastosowaniu metod mało traumatycznych, czas powrotu do zdrowia jest krótszy.

Cały kompleks środków rehabilitacyjnych jest przepisywany przez lekarzy na podstawie stanu pacjenta. Wśród tych działań:

  • obserwacji przez lekarzy - specjalistów rehabilitacji, neurologa, lekarza i innych specjalistów związanych (np Alergolog przy ocenie ryzyka wystąpienia objawów atypowych);
  • leki - leki przeciwbólowe, gojące się, zapobiegające powikłaniom;
  • Procedury fizjoterapeutyczne - zapewniają efekt terapeutyczny i regenerujący;
  • terapia ruchowa - aby przywrócić mobilność, wzmocnić mięśnie.

O ćwiczenia po usunięciu przepukliny to znaczy, że są one dobierane indywidualnie - dla pacjentów z cechami choroby nie mogą być takie same rozwiązania.

W początkowej fazie regeneracji są to proste ćwiczenia, które nie powodują dyskomfortu.

W przyszłości kompleks staje się coraz bardziej złożony, ponieważ mięśnie zaczynają nabierać siły, a kręgosłup ma pewną elastyczność.

Czasami więc nie można usunąć przepukliny bez operacji, ale nie oznacza to, że nie można jej poradzić sobie innymi metodami.

Sekcja lędźwiowa może być naprawdę wzmocniona, można ją przywrócić do mobilności za pomocą specjalnej gimnastyki.

Najważniejsze jest to, że ćwiczenia zostały polecone przez specjalistę, a pacjent wykonał je wyraźnie i codziennie.Wcześniej czy później pojawi się pozytywny wynik.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Luty 2020).

Loading...