Wystąpienie krążka międzykręgowego l4-l5 - objawy i leczenie

Kręgosłup składa się z segmentów kości - kręgów, przegubowych z dyskami, które są gąbczastymi tkankami chrzęstnymi.

Głównym celem dysków jest tłumienie kręgów pod silną presją na nie. Dzieje się tak, gdy osoba podnosi ciężary, jest zajęta ciężką pracą fizyczną, długo utrzymuje się w pozycji stojącej lub siedzącej.

Najbardziej niezabezpieczonym jest obszar lędźwiowy, w którym największy ucisk występuje w ostatnim kręgu w tym obszarze. Występowanie dysku l4-l5 diagnozuje się u dużej liczby osób w wieku powyżej 30 lat.

Jak leczyć tę chorobę, jakie metody zastosować? Współczesne prace czołowych specjalistów medycznych pozwalają rozwiązać ten problem, biorąc pod uwagę indywidualne podejście do każdego pacjenta i tworząc harmonogram leczenia oparty na charakterystyce ciała pacjenta.

Objawy

Protruzja jest patologicznym procesem, w którym dysk kręgowy staje się płaski i cienki z powodu utraty plastyczności i elastyczności.

Wartościowe substancje są niewystarczające dla dysków z powodu zakłóceń procesu rozproszenia, który z kolei zależy od całkowitego dopływu krwi do otaczających tkanek.

Utrata płynu prowadzi do wysuszenia tkanki krążka.Lekki i kruchy dysk łatwo ulega uszkodzeniu przez ściskanie kręgów. Gdy choroba rozwija się, pojawiają się następujące objawy:

  • Uczucie ciężkości w okolicy lędźwiowej - gdy próbujesz obrócić ciało wokół osi kręgosłupa lub wykonać pochylenie, pojawia się lekki ból.
  • W kolejnym etapie czynnik prowokujący (hipotermia, udar, uraz, nagły ruch o dużej amplitudzie) powoduje rozwój ostrego ataku. Ostry ból z reguły zaskakuje osobę i nie może się ruszyć z miejsca, dopóki nie zostanie udzielona pomoc w nagłych wypadkach.
  • Jeżeli strona płyty wyciskane nerwów kręgowych i rdzenia kręgowego, oprócz rozprzestrzeniania kończyn dolnych z bólu, może niekorzystnie wpływać na działanie narządów miednicy (nietrzymanie moczu, niemożność oddawania kału), brak odruchów ruchową na nogi. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, dalsze pogorszenie stanu pacjenta jest zagrożone niepełnosprawnością (porażeniem kończyn).
  • Podczas szczypania pulsującego nerwu kulszowego, bolesny ból rozprzestrzenia się na tylnej powierzchni nogi (rwa kulszowa). Proces zapalny w obszarze dotkniętego segmentu (lumbago) nadal rośnie, aż do znieczulenia.

Patologiczny proces można znaleźć natychmiast w kilku kręgach. Wystawały płyta L5-S1, L4, L5, L3-L4 rozwijać, jeśli nie wyeliminowanie przyczyny choroby.

Naruszenie biomechaniki w tkankach trwa, a choroba obejmuje cały obszar lędźwiowy.

Terapia dla Dikul

Organizm to doskonały system, który może się wyleczyć. Ale aby rozpocząć proces regeneracji, pacjent będzie musiał dużo wysiłku. Nie ma wystarczającej chęci, by osiągnąć dobre wyniki, chociaż odgrywa ona bardzo ważną rolę.

Ważne jest, aby nie przystosowywać ciała do stanu chorobowego, nie wykorzystywać jego możliwości kompensacyjnych i traktować dawny stan zdrowia za pomocą odpowiedniego leczenia.

Taka jest opinia Valentin Dikul - MD i pisarzem, który po tym, jak złamanie kompresyjne kręgosłupa nie tylko się na nogi, ale miał doskonałą kondycję fizyczną i bezcenne doświadczenie przezwyciężenia własnych słabości (wątpliwości i lęków - głównych wrogów człowieka).

Gdy stan pacjenta ustabilizuje się po przyjęciu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,przychodzi kolej na fizjoterapię i gimnastykę leczniczą.

Kompleks ćwiczeń obejmuje ruchy przygotowawcze, które dostosowują pacjenta do aktywności fizycznej.

Ćwiczenia najlepiej wykonywać w 2 etapach w ciągu dnia: mięśnie pleców i nóg są ćwiczone rano, a mięśnie brzucha i ręce wieczorem.

Zajęcia uzupełniają procedury: akupunktura, terapia manualna i masaż (te ostatnie metody są stosowane bardzo ostrożnie, ponieważ nawet minimalne obciążenie może prowadzić do dalszego przemieszczania się segmentów kręgosłupa).

Skuteczne leczenie jest wynikiem wysiłków fizycznych i umysłowych. Bez szczerej wiary w przyszłość uzdrawiania, nawet lekarze-profesjonaliści nie mogą osiągnąć tego, co jest możliwe, gdy jednocześnie z uzdrowieniem ciała odnawia się osobiste "ja".

Obejrzyj wideo: OM Cyriax krążek międzykręgowy część 2 Poznań 2013 (Wrzesień 2019).

Loading...