Metody rehabilitacji na artrozę stawu kolanowego

Oprócz leczenia lekami, z artrozą stawu kolanowego, konieczna jest rehabilitacja, która obejmuje fizykoterapię i fizjoterapię.

Wykonywanie gimnastyki medycznej jest konieczne regularnie iw całości, ponieważ zaniedbana choroba może prowadzić do niepełnosprawności.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem zajęć?

Przed rozpoczęciem rehabilitacji z artrozą stawu kolanowego ważne jest, aby zapamiętać pewne niuanse, które mają silny wpływ na powrót do zdrowia:

 1. Rehabilitacja ruchowa z artrozą stawu kolanowego jest możliwa dopiero po wystąpieniu remisji w chorobie. W tym okresie prawie nie ma dyskomfortu i bólu, więc efekt działania będzie wysoki. W przypadku braku remisji ładunek może pogorszyć chorobę.
 2. Przed wykonaniem jakiegokolwiek treningu należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie wszystkie zajęcia są odpowiednie w każdym przypadku.
 3. Gimnastyka lecznicza ma na celu przede wszystkim wzmocnienie więzadeł i mięśni stawu kolanowego, a sam pacjent nie powinien mieć żadnego obciążenia. W przypadku odczuwania dyskomfortu podczas ćwiczeń z artroplastyką stawu kolanowego należy skonsultować się z rehabilitatorem.
 4. Rehabilitacja terapii ruchowej to jedyna metoda powrotu do zdrowia, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ gimnastykę można wykonywać w domu.

Co zawiera się w klasach

Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego obejmuje cały kompleks różnych technik i procedur, w których stosuje się symulatory. Aby pomóc pacjentom cierpiącym na deformację artrozy, wyznaczyć:

 • szkolenie na różnych symulatorach;
 • gimnastyka;
 • uczestnictwo w kursie rehabilitacji;
 • załaduj do puli.

Jednak niektóre czynności nie tylko przynoszą korzyść pacjentowi. Wykonując ćwiczenia na symulatorze, musisz monitorować dobre samopoczucie. Jeśli obciążenie jest zbyt duże, artroza może się pogorszyć.

Podczas kursu odzyskiwania stosowane są następujące techniki fizyczne, które potencjalnie mogą być niebezpieczne:

 • Rower treningowy. Wielu lekarzy zgadza się, że obciążenie stacjonarnego roweru może spowodować jeszcze więcej uszkodzeń, więc mogą go używać tylko przy ustawianiu trybu najmniejszego obciążenia. Wymień rower treningowy może być inną metodą: w pozycji leżącej na plecach podnieś nogi i wykonuj ruchy, tak jak podczas jazdy na rowerze.
 • Przysiady mogą być niebezpieczne również podczas rehabilitacji po hemarthrosis stawu kolanowego, ponieważ występuje zwiększone obciążenie. Specjaliści zalecają bardzo ostrożne robienie przysiadów, kolana nie powinny się całkowicie zginać. Możesz również zastąpić tę metodę: w pozycji leżącej na plecach naprzemiennie zginaj nogi w kolanach, próbując jak najmocniej dokręcić stopy do pośladków. Korzystne, a przysiady w wodzie - tu na kolanach jest minimalne obciążenie.

W trakcie rehabilitacji z zapaleniem stawu kolanowego największy wpływ będzie na wykonywanie asan. Ćwiczenia te mają korzystny wpływ na tkankę mięśniową i więzadła:

 • układ mięśniowy łagodnie się nagrzewa;
 • Asany wykonuje się bardzo powoli, więc nie ma ryzyka uszkodzenia chrząstki i więzadeł;
 • skurcze mięśni są usuwane, a chrząstka stonowana;
 • stagnacyjne zjawiska są eliminowane z powodu nasycenia tkanek tlenem, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń wiele uwagi poświęca się oddychaniu.

Asany jogi muszą być wykonywane powoli, ostre ruchy są niedozwolone. Jeśli podczas ćwiczeń występują bolesne odczucia, oznacza to, że postawy nie są wykonywane prawidłowo.

Przydatne jest także uprawianie fitnessu. Ale nie wszystkie rodzaje ruchów są przydatne w przypadku artrozy stawu kolanowego.Ponieważ ruchy muszą być wykonywane powoli i płynnie, bez ostrych ataków, Pilates jest idealny. Ma wiele zalet:

 • Pilates jest specjalnie zaprojektowany do rehabilitacji pacjentów z problemami mięśniowo-szkieletowymi, dlatego przyczynia się do wczesnego powrotu do zdrowia.
 • Zajęcia pilates nie wymagają specjalnego treningu fizycznego, każdy może to zrobić.

Na zajęcia lepiej jest znaleźć doświadczonego rehabilitologa, który pomoże wybrać optymalne zajęcia do szybkiej renowacji.

Fizjoterapia

Kurs rehabilitacyjny w przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego obejmuje również fizjoterapię. Główne fizjoterapeutyczne metody odzyskiwania to:

 • Elektroforeza z lekami. Leki są wprowadzane pod wpływem prądu elektrycznego.
 • Terapia UHF - ekspozycja na uszkodzone tkanki za pomocą ultradźwięków.
 • Kąpiele błotne i hydromasaż poprawiają mikrokrążenie w uszkodzonych tkankach, nasycają tlen i substancje mineralne oraz przyspieszają regenerację.

Fizjoterapia może być wykonywana tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka nawrotu krwawienia, a choroba jest w remisji.

Czasy przywracania

Czas trwania kursu ratunkowego różni się w każdym indywidualnym przypadku.Wszystko zależy od kilku czynników:

 • stopień zaniedbania choroby;
 • dodatkowe procesy zapalne w kolanie;
 • stan fizyczny mięśni, więzadeł i chrząstek;
 • styl życia pacjenta i jego wiek.

Całkowicie wyleczenie artrozy za pomocą metod rehabilitacji jest niemożliwe, ale ćwiczenia w gimnastyce zatrzymują rozwój choroby. Dlatego szkolenia powinny być przeprowadzane regularnie.

Obejrzyj wideo: Jakie są objawy i metody leczenia zwyrodnienia stawów (Listopad 2019).

Loading...