Sport dla artrozy stawu kolanowego

Przeszkadzają kolana, ból wzrasta podczas chodzenia i zginania, a nawet pojawia się w spoczynku, gwałtownie spada ruchliwość - lekarz zdiagnozował "artroza". Co to znaczy?

Czy sport w artrozie stawu kolanowego może mieć miejsce w życiu pacjenta i jakiego rodzaju można go praktykować? Na wszystkie te i wiele innych pytań lekarze są gotowi udzielić odpowiedzi.

Najważniejsze jest, aby mocno wiedzieć, że ta choroba nie jest werdyktem i nie wymaga porzucenia mobilnego sposobu życia.

Nie można myśleć, że w przypadku takiej choroby jak artroza stawu kolanowego, sporty są przeciwwskazane. Musimy nadal aktywnie żyć.

Na siłowni

Wielu pacjentów jest zastraszonych przez rozpoznanie zapalenia stawu kolanowego, a pierwszą decyzją jest odrzucenie aktywnego stylu życia. Wynika to z obawy, że po raz kolejny przeszkadza zranionego kolana i ponownie odczuwać ból.

Ale doświadczeni lekarze nie powinni rezygnować z zwyczajowego trybu życia i nie przestawać uprawiać sportu, wystarczy trochę zmienić obciążenie.

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę stan zdrowia i stopień rozwoju choroby. Zabrania się angażować w:

 • hokej;
 • koszykówka;
 • siatkówka;
 • piłka nożna;
 • skakanie z trampoliny na nartach;
 • świetny tenis.

Chodzenie pieszo lub na nartach przyniesie wymierne korzyści, a także regularne wizyty w basenie. Trening na siłowni nie będzie mniej przydatny, jeśli prawidłowo obliczysz obciążenie.

Nawet przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, płytkich przysiadów, pływania i krótkiego spaceru są dozwolone.

Jednym z ćwiczeń, które lekarze zalecają swoim pacjentom regularnie i stale wykonywać, jest rower treningowy.

Obowiązkowe warunki - prawidłowe obliczenie ładunku i wstępna konsultacja ze specjalistą.

Na pytanie, czy możliwe jest uprawianie sportu z taką diagnozą, traumatolodzy i fizjoterapeuci udzielają jedynie pozytywnej odpowiedzi, szczególnie polecając jogę. Wizyty na siłowni powinny być regularne, ale obciążenie musi być ograniczone. Tutaj możesz:

 • wykonywać pewne ćwiczenia rozciągające;
 • kucnąć;
 • iść na spacery;
 • wykonywać zbocza;
 • grać w tenisa stołowego.

Lekarze zalecają silną grę w golfa. Jest to związane z chodzeniem, zboczami i przysiadem, a zatem pomaga przywrócić mobilność.

Narty i spacery

Mówiąc o spacerach pieszo, należy od razu zauważyć, że osoby długotrwałe są bezwzględnie przeciwwskazane dla osób cierpiących na otyłość w różnym stopniu.

Nasilenie ciała zwiększa obciążenie i prowokuje rozwój procesu zapalnego w worku stawowym. Konieczne będzie odłożenie lekcji w okresie zaostrzenia. Silny ból nie pozwoli pacjentowi na normalne poruszanie się.

Jeśli choroba nie powoduje szczególnego zaniepokojenia, jazda na nartach lub trening na symulatorze symulującym takie chodzenie, daj szansę:

 • pozbyć się sztywności;
 • zwiększyć amplitudę ruchu;
 • poprawić krążenie krwi;
 • wzmocnić więzadła i aktywować mięśnie.

Sport dla artrozy stawu kolanowego pierwszego stopnia to przede wszystkim chodzenie. Jeśli nie ma możliwości pójścia na siłownię lub wsiadania na narty, musisz iść dalej.

Ci, których problemem jest nadwaga, należy ponownie przemyśleć swoje nastawienie do jedzenia i zmienić dietę.

Pływanie

Sport, który jest nie tylko dozwolony, ale nawet zalecany w przypadku artrozy różnego stopnia, ma na celu aktywizację ruchliwości stawu kolanowego bez niepotrzebnego bólu.

Najlepsze z nich uważa się za pływanie. Każdy wie, że w wodzie każde ćwiczenie jest łatwiejsze i łatwiejsze.

Dotknięte stawami podczas pływania prawie nie przeszkadzają pacjentom, ale taki trening może znacznie zwiększyć amplitudę ruchów, wzmocnić mięśnie i aparat więzadłowy.

Choroba zwyrodnieniowa II stopnia stawu kolanowego i sport nie są zgodne, jeśli podejmiesz właściwą organizację treningu.

Opierając się na zaleceniach lekarza, wybierz styl pływania, w zależności od stopnia rozwoju choroby.

Niektóre z nich dają możliwość zwiększenia obciążenia rąk i ramion, nie pozbawiając ich możliwości aktywnej pracy z nogami.

Możesz pływać na plecach, stylem klasycznym i freestyle. W każdym przypadku wybrany styl ma pozytywny wpływ na pracę mięśni i pomaga wzmocnić więzadła.

Joga

Myśląc o tym, jak uprawiać sport z artrozy stawu kolanowego, wielu pacjentów dochodzi do wniosku, że najbardziej przydatne są ćwiczenia związane z jogą.

Ich cechą jest to, że ruchy są powolne i gładkie, co wyklucza możliwość obrażeń. Ćwiczenia dobierane są zgodnie z typem choroby z definicji Ayurveda.

Wszystkie asany są zaprojektowane, aby zmniejszyć ból i usunąć obrzęki, poprawić przepływ krwi i limfy. W trakcie treningu stan zapalny znacznie się zmniejsza, a ruchliwość wzrasta.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy dyskomfort lub ból w wykonywaniu ćwiczeń wskazuje na nieprawidłowo wykonany ruch lub nieprawidłowo wykonanych asan.

Rower lub rower treningowy

Uprawianie sportu z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego pomoże utrzymać mobilność i cieszyć się ruchem.

Trening z użyciem roweru lub roweru treningowego jest zalecany przez specjalistów w dowolnym momencie, z wyjątkiem okresu zaostrzenia choroby.

Takie działania przyczyniają się do wzmocnienia:

 • mięśnie dolnej części nogi i uda;
 • aparat więzadłowy.

Znacząco poprawia odżywianie tkanek i krążenie krwi, zmniejsza obrzęk. Cechą współczesnych symulatorów jest możliwość regulacji obciążenia mięśni, zmieniając opór pedałów.

Pozwala to wykonywać ruchy płynnie, bez szarpnięć i niepotrzebnych obciążeń, z wyłączeniem urazu dotkniętego kolana. Czas treningu i poziom obciążenia można stopniowo zwiększać lub odwrotnie zmniejszać zgodnie z zaleceniem lekarza.

Obejrzyj wideo: Gonartroza i endoproteza stawu kolanowego (Wrzesień 2019).