Niedrogim sposobem leczenia najbardziej "kobiecej" choroby chrząstki jest wychowanie fizyczne

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą związaną z naturalnym starzeniem się, uszkodzeniem tkanki łącznej między miednicą a kością udową.

Niebezpieczeństwo to także nadmiar obciążenia pracą, a ta koncepcja oznacza nie tylko ciężką pracę, ale także otyłość.

Kości miednicy i kości udowej trzymane są razem przez największy związek w ludzkim ciele i bardzo trudno przecenić zalety tej anatomicznej edukacji.

Ponieważ kobiety mają niższy środek ciężkości niż mężczyźni, kobiety częściej cierpią na choroby stawu biodrowego.

Ćwiczenia terapeutyczne z użyciem zwyrodnienia stawów są jednym z głównych elementów terapii. Lekarze przepisują wiele procedur, ale to jest podstawa do wyzdrowienia.

Mechanizm choroby

Prawidłowe anatomiczne struktury kości miednicy i jego związków obejmuje pełnej amortyzacji chodząc płynie maziowym działa jak smar, gleju chrząstki i więzadeł systemu.

Ale w miarę upływu czasu, zmiany związane z wiekiem, bierność i niekorzystne czynniki zakłócić tę równowagę: dopływ krwi i metabolizm Spośród koleiny im właściwe, dlatego błona maziowa zaczyna produkować wystarczającej oleista ciecz więzadła są osłabione, a chrząstka zaczyna się pogarszać.

Dlatego pomaga ćwiczenie terapeutyczne ze zwyrodnieniem stawu biodrowego - normalizuje przepływ krwi i powoduje, że organizm wysyła więcej składników odżywczych do dotkniętego obszaru.

Gdy chrząstka zaczyna się zużywać, pojawiają się bolesne odczucia z powodu stanu zapalnego spowodowanego przez spożycie zwiędłych kawałków tkanki łącznej w jamie stawowej.

Po tym zaczyna się martwica tkanki kostnej, aw najbardziej zaniedbanych przypadkach - miękka tkanka wokół kości.

Leczenie choroby

Podejście do leczenia dzieli się na leczenie zachowawcze i operacyjne. Pierwszy to standardowy kurs, który jest stosowany, jeśli nie ma poważnych komplikacji.

Operację stosuje się, gdy miękki odzysk jest niemożliwy lub nieskuteczny. Oprócz środków przeciwzapalnych i chondroprotekcyjnych zazwyczaj zaleca się:

  • w przypadku stawów biodrowych, terapeutyczny trening fizyczny zarówno jako środek leczenia zachowawczego, jak i do wyzdrowienia po operacji;
  • leczenie niskimi i wysokimi temperaturami;
  • balneoterapia - kąpiele lecznicze, pomagające rozluźnić mięśnie i normalizujące ciśnienie krwi poprawiające ukrwienie;
  • masaż i terapia manualna;
  • elektroterapia.

Interwencja chirurgiczna obejmuje zazwyczaj protetykę lub korektę z osteotomią lub chirurgią artrodiologiczną.

Spośród wszystkich powyższych metod najbardziej uniwersalny, dostępny i prosty jest pierwszy na liście. Wędrówki dla masażystów lub do kąpieli medycznych nie są odpowiednie ze względu na ich koszt.

Przy stawie biodrowym stawu biodrowego wychowanie fizyczne może być jedyną opcją dla pacjenta, ponieważ chodzenie nawet na krótkich dystansach powoduje ból. Bolesne odczucia są sygnałem ciała, że ​​gdzieś następuje pogorszenie.

Chodzenie pieszo jest przeciwwskazane dla pacjenta, a jeśli klinika znajduje się daleko od domu, problem staje się nieunikniony.

Wskazówki dotyczące implementacji

Kulturę fizyczną z artrozą stawu biodrowego można zrobić bezpośrednio w mieszkaniu, co oznacza, że ​​problem z niedostępnością leczenia zostanie utracony.

Jako minimum powinno się ono rekompensować wpływ obciążeń na patologię dotkniętą patologią. Istnieje kilka niuansów:

  • Pomiędzy tymi podejściami ważne jest robienie przerw.
  • Musisz poruszać się delikatnie i płynnie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pogorszenia już nieprzyjemnej sytuacji.
  • Wysiłek powinien pochodzić wyłącznie z mięśni nóg i pośladków.

Ćwiczenia polegają na unoszeniu nóg z pozycji leżącej w różnych wariantach: nogi muszą być uniesione w kolanach, wyprostowane, leżące na brzuchu, plecach i bokach.

Również kompleks gimnastyki obejmuje rotację nóg, najprostsze elementy do rozciągania więzadeł, zbocza, unoszenie chorej kończyny z pozycji siedzącej, samo-masaż.

Samo masaż odbywa się w następujący sposób: pacjent musi pocierać stopę, przechodząc od kolana do pachwiny, a następnie gładząc nogę od pachwiny do kolana.

W przypadku gimnastyki często zaleca się stosowanie zewnętrznego ocieplenia i masować maści i kremy, które doskonale wpływają na krążenie krwi i przywracają efekt ładowania.

Warto zauważyć, że ten kompleks aktywności fizycznej najlepiej pokazuje się na pierwszym z czterech etapów choroby.

Trening fizyczny w osteoartrozie stawów biodrowych powinien być stosowany w połączeniu z innymi terapiami: lekarskimi, fizjoterapeutycznymi, ortopedycznymi.

Jaki jest pożytek z lekcji?

LFK pomaga zapobiegać atrofii mięśni, zwiększonej sztywności więzadeł, martwicy i wielu innym powikłaniom, i odgrywa znaczącą rolę w powstrzymywaniu postępu choroby.

Prawidłowe stosowanie fizjoterapii w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych nie tylko łagodzą ból, ale również doprowadzić do tonu całego ciała.

Samo pojawienie się tej patologii sugeruje, niezdrowy styl życia pacjenta, zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowo wyleczyć w ciągu ostatnich urazów i fizykoterapii pomaga w przypadku żadnej z trzech powodów.