Dwustronna choroba zwyrodnieniowa stawów: przyczyny, objawy i leczenie choroby

Dwustronna choroba zwyrodnieniowa stawów jest dość powszechną chorobą. Najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku, ale można go również wykryć u młodego człowieka. Choroba jest degeneracyjną patologią stawów biodrowych.

Choroba jest drugą nazwą obustronnej artrozy stawów biodrowych. Podobnie jak każda patologia stawów, na pierwszych etapach przejawia się w postaci zespołu bólowego i małej mobilności. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może wyprzedzić chorobę.

Leczenie powinno rozpocząć się już w pierwszych etapach - w tym momencie możesz łatwo i bezboleśnie pozbyć się problemu.

W zaawansowanych stadiach obustronnej zwyrodnienia stawu biodrowego leczenie jest tylko jedną - interwencją chirurgiczną.

Klasyfikacja według etapów

Istnieją 3 stopnie Coxarthrosis:

  1. Obustronna stawów biodrowych stawu biodrowego 1. stopnia. Zespół bólu w tym przypadku jest słaby. Przy długich spacerach i obciążeniach można zaobserwować lekkie kulawienie, natomiast elastyczność i ruchliwość tkanek się nie zmienia. Leczyć ten etap jest łatwy nawet w domu. Aby to zrobić, wystarczy zmniejszyć aktywność fizyczną.
  2. Dwustronna stawów biodrowych stawu biodrowego drugiego stopnia. Zespół bólu jest bardziej wyraźny. Czasami te uczucia można podać w okolicy pośladkowej i pachwiny. Podczas spaceru pacjent często nie może obejść się bez laski. Mobilność zmniejsza się jednocześnie.
  3. Dwustronna stawów biodrowych stawu biodrowego trzeciego stopnia prowadzi najczęściej do inwalidztwa. Występują silne odczucia bólowe, wyraźnie ograniczona ruchliwość. Czasami choroba może prowadzić do problemów z kręgosłupem. Do leczenia należy stosować leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, interwencję chirurgiczną.

Przyczyny patologii

Najczęściej przyczyną choroby są przeciążenia, wywierane na chrząstki i tkankę miękką. W strefie ryzyka są osoby cierpiące na otyłość, zaangażowane w ciężką pracę fizyczną, sportowcy. W tym przypadku sytuacja odwrotna może spowodować chorobę - siedzący tryb życia.

Umiarkowany wysiłek fizyczny dla wielu jest prawdziwym wyjściem, w przeciwnym razie problem pojawi się ponownie. Jeśli choroba dotknęła młodego ciała, najprawdopodobniej jest to spowodowane siniakami lub zranieniami.

Ponadto przyczyną nieprawidłowości mogą być następujące choroby:

  • cukrzyca,
  • osteoporoza,
  • zapalenie stawów.

Głównym czynnikiem powodującym obustronną dysplastyczną zwyrodnieniową stawów jest stres.

Stan nerwowy i ciągłe zaniepokojenie prowadzą do zmniejszenia produkcji kwasu hialuronowego, który negatywnie wpływa na chrząstkę - zmniejsza się ilość smaru stawowego, zmniejsza się ukrwienie.

Symptomatologia

W pierwszym stadium choroby objawy objawiają się jedynie aktywnością fizyczną. Nie za ciężkie bóle przechodzi osoba.

Nieprzyjemne uczucia mogą pojawić się na początku dnia pracy i mijają wieczorem. W tym przypadku człowiek prowadzi dla niego zwykły sposób życia i nie czuje ograniczeń w swoich ruchach.

Dwustronnej zwyrodnieniowi stawów drugiego stopnia towarzyszy znaczny zespół bólowy i trudności w poruszaniu.

Problemy pojawiają się, gdy trzeba gwałtownie zmienić pozycję, na przykład, aby wyjść z pozycji siedzącej i na odwrót, a także ze złożonymi i nagłymi ruchami.

Pacjentowi towarzyszy uczucie skurczu mięśni, napięcia, czasem doznania mogą zakłócać w nocy.

Na trzecim etapie występują bardzo silne, czasem nie do zniesienia ostre bóle, które towarzyszą pacjentowi regularnie, niezależnie od tego, czy jest aktywny, czy nie.

Kiedy się poruszasz, ból staje się jeszcze bardziej intensywny. W najbardziej zaniedbanych etapach pacjent nie może normalnie chodzić, a nawet stać bez wsparcia.

Diagnoza patologii

Podczas diagnozowania stawów biodrowych lekarz zbiera skargi od pacjenta, a następnie wyznacza radiogram. Za pomocą takiego badania można nie tylko potwierdzić diagnozę, ale także ujawnić stopień rozwoju choroby, a nawet określić, co stało się przyczyną.

Jedną ze skutecznych i sprawdzonych metod diagnozy jest tomografia komputerowa, ponieważ podczas zabiegu wykonywana jest pełna analiza struktury kości.

Za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego można badać tkanki miękkie i zrozumieć, czy zostały zakłócone.

Jak leczyć chorobę

Leczenie obustronnej deformacji stawów biodrowych stawu biodrowego zależy od stopnia jego rozwoju.

Ważne jest, aby zidentyfikować chorobę na pierwszym etapie, w którym to przypadku leczenie przebiega łatwo i szybko. Aby to zrobić, wystarczy unikać ciężkich ładunków, wykonać zestaw specjalnych ćwiczeń.

W niektórych przypadkach przepisywane są leki przeciwzapalne, które nie są zalecane od dłuższego czasu.

W celu znacznego zmniejszenia zespołu bólowego i poprawy krążenia krwi, lekarz przepisuje leki rozszerzające naczynia krwionośne. Doskonale przywracają tkankę chrzęstną i eliminują problem.

Na bardziej zaawansowanym etapie, gdy choroba dotknęła ścięgien, można przeprowadzić terapię hormonalną.

Skuteczne leczenie zapewniają różne kompresy i maści. Masaż w połączeniu z rozgrzewającą maścią może usunąć skurcz. Fizjoterapia pomaga osiągnąć dobre wyniki.

Trzeci, najbardziej skomplikowany etap choroby jest leczony tylko metodą interwencji chirurgicznej. Podczas operacji złamany staw zostaje zastąpiony protezą.

Proces jest pod znieczuleniem ogólnym. Po wymianie stawu powoływane są procedury rehabilitacyjne.

Zapobieganie

Aby uniknąć obustronnej deformacji artrozy stawu biodrowego, wystarczy spełnić kilka prostych warunków:

  • prowadzić mobilny sposób życia;
  • unikać dużych obciążeń na złączach;
  • zapewnić pełny odpoczynek;
  • regularnie sprawdzaj u lekarza i, jeśli to możliwe, przeprowadzaj kompleksowe badanie.

Coxarthrosis nie jest poważną i groźną chorobą, jeśli w porę zwrócisz uwagę na problem i skonsultujesz się z lekarzem. Jeśli choroba jest opóźniona, nie można uniknąć operacji.

Tylko czasowa diagnostyka pomoże nie tylko wykryć obecność samej choroby, ale także określić przyczynę jej wystąpienia. Eliminując go, można na zawsze zapomnieć o artrozie, żyć w przyjemności i poruszać się bez problemów.

Loading...