Dlaczego rozwija się artroza stawu ramiennego i czy można temu zapobiec?

W choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego może mieć różne przyczyny, ale przejawia się jest zawsze taki sam: utrata mobilności w barku i ramienia ból. Zastanów się, czy można uniknąć rozwoju patologii i dlaczego powstaje.

Co się dzieje w środku

Procesy patologiczne w tkance chrzęstnej przebiegają stopniowo, czasami przez kilka lat. Warunkowo cały cykl choroby można podzielić na etapy.

Zaburzenie żywienia chrząstki

Niepowodzenie procesów metabolicznych w strukturze chrząstki prowadzi do zmiany składu mazi stawowej. Nie ma jeszcze grubej patologii tkanki.

Jeśli w tym momencie zostanie rozpoznana artroza stawów barkowych, to po wyeliminowaniu przyczyny i leczeniu powstałych zaburzeń możliwe jest utrzymanie pełnej ruchliwości ręki.

Niestety, wykrycie choroby na tym etapie jest rzadkie, ponieważ zespół bólowy pojawia się tylko przy wysiłku fizycznym, a czasami nawet przy zmianie pogody.

Zniszczenie tkanek

Niedostateczne odżywianie struktury chrząstki prowadzi do rozwoju procesów destrukcyjnych, a tkanka zaczyna stopniowo słabnąć, powierzchnia chrzęstna staje się bardziej krucha.Mechanizmy kompensacyjne zmniejszające uraz zaczynają budować elementy kostne (osteofity).

proliferacja Osteofitnye w tym okresie jest jeszcze małe, ale przyczyniają się do zwężenia przestrzeni stawowej i ograniczenie ruchu kończyn. Bolesność pojawia się nie tylko w ruchu, ale także w spoczynku.

Na tym etapie, nawet jeśli wyeliminować przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów barku i terminowego prowadzona jest terapia zastępcza, w pełni odzyskać mobilność nie uda. Wszystkie środki medyczne mają na celu zatrzymanie postępu deformacji.

Pogorszenie stanu stawów

Jeżeli środki zaradcze były nieskuteczne lub ludzie po prostu zignorował objawy pojawiły się i poprosił o pomoc medyczną, stopniowo chrząstka struktura staje się bardziej kruche, a wielkość i liczba osteofity wzrosła.

Często podczas ruchu kończyn porwane kawałki chrząstki, który osadza się w torebce stawowej, dalej hamują ruchliwość stawów.

Ponadto problem komplikuje wynikająca z tego słabość więzadeł. Zespół bólu staje się wyraźny nawet w stanie spoczynku.U takich pacjentów można zauważyć, że często trzymają rękę w pozycji wymuszonej, próbując zmniejszyć ból.

Wszystkie te procesy służą jako przyczyny deformacji zwyrodnienia stawu barkowego, które następnie prowadzą do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Co prowokuje zmiany patologiczne

Głównym czynnikiem występowania zmian zwyrodnieniowych jest czas, w którym, w związku z ogólnym starzeniem się organizmu, metabolizm pogarsza się. Ale choroba występuje u młodych ludzi. Prowadź swój rozwój:

  1. Dziedziczność. Wrodzona słabość więzadłowego aparatu stawowego prowadzi do pojawienia się mikrourazów na powierzchni chrząstki, które wywołują początek destrukcyjnego procesu.
  2. Przesunięte zapalenie stawów wcześniej. Jednym z najczęstszych czynników prowokujących, gdy po ostrym zapaleniu zaczynają się niszczące zmiany, które niszczą strukturę chrząstki.
  3. Ciągłe ćwiczenia fizyczne. Ludzie, którzy ciężko pracują, lub niektórzy sportowcy (gracze w tenisa, siatkarze itp.) Mają duży ładunek na rękach. Stopniowo, pod wpływem obciążenia, zmienia się konfiguracja stawowa i zaburzone żywienie wewnątrzbrzuszne.przeciążenie fizyczne - najczęstszą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego (bieganie stadium choroby zwyrodnieniowej stawów). Wynika to z faktu, że dana osoba nie skojarzyć ból z chorobą, i to wyjaśnia fakt, że przed przetrenować lub zbyt dużo pracował.
  4. Wrodzona niewydolność aparatu więzadłowo-stawowego. Często w wrodzonym niedoborem u dzieci mają stały zwichnięcia barku. Jeśli czas nie eliminuje osłabienie więzadeł (najczęściej wykonywaną operacją), choroba może rozwijać się w dzieciństwie i prowadzić do wczesnego kalectwa.
  5. choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty), które wpływają na strukturę kości i chrząstki. W chorobach ogólnoustrojowych patologię rozpoznaje się nie tylko w barku, ale także w innych stawach.

Jeżeli istnieją powody, które przyczyniają się do choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego, a już pierwsze objawy, leczenie należy rozpocząć natychmiast.

Czy mogę zapobiec zmianom artrozy w ramieniu? Niestety jest to prawie niemożliwe - zbyt wiele czynników wpływa na wystąpienie choroby.

Ale jeśli nie można temu zapobiec, możliwe jest wczesne leczenie choroby i uniknięcie poważnych powikłań.

Aby to zrobić, po prostu nie musisz ignorować pierwszego małego bólu podczas ćwiczeń i poddać się badaniu lekarskiemu.

Loading...