W jaki sposób możesz rozluźnić mięśnie pleców i złagodzić skurcz

Stres lub skurcz mięśni pleców wywołuje niepokój, powoduje dyskomfort, a nawet ból. Myśląc o tym, jak rozluźnić mięśnie pleców, większość pacjentów szuka porady u neurologów lub fizjoterapeutów.

W niektórych przypadkach konieczna jest opieka medyczna w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych, ale częściej, aby pozbyć się stresu, wystarczy wykonać określony zestaw ćwiczeń regularnie w domu, a nawet w pracy.

Dlaczego skurcz jest niebezpieczny?

Skurcz mięśni pleców jest niebezpieczny, ponieważ może trwać latami, powodując kompresję i blokadę krążków międzykręgowych. To powoduje ból i ograniczoną mobilność. Kompresja krążków międzykręgowych prowadzi do ich wysunięcia i rozwoju poważnych zaburzeń.

Mięśnie spazmatyczne przeszkadzają w prawidłowym krążeniu krwi, co z kolei prowadzi do pogorszenia zaopatrzenia tkanek.

Jeśli czujesz ból osoba stara się przyjąć nienaturalną postawę, zmiany chód, skrzywienie kręgosłupa, może przesunąć narządy wewnętrzne. Unikanie rozwoju poważnych dolegliwości może:

 • wykonywanie ćwiczeń;
 • po oddechu;
 • kontrolowanie pozycji ciała podczas pracy i odpoczynku;
 • unikanie podnoszenia i przenoszenia ciężarów;
 • radzenie sobie ze stresem emocjonalnym i sytuacjami stresowymi.

Uważna postawa wobec twojego ciała pozwoli ci na szybkie podjęcie działań i uniknie pojawienia się i rozwoju złożonych chorób.

Utrzymanie sprawności i funkcjonalności wszystkich narządów pomoże w szybkim rozluźnieniu mięśni.

Główne sposoby na złagodzenie skurczu

Jak rozluźnić mięśnie pleców, bez uciekania się do użycia leków, poprowadzi doświadczony fizjoterapeuta.

Istnieje kilka podstawowych sposobów, dzięki którym można pozbyć się skurczu i wyeliminować przejawy kompresji zakończeń nerwowych:

 1. Prawidłowe oddychanie płuc. Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest, aby pamiętać, że będziesz musiał naprzemiennie wykonywać inhalację ze stresem i bez niego, a przy wydechu musisz zapewnić całkowite odprężenie. Wydychając, musisz rozluźnić mięśnie tak bardzo, jak to tylko możliwe, w dotkniętym obszarze.
 2. Jak rozluźnić plecy podczas ćwiczeń oddechowych? Konieczne jest osiągnięcie pełnego, ograniczającego napięcia miejsca, które wywołuje lęk. Przytrzymaj tę pozycję przez co najmniej 30 sekund, powoli wdychając powietrze przez nos. Następnie wydychaj przez usta, całkowicie uwalniając płuca i jednocześnie rozluźniając mięśnie.
 3. Decydując się na rozluźnienie mięśni pleców w domu, należy zwrócić uwagę na obróbkę cieplną. Może to być efekt ciepła na mięśnie dotkniętego obszaru. Jako źródło ciepła stosuje się dużą podgrzewaną sól na rozgrzanej patelni, która jest owinięta gęstą tkaniną, aby uniknąć poparzenia, i przyłożona do miejsca, w którym mięśnie są szczególnie spazmatyczne. Upał powinien być łatwy, w przeciwnym razie skurcz będzie tylko wzrastał. Jest to rodzaj ochronnej reakcji organizmu na negatywny efekt. Takie narzędzie jest dość skuteczne w osteochondrozie lub neuralgii międzyżebrowej.
 4. Masaż na zimno lub na gorąco będzie skutecznym sposobem na złagodzenie skurczu spowodowanego przez uraz lub silny stres. Kawałek lodu pomoże pozbyć się napięcia i rozluźnić mięśnie pleców i okolicy klatki piersiowej, jeśli przez kilka minut nieprzerwanie wykonuje okrężne ruchy z lekkim naciskiem lub ugniataniem. Następnie użyj ręcznego masażu wibracyjnego.
 5. Jeśli nie ma pozytywnego wyniku, musisz zmienić taktykę. W celu rozluźnienia mięśni szyi i pleców pomaga efekt termiczny.Masaż taki odbywa się za pomocą podgrzewanych kamieni, ale w tym przypadku konieczna jest pomoc i udział wykwalifikowanego specjalisty. Kamienie należy dokładnie rozgrzać, ale tylko doświadczony masażysta może dokładnie obliczyć siłę nacisku i poziom ciepła.
 6. Jak rozluźnić skurcze mięśni pleców, wiedzą fizjoterapeuci. Opowiedzą ci, jak właściwie wykorzystać ciepło w saunie lub wannie, jak długo możesz pozostać w termo, możesz tu masować, używając szczotki do kąpieli lub specjalnych olejków.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawienie się napięcia mięśni szyi, klatki piersiowej lub talii u tych, którzy spędzają większość czasu na siedzącym trybie pracy.

Równie ważne jest kontrolowanie poziomu napięcia mięśniowego i umiejętność rozluźnienia pleców kobiet w czasie ciąży.

Niemożność skorzystania z usług terapeuty masażystycznego, prowadzenia leczenia z wysoką lub niską temperaturą, prowadzi pacjentów do fitballu.

Funkcje ćwiczeń

Pytanie, jak rozluźnić mięśnie kręgosłupa na fitballu, jest interesujące dla kierowców, pracowników biurowych i tych, którzy wykonują pracę związaną z ciągłym stresem lub unoszeniem i przenoszeniem ciężarów.

Fitball od dawna zasłużył na zasłużoną popularność. Ćwiczenia z nim są proste, ale wystarczająco skuteczne. Napięte mięśnie pleców i okolicy klatki piersiowej łatwiej ulegają wpływom piłki ręcznej.

Pacjenci, którzy już spróbowali jego działania, mówią, że za pomocą ćwiczeń rozluźnili żołądek, wyprostowali plecy i byli w stanie przywrócić amplitudę ruchów i pełnego oddychania.

Obserwując najważniejszy warunek (płynne ruchy bez niepotrzebnego wysiłku), musisz wykonać takie sztuczki:

 • Połóż brzuch na fitballu i połóż się na 5 minut, lekko tarzając się.
 • Zrób most przez fitball (bardzo ostrożnie!). Możesz zrobić most z kolan, a nie z nóg. W przypadku braku przygotowania, lepiej pominąć to ćwiczenie.
 • Usiądź i lekko posyp piłkę.

Joga

Bardzo efektywne ćwiczenia z jogi, jak zrelaksować plecy po obciążeniu:

 • Leżymy na biodrach. Należy stać lekko zgiętą w pozycji stojącej i pochylić się do przodu tak, aby żołądek "leżał" na biodrach. Nie trzeba próbować obniżać tak dużo, jak to możliwe - ważne jest, aby poczuć, jak napięcie przechodzi z talii. Musisz kontrolować swój oddech, powinno być równe. Kość guzowaty musi być pociągnięty do tyłu i do góry.
 • Sięgamy po skarpetki. Siedząc na podłodze, sięgnij palcami stóp. Może pojawić się nieprzyjemne uczucie wzdłuż kręgosłupa - oznacza to, że wykonujesz ćwiczenie prawidłowo. Jeśli wystąpi ból, ćwiczenie należy przerwać.
 • Obejmujemy nasze kolana. Skurcze mięśni w talii są łatwe do zrelaksowania, leżąc na plecach i ściskając kolana rękami, biodra ciągną się do jego brzucha. Należy uważać, aby plecy, ramiona i pośladki zostały przyciśnięte do podłogi i zrelaksowane. Działają tylko ręce. Oddychamy głęboko i powoli.

Ćwiczenia z jogi na relaks mięśnie grzbietu są dozwolone przez wszystkich, z wyjątkiem pacjentów z przepukliną lub wypukłości kręgosłupa.

Loading...