Boli brzuch i plecy: co robić

Ciało ludzkie jest zaskakująco harmonijnie zaaranżowanym kompleksem, wielokrotnie większym niż jakakolwiek sztuczna praca.

Dlatego choroby ludzkie nie mogą być postrzegane jako płaskie i jednostronne: każdy objaw wymaga ankiety i wizyty u lekarza.

Na przykład, jeśli bóle pleców i brzucha są jednocześnie bolesne, nie od razu postaw sobie wiele diagnoz na podstawie tradycyjnej medycyny i diagnostyki internetowej.

Taka symptomatologia może wskazywać na znacznie większą liczbę patologii, niż można założyć niezależnie.

Ponadto żadna z wersji wstępnych nie może być uzasadniona.

Co to znaczy?

Ból w okolicy nadbrzusza i plecach na poziomie żołądka może oznaczać obecność szeregu zespołów i chorób.

  1. Zapalenie żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Najczęstszą postacią jest zapalenie żołądka o wysokiej kwasowości, gdy kwas chlorowodorowy jest produkowany w dużych ilościach niż jest to wymagane do trawienia. Czasami następuje refluks - wrzucanie kwasu z żołądka do przełyku. Zjawisku temu towarzyszy zgaga, którą można wzmocnić w pozycji leżącej na grzbiecie.Choroba może również występować z małą kwasowością i z towarzyszącym uczuciem ciężkości w żołądku. Obu rodzajom zapalenia błony śluzowej żołądka mogą towarzyszyć problemy z kałem, wzdęcia. Czasami ból z zapaleniem błony śluzowej żołądka można odczuć nie tylko w hipochondrium, ale również w plecach. Podobne objawy towarzyszą zaostrzeniu przewlekłego wrzodu trawiennego. Tylko lekarz może prawidłowo ustalić diagnozę.
  2. W przeciwieństwie, ból między łopatkami, obejmującą nadbrzusza, z dużym prawdopodobieństwem może wskazywać międzyżebrowej nerwoból, gdy nie jest zespół korzeniowego napromienianie klatki piersiowej i ból w miejscu żeber. Odróżnia ten zespół od problemów żołądkowych brak specyficznych objawów, obecność ułatwianie i wzmacnianie poczucia przy zmianie postawy.
  3. Jeśli ból po lewej stronie i wysyła w plecy, to jest całkiem możliwe, że to nie jest żołądek, trzustka. Z zapaleniem - zapaleniem trzustki - charakterystyczne są bóle opasujące. Wśród objawów są nudności, wymioty, suchość w ustach, gorączka. Jeśli podejrzewasz zapalenie trzustki, powinieneś pilnie wezwać karetkę - ostry proces wiąże się z wysokim ryzykiem śmierci.
  4. Podobna sytuacja po prawej stronie może oznaczać zapalenie pęcherzyka żółciowego lub jego przewodów. W tym samym czasie obserwuje się wymioty po wypuszczeniu cieczy o żółtawym odcieniu i charakterystycznym zapachu i smaku żółci. W tej sytuacji warto również natychmiast skontaktować się z lekarzem. Drugą opcją jest kolka wątrobowa. Charakteryzuje się również wymiotami, nie przynosząc ulgi pacjentowi, bladością, zimnym potem, stolec się odbarwia - mocz ciemnieje.
  5. Perforowany wrzód żołądka jest dość rzadkim powikłaniem, w którym żołądek boli od strony grzbietu. Jednocześnie ból jest niezwykle ostry, tak silny, że pacjent ma zwiotczały brzuch - cały mięsień odruchowo napina się, sprawiając, że powierzchnia ciała jest absolutnie płaska. Patologia wymaga natychmiastowej hospitalizacji, wysokiego prawdopodobieństwa śmierci.
  6. Zawał mięśnia sercowego typu gastrologicznego. W tym stanie występuje tachykardia, bladość, pacjent traci przytomność.
  7. Torbiel lub zapalenie jajnika może również powodować bolesne uczucie pod żebrami i na plecach. Objawy towarzyszące: gorączka, spadek ciśnienia krwi, pot, ogólne osłabienie i złe samopoczucie, tachykardia i zawroty głowy.Warunki te wymagają szybkiej pomocy medycznej, gdyż szczelina i torbiele jajnika, w jamie brzusznej zagrożone nie tylko niepłodność, lecz z zapaleniem otrzewnej i krew infekcji następuje.
  8. Jeśli bóle pleców i brzucha w czasie ciąży, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Być może przyczyną niezwykłego obciążenia i ściskania owoców narządów wewnętrznych kobiety, ale jest to możliwe w patologii ciąży.

Co robić

Przy takich objawach niezwykle ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli stan jest szczególnie ciężki, to jest to pilnie potrzebne.

Jeśli ból jest dość znośny, możesz poczekać na zaplanowaną wizytę. Konieczne jest przestrzeganie własnego stanu.

Ból rano z zgaga i kwaśny smak w ustach najprawdopodobniej mówić o stanie żołądka.

Jeśli podejrzewasz, że problem z układu pokarmowego, nawet zanim konieczna jest wizyta u lekarza, aby zmienić dietę, aby wykluczyć z diety tłuste, smażone, słone i pikantne, a także owoce i warzywa o dużej zawartości kwasu.

Bolesność w znalezieniu przymusowej postawy, długich siedzących lub nieudanych narożników prawdopodobnie spowoduje osteochondrozy. Konieczne jest zmniejszenie obciążenia pleców za pomocą gimnastyki, masażu i pełnego odpoczynku.

Obejrzyj wideo: Ból pleców po treningu brzucha | Co jest przyczyną? (Luty 2020).

Loading...