Przyczyny skurczów w plecach i samopomocy, kiedy się pojawiają

Skurcze mięśni w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne są reakcją ochronną organizmu. Ale zdarza się, że skurcze mięśni grzbietu pojawiają się, widocznie, bez wyraźnego powodu, i towarzyszy im ból, czasem wydłużony i intensywny.

W rzeczywistości czynnik prowokujący jest zawsze obecny, po prostu osoba nie może tego ujawnić. Dlaczego w skórze występują skurcze i jak możesz sobie pomóc?

Główne przyczyny skurczów mięśni konwulsyjnych

Przyczyny skurczów w plecach mogą być różne. Najczęściej są izolowane takie.

Czynnik stresu

Uwalnianie adrenaliny w odpowiedzi na stres powoduje skurcz mięśni, przyspieszenie oddychania i częstość akcji serca. Organizm jest gotowy do ochrony przed niekorzystnymi warunkami. W większości przypadków po zniknięciu czynnika prowokującego wszystkie procesy wracają do normy.

Ale przy długotrwałym stresie duża część adrenaliny we krwi może wywoływać skurcz mięśni, często towarzyszy zaciśnięciu pobliskich nerwów.

Urazy

Urazy lub zwichnięcia więzadeł prowadzą do przeciążenia poszczególnych grup mięśni wokół uszkodzonego obszaru.

Taka reakcja ochronna zapobiega dalszemu urazowi tkanek. Ale tkanki są przesiąknięte procesami nerwowymi, a miospasm sprzyja ściskaniu korzeni nerwu. Zespół bólowy się rozwija.

Natężenie bólu nie zależy od siły urazu, ale od siły skurczu mięśni. Niekoniecznie może to być uraz kręgosłupa - konwulsyjne drgania mogą wystąpić po uszkodzeniu kończyn.

Na przykład, jeśli staw kolana lub stawu biodrowego jest uszkodzony, najpierw mogą pojawić się skurcze nóg, które, jeśli zostaną przedwcześnie dostarczone, doprowadzą do drgawek w dolnej części pleców.

Choroby kręgosłupa

Przepukliny, wypukłości, osteochondroza - wszystkie te patologie podczas zaostrzeń towarzyszą zapaleniom i obrzękowi pobliskich tkanek, aw niektórych przypadkach - przemieszczeniu kręgów.

Czynniki te powodują zaciśnięcie korzenia nerwu i pojawienie się bólu. W odpowiedzi na bolesny bodziec występuje miospasm.

W tym skurczu mięśni zwiększa się ból, a "skurcz" pojawia się, gdy skurcz mięśni wywołuje ból, a wraz ze wzrostem zachorowalności wzrasta siła skurczu mięśni.

Choroby wewnętrzne

W procesach patologicznych w narządach wewnętrznych mogą być określane ból, gdy chory i zmniejszyć mięśnie jest nie tylko w pobliżu ciała pacjenta, ale również na plecach.

Na przykład, w odpowiedzi na pytanie, dlaczego ciasne powrotem pod prawą łopatką, osoba powinna zalecić, by sprawdzić funkcjonowanie wątroby i ból w dolnej części pleców - w celu zbadania obszaru moczowo-płciowego.

Niezwykłe obciążenie fizyczne

Po ciężkiej pracy fizycznej duża ilość kwasu mlekowego gromadzi się w tkance mięśniowej, co utrudnia pełny relaks.

Przymusowa pozycja

Długi pobyt w niewygodnej pozycji prowadzi do ściskania naczyń krwionośnych i krążenia krwi w niewielkiej części ciała.

Przy przywracaniu światła naczynia, korpus ma tendencję do wyrównania tkanek niedożywienie pomaga zwiększyć przepływ krwi przez drgania mięśniowych. Objawy te częściej występują w odcinku szyjnym lub lędźwiowym po dłuższym siedzącym trybie pracy.

Ale dlaczego mój kręgosłup skurczy się, jeśli rozwinie się skurcz mięśni? Dzieje się tak dlatego, że mięsień nie może stale utrzymywać siły skurczu, rozluźnia się nieco i ponownie napina. Te ruchy skurczowe są odczuwane przez osobę, jak drgawki drgawkowe.

Jak pomóc sobie

Przyczyną zespołu konwulsyjnego jest leczenie:

  • Przy fizycznych przeciążeniach pomocny będzie relaksujący masaż i ciepła kąpiel. Możesz także pomóc sobie, przywracając przepływ krwi po długiej wymuszonej pozie.
  • Jeśli przyczyną jest zaostrzenie chorób kręgosłupa, masaż może być przeciwwskazany. Jako samopomoc zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających z kompleksu ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Jeśli ból staje się całkowicie nie do zniesienia, można masować obszar spazyzowany lekkimi ruchami. Używanie cieplejszego za zaostrzenia schorzeń kręgosłupa bez porady lekarskiej jest niedopuszczalne.
  • Gdy rozwór mięśni rozwinęła się po urazie, konieczne jest nałożenie zimna na uszkodzony obszar, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Zimno będzie działało znieczulająco i zapobiegnie dalszemu uciskowi korzeni nerwowych, a tym samym zmniejszy skurcz mięśni.
  • W przypadku podejrzenia o patologie wewnętrzne leki przeciwbólowe nie powinny być przepisywane bez recepty. Możesz odpoczywać tylko dzięki lekkiemu masażowi z kuracją.
  • Przy stresach zaleca się relaks w ciepłej kąpieli, słuchanie przyjemnej muzyki. W ciężkich przypadkach można pić nalewkę waleriany lub żeńca pospolitego.

Konwulsyjne uczucie w plecach to nie tylko nieprzyjemny objaw, którego należy się pozbyć tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli kurcze trwają przez długi czas lub pojawiają się często w różnych okolicznościach, należy to traktować jako pierwszy sygnał ciała o chorobie i nie należy go lekceważyć.