Czy bóle pleców z jelit mogą boleć - możliwe przyczyny i objawy

Kręgosłup jest połączony z narządami wewnętrznymi przez sieć zakończeń nerwowych. Eksperci ostrzegają, że ból, który pojawia się w okolicy pleców, nie zawsze wskazuje na patologię kręgosłupa.

Przeciwnie, zespół bólowy w jamie brzusznej niekoniecznie jest spowodowany patologią przewodu żołądkowo-jelitowego. Tak więc, pytanie, czy plecy z jelit może zranić, lekarze odpowiadają twierdząco.

Ale ważne jest, aby nie popełnić błędu w diagnozie. Dzięki dokładnemu badaniu pacjenta, badaniu palpacyjnemu obszaru pacjenta i innym środkom diagnostycznym możliwe jest ustalenie przyczyny bólu.

Przyczyny

Ból pleców może wystąpić z powodu procesów zwyrodnieniowych w kręgach, ale może również być "odbitym" zespołem bólowym, gdy w rzeczywistości bóle jelit.

Segmenty kręgowe rozszerzają sieć zakończeń nerwowych. Kręgosłup działa jako główny narząd regulujący pracę narządów wewnętrznych jamy brzusznej, którego aktywność z kolei jest ściśle ze sobą powiązana.

Jeżeli zaburzone funkcjonowanie jelita grubego lub jelita cienkiego, ból może być zlokalizowany (jedno miejsce boli), lub jego napromienianie występuje w niektórych częściach ciała, a często również w tylnej części.

Powody, dla których ból brzucha i pleców "wtapia się" w jeden bolesny zespół bólowy:

  1. Zapalenie wyrostka robaczkowego w fazie zaostrzenia.
  2. Perforacja jelita cienkiego.
  3. Niedrożność jelit.
  4. Zespół jelita drażliwego.
  5. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego itp.

Dyskomfort w jelitach z powodu tych chorób można odczuwać zarówno w lewo, jak iw prawo, rozprzestrzeniając się w okolicy brzucha. Ból pleców w tym przypadku w wielu przypadkach powoduje skurcz mięśni grzbietu.

Ten rodzaj połączenia z jelit jest, na przykład, wzdęcia, gazy, kiedy odejść zły, gromadzić i nadęty ciśnienie ciało od regionu kręgowej.

Objawy

Stanom tym towarzyszy szereg charakterystycznych objawów.

Zapalenie wyrostka robaczkowego w ostrej fazie

Zespół bólowy rozwija się szybko. Może nastąpić gwałtowny skok temperatury ciała (co może wskazywać na ropną postać choroby lub zapalenie otrzewnej).

Ból zaczyna się od okolicy nadbrzusza, stopniowo rozprzestrzenia się przez jamę brzuszną lub znajduje się w dolnej prawej części brzucha.

Z ropnym zapaleniem wyrostka robaczkowego, są one mniej wyraźne, w wyniku zmian nerwowych zakończenia wyrostka tracą wrażliwość.

Opuchnięty wyrostek może ściskać nerwy rdzenia kręgowego, które unerwiają proces jelitowy, a to powoduje ból w plecach.

Perforacja jelita cienkiego

Proces owrzodzenia, uraz ścianek jelita cienkiego, ścieńczenie tkanki nabłonkowej może prowadzić do powstania przetoki. Stanowi towarzyszy silny ból, rozprzestrzeniający się przez otrzewną i oddający.

Niewielka ulga pojawia się po zażyciu silnego środka przeciwbólowego lub podczas przyjmowania pozycji - leżąc z kolanami zgiętymi do żołądka (pozycja embrionalna).

W takiej sytuacji pacjent wymaga natychmiastowej hospitalizacji, ponieważ istnieje realne zagrożenie dla jego życia z powodu spożycia treści jelitowej w tkankach okolicy brzusznej.

Niedrożność jelit

Niedrożność jelit może być dynamiczna i mechaniczna. Dynamiczny pojawia się z silnymi skurczami jelitowymi, mechanicznymi - przy tworzeniu zakłóceń w postaci stałej bryły pokarmowej, robaków pasożytniczych, włosów.

Brzuch może biczować, a ponieważ nie ma sposobu na ucieczkę gazów, osoba doświadcza gwałtownego, gwałtownego bólu pękającej postaci. Ten stan może wywołać zwrot w jelitach.

Pacjent potrzebuje pilnej pomocy medycznej. Przed przyjściem do lekarza nie należy przyjmować środków przeczyszczających. Problem został rozwiązany chirurgicznie.

Zespół jelita drażliwego

Warunek ten nie stwarza zagrożenia dla życia pacjenta, ale powoduje poważne objawy wzdęcia, trudności z trawieniem, zaparcia, biegunki, kolki w otrzewnej.

Problem może pojawić się w przypadku nieprawidłowych posiłków, nadmiaru pokarmów zawierających węglowodany oraz spożycia pokarmów bogatych w błonnik (warzywa, zioła).

Jeżeli osoba, jeden siedzi jedzenia dużo tłuste, słone, wędzone, marynowane żywności - mogą być również objawy niestrawności i silny ból w jelitach. Ból można odczuwać również w dolnej części pleców.

wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wprowadzanie do pokarmowym substancji kaustycznej, zwiększone wytwarzanie kwasu w żołądku, głodu, wyniszczenia, wahania mocy, mogą prowadzić do utworzenia pojedynczych lub wielokrotnych podrażnionych obszarach, w których brak leczenia owrzodzenia formowanych.

Zniszczenie błony śluzowej jelit może prowadzić do krwawienia wewnętrznego, a rzadko do perforacji.

Ból pojawia się natychmiast po posiłku, ale w niektórych przypadkach zaostrzenie pojawia się, gdy pojawia się uczucie głodu.

Ignorowanie choroby może prowadzić do poważnych komplikacji. Zespół bólu może również znaleźć odzwierciedlenie w dolnej części pleców.

Warunki te wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nie można samoleczenia, próbując pozbyć się bólu przy pomocy nieznanych środków, których odbiór był zalecany przez znajomych lub krewnych.

Nawet jeśli lek zmniejsza się natężenie bólu, jest możliwe dokonanie przejaw „wahadła”: ból, szybko powrócić (czułość zakończeń nerwowych stępione tylko kilku godzin) i staje się dwa do trzech razy silniejsze. W końcu proces patologiczny trwa, a proces zapalenia nie został zatrzymany w tym samym czasie.

Obejrzyj wideo: Roberto Barnai O1 Schorzenia kręgosłupa (Styczeń 2020).

Loading...