Ból pleców 38 tygodni ciąży - przyczyny i sposoby eliminacji dyskomfortu

Ciąża jest kluczowym etapem w życiu kobiety. Od jej dobrego samopoczucia zależy zdrowie jej przyszłego dziecka.

W końcowym etapie rodzenia płodu dziewczyna zmienia się nie tylko zewnętrznie, ale także staje się świadoma odpowiedzialności za życie i dobre samopoczucie dziecka.

Patrząc w przyszłość, kobiety często zauważają, że ich plecy bolą przez 38 tygodni ciąży. A przyczynę można ukryć nie tylko w brzuchu, który rośnie w objętości, ale także w patologiach narządów wewnętrznych.

Główne powody

Jeśli organizm żeński jest zdrowy i nie wykryto żadnych chorób, konieczne jest poszukiwanie przyczyny w stale rosnącym obciążeniu kręgosłupa.

W czasie ciąży dziewczyna wyraźnie przybiera na wadze. Kręgi podlegają silnej presji. Ciężki brzuszek ściąga górną część ciała.

Aby utrzymać ciało w równowadze, przyszła matka musi odciążyć mięśnie pleców. Kręg lędźwiowy zgina się, szyja lekko się naprzód, żołądek wystaje.

Skargi na to, co pociąga za plecy, wynikają z faktu, że osłabione mięśnie pleców są źle utrzymane, a funkcja silnego "gorsetu" mięśniowego to za mało.

Silne napięcie powoduje rozciąganie włókien mięśniowych, ich skurcze wokół talii. Sytuację pogarsza fakt, że organizm przygotowujący się do nadchodzących porodów uwalnia hormon relaksinowy.

Dzięki niemu będą mogli pchnąć miednicę do pożądanej długości podczas porodu i sznury - odcinek - a dziecko będzie w stanie przejść przez kanał rodny.

Inne możliwe przyczyny

Jeśli dziecko jest pielęgnowanie młodych, zdrowych dziewczynka - ryzyko powikłań w trakcie i po porodzie jest znacznie niższy niż w przypadku kobiet, których ciąża wystąpiła w wieku średnim (35-40 lat).

Ponadto, matki oczekujące mogą mieć choroby, które powodują ból pleców, bez względu na to, jaki termin ciąży ciąży: 38 tygodni lub początkowy etap.

Wczesnym okresie odpowiedzialne bóle mogą moll obolałe, ciągnięcie, ale ze stopniowo wzrastającym obciążeniem na plecach ból jest zwiększona.

Zdarza się, gdy:

  • Osteochondroza.
  • Skolioza.
  • Występy.
  • Przepuklina międzykręgowa.

Patologiczne zmiany strukturalne w tkance kostnej nasilają się, jeśli leczenie nie rozpocznie się na czas. Szczególnie niebezpieczne szczypanie zakończeń nerwowych w okolicy lędźwiowej, ponieważ stąd dochodzi do unerwienia nóg.

A jeśli nerw jest mocno powściągliwy, ale nie podejmuje się żadnych działań, konsekwencje mogą być nieodwracalne - kobieta ryzykuje pozostanie inwalidką na całe życie.

Kiedy bóle kręgosłupa, ból w wielu przypadkach jest spowodowany przez patologie narządów wewnętrznych: niewydolność nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie trzustki, wrzody jelitowe itp.

Kręgosłup jest połączony z narządami przez sieć zakończeń nerwowych, a ból jest "odbijany" od miejsca klęski w grzbiecie.

Sposoby na wyeliminowanie dyskomfortu

Podczas rozciągania i skurcze mięśni pleców zaleca się noszenie specjalnego bandaża, wspieranie brzucha i częściowo zwolnienie obciążenia na dolnej części pleców.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych należy traktować z ostrożnością i przyjmować tylko te leki, które są przepisane przez lekarza.

Wskazane jest zapisanie się na specjalne kursy, w których opanowany zostanie kompleks rozciągania i wzmacniania mięśni brzucha i pleców.

W przypadku patologii narządów wewnętrznych wykonuje się szereg działań terapeutycznych, pomagając przyszłemu matce przezwyciężyć trudny etap rodzenia dziecka, ale nie szkodząc dziecku. Przydzielony do:

  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwskurczowych i przeciwbólowych (leczenie odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza).
  • W ciężkich zakażeniach, które mogą wpływać na zdrowie dziecka, przepisywane są antybiotyki (tetracyklina, lewomycytyna, streptomycyna i sulfonyloamidy o przedłużonym działaniu są zabronione w czasie ciąży).
  • Z wielką starannością - masaż i akupunktura.
  • Fizjoterapia.

Nawyki żywieniowe zostały zmienione. Szkodliwe i wysokokaloryczne pokarmy są wykluczone. W czasie ciąży, nie kontrolując swoich upodobań kulinarnych, dziewczęta zyskują nadwyżkę znacznie większą niż określona stawka, co powoduje dodatkowy stres na mięśnie pleców.

Aby dziecko urodziło się zdrowe, a kobieta mogła odpowiednio przeżyć trudny okres ciąży, musisz uważnie monitorować swoje fizyczne odczucia.

W niektórych przypadkach ból pleców w wieku 38 tygodni wskazuje na zatory mięśni pleców i jest zjawiskiem przejściowym, podczas gdy w innych sygnalizuje poważną patologię, która może zaszkodzić zarówno matce, jak i niemowlęciu.

Dlatego przy początkowym bólu należy natychmiast zwrócić uwagę na lekarzy, którzy dzięki dokładnemu badaniu pomogą ustalić prawdziwą przyczynę dolegliwości.