Kłopotliwe objawy w ostatnim trymestrze ciąży: ból pleców i brzucha w 37 tygodniu

Pielęgnowanie dziecka jest bardzo skomplikowanym procesem fizjologicznym, połączonym z licznymi zmianami w ciele.

Ciało matki jest dostosowane i przechodzi przez skomplikowaną transformację związaną z niektórymi nieprzyjemnymi objawami.

Praktycznie wszystkie kobiety w ostatnim trymestrze ciąży mają ból w plecach i podbrzuszu, a szczególnie silne stają się po 37 tygodniach.

Aby się go nie bać, nie jest to konieczne, taki stan rzeczy jest konsekwencją normalnego łożyska.

Uprawa owoców i objętości krwi, waga zwiększa się kobieta, a wraz z nim obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, mięśni ściany brzucha są rozciągnięte i osłabione, co powoduje też kobieta czuje się jak ciągnięcie brzucha.

Zwiastun narodzin

W 37 tygodniach rozwoju wewnątrzmacicznego, dziecko jest gotowe do rodzenia i dokuczliwy poczucie skurcze w przyrodzie, zlokalizowane w okolicy brzucha i pleców, są pierwszymi zwiastunami zbliżającego się porodu.

Ich wygląd sygnalizuje, że nie zostało wiele czasu do czekania. Mięśniowa ściana macicy kurczy się, ale szyja się nie otwiera. Możesz odróżnić te symptomy od prawdziwych ataków przez kilka znaków:

  • przechodzą, gdy pozycja się zmienia - konieczne jest wstanie lub odwrócenie się, a spazmy ustają;
  • Nie są rytmiczne, przerwy pomiędzy nimi mają losowy czas trwania;
  • przechodzą wystarczająco szybko i nie powodują wielkiego dyskomfortu;
  • lokalizacja fałszywych napadów ma charakter lokalny, skurcze występują w okolicy pachwiny lub górnej części brzucha.

Powinien być ostrzeżony, jeśli cięcia nie potrwają długo. W takim przypadku należy zasięgnąć porady lekarza ginekologa.

Prawdziwe skurcze są znacznie silniejsze i bardziej rytmiczny, pochodzą one poprzez stopniowe mniejszych odstępach czasu, zwykle porodzie już mieć coś do porównania, jak czuła się zwiastunami.

Ból pleców może wystąpić z powodu zmiany środka ciężkości, zbyt szybko dla ciała, gdy owoc spada. Dzieje się to w okresie od 37 tygodni.

Ale pominięcie płodu może nastąpić tuż przed porodem, szczególnie w drugiej i następnych ciążach.

Układ mięśniowo-szkieletowy

Kości miednicze po 37 tygodniach mogą odczuwać ciśnienie w głowie płodu. Dzieje się tak, gdy płód w dół do obszaru miednicy może również wystąpić ból w żebra z tyłu.Kręgosłup, nie przyzwyczajony do zwiększania obciążenia, jest w napięciu, na który reaguje.

Po 37 tygodniach płód z prawidłową ciążą jest już w pełni dojrzały i waży około 2,9 kg.

Do tej wagi dodaje się wagę płynu owodniowego, łożyska, zapasów tłuszczu zgromadzonych przez kobietę, zwiększoną objętość krwi krążącej.

Całkowity przyrost masy ciała, bez uwzględnienia indywidualnych cech ciała, wynosi średnio około 13 kg, co naturalnie powoduje nadmierne napięcie w plecach.

Działanie hormonów

Innym ważnym powodem powodującym ból w plecach jest relaksyna hormonalna. Substancja ta powoduje rozluźnienie chrząstki, która jest niezbędna do przejścia dziecka przez kanał rodny.

Ale hormony nie działają selektywnie - relaksyna wpływa na wszystkie chrząstki w ciele, powodując uczucie bólu w stawach i kościach.

Ponieważ kręgosłup doświadcza pionowo skierowanego obciążenia, cierpi z powodu tego zjawiska w większym stopniu niż jakakolwiek inna część układu mięśniowo-szkieletowego. Największy ciężar spada na okolice lędźwiowe.

Patologie

Gdy żołądek jest opuszczony, oddychanie staje się łatwiejsze, a żebra mogą przestać marudzić, ponieważ narządy ściśnięte przez macicę odzyskują swoją przestrzeń.

Ale dziecko zaczyna wywierać większy nacisk na pęcherz, który znacznie częściej będzie odwiedzał toaletę. Aby się zaniepokoić, powinny wystąpić takie objawy, jak:

  • ból w okolicy pęcherza,
  • zmienił kolor i zapach moczu,
  • ból z oddawaniem moczu,
  • ostry ból w dolnej części pleców.

Wszystko to może być oznaką infekcji dróg moczowych. Konieczne jest uważne monitorowanie tych procesów, a jeśli pojawi się którykolwiek z tych objawów, zdecydowanie zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Eliminacje

Jeśli dolna część brzucha ciągnie się i bolesne odczucia są silne, przekraczaj zwykłe, powinna również natychmiast skorzystać z pomocy medyków. Te łyki mogą być normalne i patologiczne, więc lepiej być bezpiecznym.

Kobieta musi wiedzieć o okresie wstępnym - są to ostatnie godziny przed porodem, kiedy zaczynają się częste skurcze. Istnieje patologiczny wariant tego okresu.

Wyróżnia go zintensyfikowana walka, mogą trwać wiele godzin, a jednocześnie nie stają się regularne.

Bądź czujny

Rysowanie, bolesne odczucia w plecach i podbrzuszu są normalnym zjawiskiem towarzyszącym prawie każdej ciąży.

Ale jeśli zdarzy się to już w 37 tygodniu, należy traktować poważnie wszelkie prekursory jako możliwy początek porodu. Zawsze lepiej być bezpiecznym i iść do szpitala, nie dopuszczając do najmniejszego ryzyka porodu domowego.

Powikłania podczas porodu są częstym zjawiskiem i będą znacznie bezpieczniejsze, jeśli wezmą udział wykwalifikowany personel medyczny.