Ból pleców jest bolesny przy torbieli - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Kiedy przychodzi do szczotek, nieświadomi ludzie myślą w tej materii, że ich dni są policzone, i zaczynają szukać sposobu na ucieczkę od tej choroby.

W rzeczywistości torbiel jest formacją wnękową, która jest otoczona tkanką łączną. Wewnątrz jest wypełniona cieczą.

Istnieje kilka rodzajów nowotworów - w zależności od tkanki, które wydaje się, że przyczyny jej powstawania.

Jeśli bóle kręgosłupa ranią torbiel na kości ogonowej, wtedy wywiera nacisk na zakończenia nerwowe w tym obszarze.

Stożek umieszczony na klatce piersiowej lub szyi powoduje również pojawienie się bolesnych wrażeń. Jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, jeśli nie wpłynęło to na struktury nerwowe.

Co może prowokować powstawanie guza?

Przyczyny powstawania torbieli pod skórą na plecach są bardzo różne:

 • Choroby zakaźne.
 • Choroby autoimmunologiczne, gdy układ odpornościowy "omyłkowo" niszczy zarówno zdrowe komórki ciała, jak i obce "czynniki", powodując ostrą reakcję zapalną.
 • Artretyzm (zmiany zwyrodnieniowe stawów).
 • Urazy kręgosłupa.
 • Skolioza, która rozwija się w wyniku nieprawidłowej postawy.
 • Choroby ośrodkowego układu nerwowego.
 • Krwiaki.
 • Inwazje Glistovye.

W niektórych typach torbieli może zależeć od struktury rdzenia kręgowego, że szybka progresja patologicznego procesu i leczenia, prowadzi do poważnych powikłań (porażenie, udaru, choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia reflex).

Okołonerwowe tworzenie torbielowate utworzone niebezpiecznie blisko pnia nerwu pajęczynówki - pojawia się na stronie naczyń rdzenia kręgowego, okołostawowych - lekarzy występujących w międzykręgowy chrząstki tętniaka - odbywa się w naczynie krwionośne, co powoduje przedłużenie jego ścian.

Objawy

Usunięcie torbieli jest środkiem ratunkowym dla pacjentów, którzy nie mają szansy na wyzdrowienie i stale doświadczają silnego, nieustającego bólu.

Dzieje się tak wtedy, gdy guz podskórnie nadal rozwijać się i spręża zakończeń nerwowych, co prowadzi do zmniejszenia światła kanału kręgowego, powodując naruszenie unerwienia narządów wewnętrznych, ramionach i nogach.

Torbieli, która tworzy się w odcinku szyjnym kręgosłupa, mogą towarzyszyć:

 • Hałas w uszach i głowie, pojawienie się "much" przed oczami.
 • Naruszenie koordynacji ruchów.
 • Płonący ból w miejscu uszkodzenia za pomocą ruchów szyi.
 • Trwałe bóle głowy (guz może naciskać na tętnice kręgowe i zakłócać dopływ krwi do mózgu).
 • Zespół bólowy, który rozprzestrzenia się w rejon między łopatkami i rękami, jeśli torbiel znajduje się w miejscu niższego kręgu szyjnego.

W ostrym procesie zapalnym zmniejsza się amplituda ruchu szyi. Pacjent nie może obrócić głowy w lewo lub w prawo, doświadczając bólu przy kolejnej próbie.

W torbielowatym guzem torbielowatym, wywieranie nacisku na struktury nerwowe, powoduje naruszenie unerwienia narządów wewnętrznych.

Objawy takie jak zgaga, ból brzucha, trzustka, zaburzenia rytmu serca, występują skoki ciśnienia.

Podobne objawy rozwijają się z nerwobólami międzyżebrowymi, kiedy kiedy korzenie nerwowe są ściskane w kręgach piersiowych, ból promieniuje pod łopatką, z boku, w mostek. Pacjenci łatwo mylą początek ataku serca z neuralgią międzyżebrową.

Pojawienie się torbieli w okolicy lędźwiowej może spowodować:

 • Ograniczenie ruchu ciała.Podczas próby obracania tułowia wokół osi kręgosłupa, pochylając się do przodu i do tyłu w miejscu uszkodzenia, pojawia się silny ból.
 • Kiedy guz jest ściskany przez struktury nerwowe w miejscu, w którym znajduje się "ogon kucyka", zespół bólowy rozciąga się na pośladki, tylną powierzchnię uda i dolną nogę. Ból - uporczywy, silny, pulsujący.
 • Palce mogą stracić wrażliwość. W tkankach miękkich wyczuwa się "gęsią skórkę", odruchy stawów kolanowych są zrywane.

Ból, jakkolwiek bolesny może być, jest prawdziwym "pomocnikiem" w działaniach diagnostycznych. O wiele bardziej niebezpiecznym stanem jest wzrost torbieli bez wywoływania bolesnych wrażeń.

Kiedy się przejawia, stan pacjenta może się pogorszyć, a jedyną szansą na uratowanie pozostaje pilna operacja chirurgiczna.

Wydarzenia terapeutyczne

Leczenie guza torbielowatego następuje dopiero po uzyskaniu dokładnej diagnozy, opartej na dokładnym badaniu pacjenta, badaniu ogólnych i biochemicznych badań krwi, tomografii komputerowej (CT), mielografii, rezonansie magnetycznym (MRI).

W przypadku ostrego procesu zapalnego związanego z zagłuszaniem zakończeń nerwowych i późniejszym skurczem mięśni, zaleca się:

 • Reszta łóżka.
 • Przyjmowanie NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) i leki przeciwbólowe.
 • Odbiór środków zwiotczających mięśnie i kompleksów witaminowych.

W kolejnym etapie wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak elektroforeza, fonoforeza, ekspozycja laserem, kąpiele terapeutyczne.

Dobry efekt zapewnia akupunktura i ręczna ekspozycja na punkty akupunktury. Masaż jest przepisywany wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.

W wyniku tych pomiarów torbiel zmniejsza się, korzenie nerwowe są uwalniane, a bolesne odczucia mijają. Ale sam guz nie zniknie.

Dlatego przy częstych nawrotach nawrotów, pogarszaniu się stanu zdrowia pacjenta (pomimo wszystkich podjętych działań) zaleca się chirurgiczne usunięcie torbieli.

Dlatego lekarze wybierają 2 sposoby: wypompowania zawartości stożka lub usunięcia zarówno treści guza, jak i jego osłonki.

Bardzo trudno jest usunąć torbiel rozwijającą się wewnątrz chrząstki międzykręgowej, ponieważ konieczne jest zakłócenie integralności struktur kostnych i uszkodzenie tkanek neuronalnych.

Obejrzyj wideo: Niezwykle przyjemne nagranie z usunięcia kaszaka