Czy osteochondroza szyjna może wywołać depresję?

Według statystyk, od sześćdziesięciu pięciu do stu procent osób, u których zdiagnozowano osteochondroza szyjki macicy, cierpi na zawroty głowy, często ścigając się z nieuzasadnionymi lękami i depresjami.

W jaki sposób zaburzenie równowagi i zaburzenia psychiczne w organizmie wiążą się ze zmianami zwyrodnieniowo-dystroficznymi w kręgosłupie i jak prawidłowo je leczyć?

Ogólny opis problemu

Dla wielu lekarzy fakt związku między stanami depresyjnymi a tymi lub innymi chorobami występującymi w organizmie nie jest nowy.

Jednakże, gdy sami zauważamy zmiany tego rodzaju, najpierw myślimy o problemach w pracy, w rodzinie lub w życiu prywatnym i rzadko próbujemy połączyć je ze stanem zdrowia.

Liczne badania specjalistów ujawniły wiele wzajemnych zależności między stanem fizycznym a stanem psychicznym.

Oczywiście te przypadki są łatwe do wytłumaczenia, ponieważ ci, którzy mieli ten lub inny problem, wiedzą, że napady padaczkowe zagrażają życiu, a nawet najsilniejsza osoba jest w stanie powalić.

Co lekarze mówią o problemach z plecami, na które rzadko zwracamy uwagę? Czy może występować depresja z powodu takiej choroby, jak osteochondroza? Okazuje się, że tak, może.

Ryzyko dla takich pacjentów jest dwa do dwóch i pół razy większe niż dla osób cierpiących na cukrzycę.

Możliwe przyczyny

Wyjaśniając związek zwyrodnieniowej choroby dyskowej kręgosłupa szyjnego i depresji, lekarze, w tym znanego specjalisty dr Kurpatov zidentyfikować następujące czynniki dla tego problemu:

Przewlekły przebieg choroby

Kiedy ciało napotka na atak ostry, lecz krótki ból, próbuje zmobilizować wszystkie siły, by je stłumić.

Pod warunkiem, że posiada wystarczające środki na ten cel, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, pochodzących z narkotyków, sukces osiąga się dość szybko, a to wszystko pozostaje niezauważone dla psychiki.

Prowadzone badania przeprowadzone przez ekspertów pozwoliły, aby dowiedzieć się, że jeśli mniej niż sześć miesięcy terapii nie pozbyć się objawów lęku i depresji, występują znacznie rzadziej niż w przypadkach, gdy leczenie nie jest już prowadzi do sukcesu.

Jest to logiczne, ponieważ pobyt w środowisku ciągłego bólu, trudno jest dostosować się do pozytywnej fali i nie poddawać się zniechęceniu.

Potrzeba izolacji od społeczeństwa

Jeżeli dana osoba od dawna zaangażowany w kompleksie, w przeważającej części siedzącego, ale ulubionym praca w specyficzny, przyjemny dla swojego zespołu, wykrywanie raka szyjki choroby zwyrodnieniowej krążka, który wymusza na raz, aby zmniejszyć czas pracy lub nawet wyjechać do szpitala, może być przyczyną stresu.

Wynika to z faktu, że jest on pozbawiony aktywności społecznej, z którą łączyło się codzienne życie, z typowym kolektywem i komunikacją.

Biorąc pod uwagę, że w strefie ryzyka przewlekłej osteochondrozy znajdują się osoby powyżej czterdziestego roku życia, problem dodatkowo komplikują inne czynniki psychologicznego dyskomfortu.

Niepokój przed czekaniem na ból

Gdy pacjent doświadczył długiego okresu zapalnego, nawet jeśli udało ci się pozbyć wszystkich objawów choroby, czasami zapisywane sytuacji paniki, które mogą potencjalnie spowodować nowy ból.

Ten stan sprawia, że ​​stale doświadczasz napięcia, które w konsekwencji prowadzi do depresji.

Terapia lekami

Na liście efektów ubocznych niektórych środków przeciwbólowych, na przykład, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wskazana jest depresja.

Zazwyczaj trudno jest go sprowokować, jednak gdy ból nie ustąpi przez bardzo długi czas, pacjent może rozpocząć niekontrolowane i nadmierne przyjmowanie leku, co jest już okazją do niezadowolonej reakcji organizmu.

Ponadto mogą wystąpić objawy, takie jak wysokie ciśnienie krwi, ból brzucha, problemy z wątrobą.

Kortykosteroidy (hormonalne leki przeciwzapalne) i leki hipotensyjne, często przepisywane w przypadku osteochondrozy szyjnej, mogą również wywoływać takie działania niepożądane.

Metody terapii

Depresja nie jest wtedy, gdy chcesz słodycze i leżą w łóżku. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które pociąga za sobą szereg komplikacji.

W ten sposób zmniejsza się wytwarzanie serotoniny, która może znieczulać, co zwiększa odczuwanie bólu i pogarsza ogólne samopoczucie pacjenta.

Aby zapobiec tego typu problemom, najlepiej rozpocząć leczenie osteochondrozy od pierwszych objawów.

Głównym błędem większości osób, które mają do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowo-dystroficznymi w strukturze kręgosłupa, jest to, że nie przestrzegają one systematycznego leczenia.

Kiedy pojawia się ból, szybko biorą odpowiednie pigułki, tłumiąc objawy i wracają do zwykłego sposobu życia.

Jednak ta nieuwaga, w stosunku do własnego organizmu, prowadzi do przejścia osteochondrozy w postać przewlekłą, o wiele trudniejszą do wyleczenia.

Eksperci zalecają stosowanie się do zintegrowanego podejścia, co implikuje włączenie następujących metod leczenia osteochondrozy w reżimie leczenia:

  • masaż leczniczy;
  • fizjoterapia;
  • Terapia ćwiczeń.

Bardzo ważną rolę w pozbyciu się problemów z kręgosłupem odgrywa aktywność fizyczna, która może nie tylko pomóc w leczeniu, ale także stać się środkiem zapobiegawczym w zapobieganiu depresji. Szczególnie ważne jest, aby przenieść się do osób, które prowadzą pracę siedzącą.

Aby uniknąć problemów, takich jak zawroty głowy, niepokój i depresja powstałych na tle przewlekłej szyjnego choroby zwyrodnieniowej dysku, zaleca się nie tylko przekazać pełne badanie przez wykwalifikowanego specjalistę, ale również przestrzegać wszystkich jego zaleceń, nie zaniedbując żadnej jeden z elementów.

Loading...