Dlaczego ćwiczenia z kijem gimnastycznym na osteochondroza

Wraz z rozwojem innowacyjnych technologii, które ułatwiają pracę i życie każdemu mieszkańcowi nowoczesnego miasta, otrzymaliśmy różne formy osteochondrozy - zmiany zwyrodnieniowe-dystroficzne w kręgosłupie, powstające jako reakcja na różne czynniki.

Wśród nich brak racjonalnej aktywności fizycznej i regularnych sportów, nieprzestrzeganie prawidłowych zachowań żywieniowych i tak dalej.

Ogólny opis problemu

Co najważniejsze, to co to jest niebezpieczeństwo Ten pozornie „głupie” choroby, takie jak ból pleców, dla ludzkiego życia - jest fakt, że bez odpowiedniej uwagi może rozwijać się bardzo szybko.

Krótko opisz procesy zachodzące w ciele na tle rozwoju osteochondrozy, możliwe jest to poprzez przedmioty:

 • Kręgosłup jest zmuszony do ciągłego utrzymywania ciała w pozycji pionowej, często stacjonarnych, dzięki czemu mięśnie zaczynają większego napięcia i bólu deklarują się.
 • Częste stany zapalne w mięśniach wywołują atrofię, czyli ścieńczenie tkanek.
 • Osłabione mięśnie nie są w stanie utrzymać postawę we właściwej pozycji, stąd takie problemy z kręgosłupem as (lordozy) i (kifoza).
 • Te patologie prowadzą do zmniejszenia odstępu między kręgami i zwiększenia nacisku na krążki międzykręgowe. Stąd deformacja tego ostatniego, przerwanie struktury tkanki chrzęstnej, zastąpienie soli, zablokowanie odcinka kręgowego.

Powikłaniem osteochondrozy jest przepuklina międzykręgowa, czyli zjawisko, kiedy jądro opuszcza zniszczony dysk.

Jak rozwiązać problem?

Pierwszym środkiem zapobiegawczym w osteochondrozie i innych problemach z kręgosłupem jest utrzymanie właściwej postawy.

To kontrola nad tym, że tył nie jest przez długi czas schylony, a także wyklucza wiele godzin siedzenia w pracy - klucz do sukcesu.

Specjaliści ortopedii wywnioskowali zasadę, aby zapewnić zdrową postawę osoby w pozycji stojącej: jeśli wszystko jest w porządku, gdy stoimy, mięśnie łopatek, brzucha i pośladków są napięte.

Czy można przeprowadzić tę profilaktykę, wykonując kilka razy w tygodniu zabiegi ruchowe?

Oczywiście, ktoś i to będzie wystarczające, ale jeśli twoje codzienne zajęcia są związane z pozycją siedzącą, a ty prawie nie uprawiasz sportu, potrzebne jest zintegrowane podejście, które obejmuje, oprócz ćwiczeń, odpowiednie odżywianie i dodatkowe procedury fizjoterapii.

Funkcje

Terapeutyczne ćwiczenia fizyczne są główną metodą leczenia osteochondrozy szyjnej lub piersiowej.

Większość lekarzy uważa, że ​​w czasie aktywnej postaci choroby - w stanie ostrym lub podostrym - konieczne jest najpierw usunięcie objawów bólu i szybko to zrobić tylko za pomocą leków.

Jednak dzisiaj jest coraz więcej specjalistów, którzy znoszą zakaz wszelkich ruchów i rozwijają kompleksy terapii ruchowej, w tym te mające na celu pozbycie się bolesnych wrażeń.

Różnica polega na tym, że intensywność jest znacznie zmniejszona, same ćwiczenia są prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego, a wraz z pojawieniem się najmniejszych oznak złego samopoczucia ustaje.

Gdy stan pacjenta jest tak zaniedbany, że konieczna jest interwencja chirurgiczna, aby wyeliminować przyczynę leżącą u podstaw, w ramach rozmowy o terapii ruchowej już w okresie rekonwalescencji trwa gimnastyka.

W takim przypadku edukacja fizyczna jest przydatna w połączeniu z technikami masażu terapeutycznego, mogącymi doprowadzić mięśnie do napięcia i zrelaksować się.

Przybliżony kompleks

Przepisywanie zestawu ćwiczeń, w tym ćwiczeń wykonywanych kijem gimnastycznym,w przypadku osteochondrozy klatki piersiowej lekarz musi wziąć pod uwagę płeć pacjenta, jego wiek i poziom sprawności fizycznej.

Pacjent z kolei musi kontrolować swoje zmysły podczas całego ćwiczenia i regulować złożoność tych lub innych ruchów. Jeśli przeciążasz ciało, nie poddaje się żadnej terapii i reaguje tylko z nowymi nieprzyjemnymi objawami.

Oto standardowy schemat gimnastyki z kijem dla oddziału szyjki macicy:

 1. Podnieś kij, trzymany w ramionach na wysokości ramion, nad sobą, a następnie przesuń się na środek przed klatką piersiową, a następnie opuść go.
 2. Weź ręce z kijem za głową i spróbuj obniżyć je tak nisko, jak to możliwe, zmierzając do talii. Im więcej uchwycisz pocisk, tym trudniej będzie wykonać głębokie ruchy.
 3. Podnieś pocisk tak wysoko, jak to możliwe, za plecami i odsuń ręce od ciała. Powoli pochyl się do przodu, jednocześnie wciągając brzuch do siebie.
 4. Nie wypuszczając patyka z rąk, przekraczamy je. Pomiędzy ostrzami powinno być napięcie.
 5. Trzymając pocisk, wyprostuj ramię najpierw na jedną stronę, a potem na drugą.

Aby zapewnić elementarne codzienne szkolenie, zajmuje to mniej czasu i wysiłku, więc nie zaniedbuj porady lekarzy, używaj terapii ruchowej podczas leczenia.

Ogólne zalecenia dotyczące wdrożenia

Pomimo tego, że opisane ładowanie jest dość proste, jeśli chcesz osiągnąć maksymalną wydajność i bezpieczeństwo, radzimy przestrzegać następujących prostych zasad:

 • Poświęć kilka minut na ćwiczenia z kijem gimnastycznym każdego dnia;
 • Czas na zajęcia można wybrać dowolnie, ale nie później niż na kilka godzin przed snem;
 • Łącz ćwiczenia fizyczne z praktykami oddychania;
 • W miarę postępów w klasie zwiększ obciążenie pracą, ale bez fanatyzmu;
 • Jeśli którykolwiek z elementów terapii ruchowej powoduje ból lub dyskomfort, wyłącz je z kompleksu lub zastąp je alternatywami;
 • Obserwuj rytm bicia serca, okresowo mierząc puls.

Aby wprowadzić obowiązkowe środki w leczeniu choroby, przed rozpoczęciem ćwiczeń można cieszyć się przyjemną muzyką rytmiczną.

Nie zapominaj, że pozytywne myśli, które utrzymają ton ciała i nie pozwolą ci upuścić rąk są również bardzo ważne, nawet jeśli coś nie działa od razu.