Co oznacza osteochondroza lędźwiowego L5 S1 lub L1 S1?

Ludzki kręgosłup składa się z 34 kręgów kości połączonych warstwą chrzęstną - krążkami międzykręgowymi.

Z różnych powodów może cieńsze płyty chrząstki i rozbicie, proces ten powoduje chorobę - osteochondroza.

Pod wieloma względami rozwój choroby jest promowany przez styl życia i fizjologiczne cechy struktury ludzkiego ciała.

Tak więc kręgosłup lędźwiowy ma największe obciążenie w porównaniu z innymi częściami kręgosłupa, szyjki i klatki piersiowej. Ryzyko rozwoju osteochondrozy lędźwiowej jest zawsze bardzo wysokie.

A kiedy lekarze umieścić pacjentowi diagnozę „osteochondrosis L5 S1” lub „L1 S1”, musimy jasno zrozumieć, co to jest, jak to jest właściwie leczone, i że jest przeciwwskazane z tych diagnoz.

Wyjaśnienie skrótu

W okolicy lędźwiowej znajduje się pięć segmentów. Mają medyczna nazwa L1, L2, L3, L4 i L5, gdzie L1 - to górny kręg lędźwiowy, który jest podłączony do kręgów piersiowych powyżej, a L5 - wręcz przeciwnie, najniższy segment lędźwiowego łączącej spód z sacrum.

Pierwszy, najwyższy kręg krzyżowy nosi nazwę S1.To on przylega do działu lędźwiowego.

A czasami, z dystroficznym procesem w kręgosłupie, S1 może oddzielić się od sacrum i stać się oddzielnym segmentem, co prowadzi do zmiany i poważnych bolesnych konsekwencji.

Tak więc, osteochondroza L5 S1 jest zmianą krążków międzykręgowych, która jest zlokalizowana pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym a pierwszym dyskiem krzyżowym.

I L1 S1 jest zmianą między pierwszym kręgiem lędźwiowym a pierwszym kręgu krzyżowym, to jest obejmującym cały obszar lędźwiowy. Trzeba to wiedzieć, aby zrozumieć, gdzie występuje problem zwijania dysków.

Oznacza to, że sam skrót L5 S1 lub L1 S1 oznacza lokalizację naruszenia, a nie konkretnie obecność wypukłości lub przepuklin.

przyczyny

Cała masa ludzkiego ciała spada na kręgi lędźwiowe. Dlatego mają największą wielkość w porównaniu z szyjką i klatką piersiową. Ponadto ten wydział kręgosłupa jest najbardziej mobilny.

Nieprawidłowo rozłożona aktywność fizyczna, nadwaga i niewygodna pozycja ciała niekorzystnie wpływają na stan kręgów lędźwiowych i krążków.

Kompresja krążków międzykręgowych prowadzi do zmian dystroficznych w tkance chrzęstnej, którym towarzyszy ciężki dyskomfort i ostry ból w okolicy lędźwiowej.

Obraz kliniczny

Kiedy zmiana L5 S1, czyli połączenie odcinka lędźwiowego i sakralnego, ostry ból w dolnej części pleców nadaje biodrom, zwłaszcza tylną część i wzdłuż całej nogi do pięt.

Jest to najczęstszy rodzaj zmiany, z wysokim prawdopodobieństwem wypukłości i przepuklin. Rozpoczęty do 2 stopni ciężkości, L5 S1 powoduje drętwienie kończyn dolnych, aż do całkowitego porażenia.

Pojęcie "osteochondroza L1 S1" wskazuje na wielkość uszkodzeń dysków w całym regionie lędźwiowym.

W pierwszym etapie przebiega praktycznie bezobjawowo, z pojawieniem się krótkotrwałych bolesnych wrażeń z obciążeniem na plecach. Z reguły nie jest to najczęstszy rodzaj uszkodzenia kręgu.

Ale jeśli to się zdarzy i już przejdzie do etapu 2, może to oznaczać pojawienie się wypukłości. Charakteryzuje się bólem w wewnętrznej części uda, dając obszar pachwiny.

Mogą również występować postacie osteochondrozy lędźwiowej L2 S1 i L3 S1. Mogą ujawnić charakterystyczne bóle ból w kolanach i nogach, lub, wręcz przeciwnie, całkowitą utratę czucia w tych obszarach oraz brak odruchowym.

Etapy rozwoju

Gdy rozwija osteochondroza, które dotykają tkanki płyty i przyczynia się do przemieszczenia samych kręgów są występy, które powodują międzykręgowy przepukliny.

Same wypukłości nie są odrębną chorobą, jest to wysunięcie korpusu dysku poza kręgosłup bez rozrywania włóknistego pierścienia.

A jeśli wypukłości nie są leczone, proces przemieszczania kręgów doprowadzi do zerwania włóknistego pierścienia, w którym znajdują się zawartość tkanki dysku - jądra włóknistego - i jego wejście na zewnątrz.

Jest więc przepuklina. Jest to najcięższa konsekwencja choroby, w niektórych przypadkach wymagająca interwencji chirurgicznej.

Funkcje terapii

Aby nie pozostawić złudzeń co do tych lub innych metod leczenia, ważne jest podzielenie środków leczniczych na dwa rodzaje wpływu na organizm:

  1. Te, które blokują objawy;
  2. Te, które stopniowo przywracają i przywracają chore ciało do jego pierwotnego stanu.

Używanie środków przeciwbólowych w leczeniu osteochondrozy nie powoduje gojenia się, a jedynie łagodzi ból.

Tradycyjna medycyna oferuje leczenie lekami przeciwzapalnymi, tabletkami lub zastrzykami przy równoczesnym stosowaniu chondroprotektorów, przywracając tkankę chrzęstną samych dysków.

Alternatywne sposoby walki to:

  • Akupunktura lub akupunktura;
  • Pharmacopuncture lub akupunktura z użyciem leków homeopatycznych;
  • Terapia manualna - rozciąganie kręgosłupa ręcznie;
  • Masaż akupresury, który poprawia krążenie krwi w dotkniętym obszarze.

Jakiego rodzaju leczenia wybrać - sam pacjent decyduje. Dopiero przed zrobieniem alternatywnych rodzajów leczenia kręgosłupa, musisz upewnić się o profesjonalizmie lekarza, który przeprowadzi zabieg.

W żadnym wypadku nie możesz wykonywać takich manipulacji samodzielnie lub zwracać się do amatorów nieprofesjonalnych. Uszkodzenie kręgosłupa lędźwiowego jest obarczone całkowitą utratą zdolności do poruszania się.

Dlatego zanim zastosujesz którąkolwiek z metod leczenia, skonsultuj się z lekarzem.

Obejrzyj wideo: Projekt Masaż - Masaż klasyczny KRĘGOSŁUP