Co to jest osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego z zespołem korzeniowym

Ból pleców może występować z różnych powodów, jednak w większości przypadków przyczyną są zmiany zwyrodnieniowo-dystroficzne w strukturze krążków międzykręgowych, w szczególności osteochondroza obszarów szyjnych, lędźwiowych lub piersiowych.

Pacjenci z tą diagnozą często mają niewygodne odczucie hałaśliwego charakteru, a ignorowanie choroby może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, na przykład rozwoju osteochondrozy kręgosłupa lędźwiowego z zespołem korzeniowym.

Ogólny opis problemu

Nazwa jest wyjaśniona przez miejsce pochodzenia zmian patologicznych - w korzeniach nerwów rdzenia kręgowego.

Są one zaprojektowane w celu zapewnienia unerwienia skóry, ruchu mięśni szkieletu, a także przepony i innych narządów wewnętrznych.

Klęska korzeni nerwowych prowadzi do manifestacji objawów charakterystycznych, w szczególności gwałtowny i nagły ból w plecach, który jest jak gdyby „strzela” pacjenta od wewnątrz i rozprzestrzenia się na brzuchu, pośladkach, a nawet niektórych narządów, takich jak wątroba, nerki lub serca.

W zależności od tego, gdzie znajduje się skupienie patologii, objawy zespołu korzeniowego na tle osteochondrozy lędźwiowej objawiają się na różne sposoby.Na ogół ból stopniowo narasta wraz z postępem zapalenia i zmianami patologicznymi.

Wraz z niewygodnymi odczuciami objawiającymi się w obszarze zakończeń nerwowych z zapaleniem, osteochondroza z zespołem korzeniowym implikuje takie objawy, jak:

 • naruszenie wrażliwości, w szczególności drętwienie skóry, "gęsia skórka";
 • sztywność ruchów;
 • trudności powstające podczas próby podniesienia wysokiej ręki od strony zapalenia;
 • zmiany w procesach biochemicznych w tkankach o charakterze neurogennym, takie jak bladość lub sinica skóry, utrata włosów, bolesny wzrost mięśni;
 • zmiany w odruchach ścięgien wykrytych przez badanie neurologiczne.

Ból może rozprzestrzeniać się na obszarze między łopatkami, przedramionami, na przedniej powierzchni klatki piersiowej. Czasami występuje miejscowy wzrost temperatury skóry nad zapalonym korzeniem nerwowym i objawami gorączki.

Jest to spowodowane infekcją, która spowodowała klęskę. Jeśli objawom towarzyszy ostry i nieuzasadniony spadek masy ciała, konieczne jest sprawdzenie pod kątem nowotworów.

Przyczyny choroby

Osteochondrosis cierpi około 70% dorosłej populacji, ale ktoś korzeniowej zespoły są diagnozowane, ale ktoś udaje się uniknąć tego powikłania. Od czego to zależy? Jako przyczyny, uszkodzenia korzeni rdzenia kręgowego, możemy wymienić następujące czynniki:

 • faktycznie osteochondroza, która nie jest poddawana żadnemu leczeniu przez długi czas;
 • przepuklina rdzenia kręgowego;
 • wrodzone wady struktury dolnej części pleców;
 • Nadmierna aktywność fizyczna występująca stale;
 • siedzący tryb życia;
 • uraz i guz, a także blizny;
 • zmiany na tle hormonalnym;
 • hipotermia.

Z reguły odbywa się to nie tak dużo czasu, ponieważ wpływ na organizm jednego lub innego z tych powodów, przed utworzeniem zespołu korzeniowego, jednak przed nim pewne zmiany patologiczne, które stają się „inicjatorzy” Edukacji międzykręgowy przepukliny.

To powikłanie jest niebezpieczne ze względu na kompresję wystającej części przestrzeni między rdzenia korzeni, utrudnia przepływ krwi przez żyły. Stąd - różne stany zapalne i zrosty w dotkniętym obszarze.

Diagnostyka

Bardzo ważne jest, aby po znalezieniu powyższych objawów zwrócić się o specjalistyczną opiekę, a pierwszym krokiem do rozwiązania problemu będzie określenie dokładnej diagnozy. Jest to warunek obowiązkowy, bez którego nie można wybrać najbardziej racjonalnego schematu leczenia.

Aby dowiedzieć się dokładnie, które wydział istnieje zwyrodnieniową-dystroficzne zmiany - piersi, szyjki macicy, lędźwiowego lub lędźwiowo, lekarz przeprowadza badania przesiewowe pacjentów zaburzeń sensorycznych i funkcjonalnych.

Na przykład, jeśli istnieje miejscowy ból w dolnej części pleców, który przenosi się do zewnętrznej części uda i podudzia i stopy palcami od drugiego do czwartego, możemy mówić o ucisku korzeni nerwowych 5. kręgu lędźwiowego w rdzeniu własności kolumny.

Pierwszą rzeczą, która może wyznaczyć lekarza w ramach procedur diagnostycznych, rentgenowskie kręgosłupa jest proste i ukośne.

Bardziej informacyjny jest MRI. Rezonans magnetyczny jest wskazany, jeśli inne metody nie pomogłyby w zidentyfikowaniu przyczyn uszczypnięcia.

Terapia

Leczenie osteochondrozy korzeniowej wiąże się z szeregiem elementów obowiązkowych w ramach złożonej terapii:

 • przestrzeganie ścisłego leżenia w łóżku w okresie zaostrzenia;
 • terapia lekowa;
 • terapia ruchowa;

Dodatkowo w schemacie leczenia można uwzględnić terapię manualną, zabiegi fizjoterapeutyczne i masaż terapeutyczny.

Leczenie zachowawcze lekami obejmuje leczenie objawowe i obejmuje stosowanie następujących grup leków:

 • środki znieczulające, na przykład Baralgin, Ketarol lub Analgin, które zmniejszają intensywność bolesnych objawów;
 • NVP, na przykład Movalis, Nurofen lub Diclofenac, łagodzące stany zapalne i łagodzące ból;
 • środki zwiotczające mięśnie, aby rozluźnić mięśnie wokół zaatakowanego kręgu i wyeliminować skurcze mięśni;
 • witaminy z grupy B, których działanie ma na celu poprawę procesów metabolicznych;
 • hondoprotektory, które mogą aktywować proces odbudowy tkanki chrzęstnej.

Jeśli wszystkie recepty lekarza zostaną spełnione, możesz pozbyć się choroby i powrócić do normalnego trybu życia w jak najkrótszym czasie. Jeśli zignorujesz sygnały ciała, możesz doprowadzić stan do potrzeby uzyskania pomocy od chirurgów.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa? (Luty 2020).

Loading...