Czy istnieje związek między osteochondrozą a nadciśnieniem tętniczym

Czy ciśnienie w osteochondrozie klatki piersiowej może wzrosnąć? To pytanie pojawia się u pacjentów, którzy przez długi czas byli badani przez kardiologa na temat nadciśnienia i dyskomfortu w sercu, a oni są poinformowani, że przyczyną choroby jest patologia kręgosłupa.

Wielu, a szczególnie osoby starsze, są niezadowolone z wyniku badania, uważają, że diagnoza jest nieprawidłowa, ale w rzeczywistości patologie kręgosłupa często powodują nadciśnienie.

Mechanizmy nadciśnienia tętniczego

Wielu twierdzi, że systemy i narządy ludzkiego ciała nie działają w izolacji, ale współdziałają ze sobą i wpływają na siebie nawzajem, wydają się banalne.

Ale dlaczego w osteochondrozie kręgosłupa piersiowego występuje zwiększone ciśnienie, wydaje się dziwne? Nadciśnienie tętnicze, które powstało w wyniku procesów osteochondrozy w kręgosłupie, ma trzy mechanizmy rozwoju:

 1. naczyniowy;
 2. neurologiczny;
 3. myospasmic.
Naczyniowe

Patologicznemu przemieszczeniu kręgów towarzyszy zaciskanie naczynia. Częściowo lub całkowicie zablokowany przepływ krwi powoduje hipoksję tkanki.

Próbując zrekompensować komórkową post, ciało redystrybuuje przepływ krwi, wysyłając więcej krwi do miejsca kompresji naczynia.

Ściśnięte krwiobiegu w stanie przejść odpowiednią ilość cieczy, a zatem zwiększenie przepływu krwi przenosi się dalej do pozostałych zbiorników, powodując wzrost ciśnienia wewnątrznaczyniowej.

Jeśli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, organizm w „programowalne” jest krovoraspredelenie i pojawia się nadciśnienie oporne, które mogą utrzymywać się przez długi czas, nawet po przywróceniu pełnego dopływu krwi do komórek.

Neurologiczny

Aby zrozumieć ten mechanizm pochodzenia patologii, warto pamiętać o strukturze rdzenia kręgowego. Z każdego segmentu pozostawia parę korzeni, odpowiedzialnych za aktywność motoryczną lub unerwienie niektórych narządów.

Osobliwością regionu piersiowego jest to, że prawie wszystkie procesy rdzeniowe unerwiają narządy wewnętrzne. Przemieszczenie kręgów często towarzyszy szczypanie procesu i naruszenie unerwienia.

Jeśli kręgosłup, odpowiedzialny za napięcie naczyniowe, zostanie ściśnięty, ściany mogą stracić zdolność do odprężenia i skurczenia się w odpowiedzi na czynniki zewnętrzne.

Naczynia w pobliżu naczynia zachowują wysoki ton przez długi czas, a serce, aby przepchnąć przez nie część krwi z następną redukcją, jest zmuszone do skurczenia się z większą siłą, podnosząc ciśnienie krwi i prędkość.

Wysokie ciśnienie w osteochondrozie kręgosłupa piersiowego powstaje, gdy procesy odrywające się od górnych części klatki piersiowej lub dolnej części szyjki są zablokowane: odpowiadają za tonację naczyń.

Według statystyk medycznych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy cierpią na współistniejące schorzenia kościotrzewnowe, ciśnienie wzrasta znacznie częściej i samorzutnie spada bez wyraźnego powodu.

Można podejrzewać, że przyczyną choroby nadciśnieniowej - osteochondrozy, jest związek między wzrostem ciśnienia krwi a występowaniem bólu w plecach.

Co do zasady, kryzys nadciśnieniowy rozwija się na tle zespołu bólowego i może spontanicznie leczyć się po usunięciu bólu.

Myospasmic

Jak już wspomniano powyżej, układ sercowo-naczyniowy nie znajduje się w izolacji, a sieć naczyń jest otoczona mięśniami i innymi typami tkanek. Mechanizm ten jest trochę podobny do poprzednich, tylko z nim, z powodu naruszenia unerwienia, rozwija się skurcz mięśni.

Mięśnie spazmatyczne częściowo zaciskają naczynie, naruszając jego drożność. W przypadku miopatoz, nadciśnienie tętnicze jest stabilne, a wraz z nim występują rzadkie przypadki nadciśnienia tętniczego.

Powody, by podejrzewać związek między nadciśnieniem a osteochondrozą

Fakt, że osteochondroza w klatce piersiowej jest ze sobą powiązana, a ciśnienie jest pośrednio wskazywane przez następujące objawy:

 • bezproblemowe częste migrenowe bóle głowy;
 • osłabienie i zawroty głowy;
 • brak koordynacji;
 • chroniczne zmęczenie;
 • upośledzenie czucia w palcach;
 • wzrost i normalizacja BP bez widocznego związku z czynnikami zewnętrznymi;
 • uczucie dyskomfortu za mostkiem.

Niemal 75% przypadków we wczesnym stadium patologii kręgosłupa towarzyszy ból pseudokardiologiczny (nie wykryto zmian w EKG).

Ale jeśli kręgosłup nie zostanie wyleczony na czas, naruszenie unerwienia lub dopływu krwi do tkanek doprowadzi do dystroficznych zmian w sercu i naczyniach krwionośnych.

Fakty medyczne dotyczące komunikacji fizjologicznej

Fakt, że osteochondroza kręgosłupa piersiowego i ciśnienie są wzajemnie powiązane, świadczą o wynikach badań:

 • W procesach zapalnych krążków międzykręgowych, przewodzenie impulsów nerwowych jest prawie zawsze zakłócane, a nadciśnienie jest zaostrzone.Często zdarzają się kryzysy, które nasilają patologię neurologiczną, trudne do zatrzymania przy zwykłym leczeniu. Relief u pacjenta może wystąpić bez stosowania leków hipotensyjnych po zmniejszeniu bólu kręgosłupa.
 • Jeśli występuje częste szczypanie procesów, wówczas możliwe są bezprzyczynowe silne wahania ciśnienia krwi od wysokich do bardzo niskich cyfr. Czasami diagnoza IRR jest błędnie diagnozowana.
 • Dzięki szybkiemu leczeniu osteochondrozy możliwe jest spontaniczne wyleczenie choroby nadciśnieniowej. W przypadku zaniedbanych form choroby kręgosłupa jest to niemożliwe - w naczyniach i sercu dochodzi do zmian dystroficznych w komórkach z powodu naruszenia dopływu krwi.

Wygląda na to, że istnieje związek między nadciśnieniem a chorobami kręgów. A jeśli podczas badania diagnostycznego nadciśnienia odkryte zostaną patologie krążka międzykręgowego, nie lekceważ tego wniosku. W końcu, jeśli kręgosłup jest leczony w odpowiednim czasie, możliwe jest zachowanie zdrowia serca i naczyń krwionośnych.

Loading...