Osteochondrozy i spondylozy - różnice i cechy

Choroby stawów najczęściej rozróżniają zamęt w terminologii i, co najważniejsze, opisują etapy ich rozwoju.

Jest to typowe dla lekarzy, ponieważ powstaje z powodu charakterystycznych, prawie wyłącznie dla stawów, zdolności jednego etapu choroby do płynnego przepływu w inne, często o nietypowych lub słabo wyrażonych objawach klinicznych.

W tym przypadku lekarze muszą również wybrać, by tak rzec, kombinację terminów, w możliwie największym stopniu, z dokładnym opisem tego, co dzieje się w tym lub jednym stawie pojedynczego pacjenta.

Definicje

Najczęściej występującą chorobą kręgosłupa, jak wiemy, jest osteochondroza. Ma 4 etapy ekspresji: szyjny, klatki piersiowej, lędźwiowej lub mieszanej (cervicothoracic itp.).

Osteochondroza jest degeneracją chrzęstnej międzywarstwy między kręgami, w wyniku której stopniowo zbliżają się do siebie, zaczynają dotykać siebie i pnie nerwów wychodzące z rdzenia kręgowego.

Spondyloza jest w rzeczywistości ostatnim stadium osteochondrozy, w którym praktycznie nie ma już nic z chrząstki, a także z elastycznego krążka międzykręgowego wewnątrz pierścienia.

Cała ta struktura staje się płaska, jak naleśnik, i zaczyna dociskać do końców kręgu, pomiędzy którymi się znajduje, grożąc pęknięciem lub poważnie zakłóca krążenie krwi w otaczających tkankach.

Organizm reaguje na to podwójne zagrożenie, próbując wzmocnić "obwisłe" ściany chrząstkowego pierścienia.

W tym celu "uruchamia" wzrost kończyn obu kręgów, przymocowany taką chrząstką, w wyniku czego rosną na własnych kręgosłupach - osteofitach. Obecność osteofitów na krawędziach kręgów jest głównym klinicznym objawem spondylozy.

Spondyloartroza z kolei jest ostatnim stadium spondylozy. Wraz z nią, stale rosnące osteofity prawie ściśle przylegają do kręgów między sobą, wyrastając nawet w międzykręgowy otwór. Spondyloartroza nazywana jest także deformującą artrozą kręgosłupa.

Ogólnie rzecz biorąc, definicja "deformacji" w odniesieniu do jakiejkolwiek choroby stawu oznacza, że ​​postępuje ona - stale i szybko.

Na przykład, deformowanie osteochondrozy oznacza, że ​​pacjent jest nadal zdominowany przez kliniczne osteochondrozy, ale sprawa wyraźnie zmierza w kierunku spondylozy.

Podobnie z samej spondylozy: kiedy słyszymy lub zobaczyć w jego szpitalu zdiagnozowano map „zniekształcające kręgosłupa”, odnosi się do etapu jego przejściu do spondylarthritis. Tak więc, jeśli mamy osteochondroza, deformująca się spondyloza również znajduje się tuż za rogiem.

Objawy - czy są różnice

W swojej najbardziej ogólnej postaci, objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, zniekształcające kręgosłupa i spondyloarthrosis są bardzo podobne, a różnice są tylko w ich stopnia nasilenia.

Możemy powiedzieć, że deformując zapalenie stawów kręgosłupa - to wszystko jedno, bóle krzyża, tylko posiadają trwałe i praktycznie nie pozwalają przenieść. Na subiektywne odczucia wszystkie te choroby charakteryzują się:

  • ból pleców o różnym natężeniu podczas ruchu;
  • okresowe zaostrzenia ostrego lumbago, piekący ból - znak naruszenia osteofity kręgi lub korzeni nerwowych;
  • chrupanie i sztywność ruchów w stawach kręgosłupa.

Jedynym naprawdę zauważalną różnicą jest to, że w procesie rozwoju, mobilności kręgosłupa zaburzenia silniejsza.

Ale jeśli pacjent najpierw dobrowolnie ograniczy go ze strachu przed lumbago, to w przyszłości stanie się niemożliwy fizycznie.

Jak odróżnić jeden od drugiego

Podstawą diagnostyki różnicowej osteochondrozy i deformacji spondylozy jest badanie radiologiczne kręgosłupa.

  1. Jeśli istnieje tylko zbieżność kręgów i / lub przepuklina międzykręgowa - mamy osteochondrozy.
  2. Jeśli jesteś już widoczny, „spłaszczenie” chrząstki, końce odkształcenie jednego lub kilku kręgów, osteofity są - to spondylozy.
  3. Jeśli osteofity są duże i dobrze rozwinięte, a chrząstka zajmowana przestrzeń między kręgami, lub prawie całkowicie nieobecny - w kręgosłupa pacjenta.

Zwykle zdjęcia są robione 3 - 1 za (z tyłu) i 2 z boku (z lewej i prawej strony). Fakt, że deformując osteochondroza szyjki macicy, w połączeniu z zniekształcające chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa sąsiednich dział - bardzo powszechnym zjawiskiem.

Co więcej, mogą przylegać mało prawdopodobne nie blisko i w granicach jednego departamentu. Ale ponieważ występ „spłaszczony” chrząstka jest rzadko jednolite, szybki wzrost osteofity zwykle obserwowano jedynie w deformując osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego - najbardziej ruchomy przez naturę, a ponadto zaczyna wieku przed innymi.

A w wielu innych przypadkach osteofity mogą już być w pełni ukształtowane,ale tylko z jednej strony. Obrazy z różnych stron są tworzone w celu odnalezienia ich na czas.

Środki terapeutyczne

Ostry stan dowolnej z tych chorób wyklucza jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Pacjentowi przepisano leki przeciwbólowe, często w połączeniu z NLPZ.

Dopuszczalne wykorzystanie lokalnego ocieplenia ściska - jak tynki musztarda i zastosowań ciepłym bulionem ziół zapalnych (glistnika, kory dębu, kolor liliowy, itp ..).

Po usunięciu zespołu bólowego i możliwego stanu zapalnego w tkankach miękkich wzdłuż uszkodzonego nerwu, pacjentowi przepisano:

  • codzienna terapia ruchowa;
  • masaż pleców 2-3 razy w tygodniu;
  • jednorazowa trakcja kręgosłupa.

Ale jeśli ogólnie rzecz biorąc, leczenie zniekształcenia osteochondrozy ma sens tylko w wieku 45 lat lub jeśli wystąpiło po miejscowym uszkodzeniu.

Jeśli rozwija się jako część normalnego procesu starzenia się całego układu mięśniowo-szkieletowego, nie ma sensu, choć dane zwykle pomaga złagodzić objawy i spowolnić rozprzestrzenianie się choroby na inne wydziały. W każdym razie nie poświęcaj czasu na wizytę u lekarza.

Loading...