Osteochondroza - pływamy poprawnie

Pływanie, jako sport lub metoda wypoczynku, jest zalecane w przypadku chorób stawów i kręgosłupa. To znacznie wzmacnia mięśnie pleców.

Jest to bardzo ważne, ponieważ lwią część patologii kręgosłupa wynika z niedorozwoju mięśni szkieletowych (znajdujących się głęboko pod warstwą powierzchniową włókien), które przyczepiają się do każdego kręgu.

Woda jest specjalnym elementem, który daje większy opór niż powietrze i przejmuje znaczną część obciążeń, które zwykle spadają na kręgosłup, szczególnie podczas ruchu.

Dlatego pływanie to naturalny sposób treningu mięśni, które wspierają kręgosłup, tylko prawie bez udziału samego kręgosłupa.

Pojawia się jednak pytanie: jak prawidłowo pływać w osteochondrozie regionu szyjnego, jeśli z taką lokalizacją choroby, udarem w pełnej amplitudzie lub bólu, a nawet niemożliwe?

Korzyści płynące z ćwiczeń w wodzie

Najważniejszym z nich, o którym już wspomnieliśmy powyżej, jest nieważkość, która usuwa niektóre obciążenia ze szkieletu, ale jest daleko od jedynego tutaj. Środowisko wodne o swoistej elastyczności służy jako doskonały masażer dla mięśni.

A jeśli nauczymy się lub nauczymy prawidłowo pływać w osteochondrozie szyjnym, basen stanie się naszym niezawodnym asystentem w walce z jego zaostrzeniami.

  1. Pływanie z osteochondrozą pozwala stworzyć obciążenie dla wielu małych mięśni ramion, pleców i szyi, które prawie nie uczestniczą w normalnych ruchach ciała i nie poddają się specjalnemu treningowi. Nie ma na nie wpływu nawet maszynę do wiosłowania, ponieważ do tego trzeba machać rękami nie tylko pod obciążeniem, ale także w szerszej amplitudzie. Dlatego prawie wszyscy mistrzowie świata "żelaznego sportu" są dobrymi pływakami - nadal nie można dotykać tych mięśni w inny sposób.
  2. Wraz z przywróceniem tonu i rozwojem mięśni pleców często dochodzi do przesunięcia kręgów, co wyraża się w przypadku osteochondrozy w ich "skurczeniu" względem siebie. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ ich "taranowanie" nastąpiło w wyniku nadmiernego wysiłku i skurczu słabo rozwiniętych włókien, kiedy próbowali wykonać najbardziej trywialne ruchy.
  3. Odpowiednio, regularne ćwiczenia pływania pozwalają wyeliminować naruszenie korzeni nerwowych wchodzących do kręgosłupa w stawach kości i pomiędzy nimi warstwę chrzęstną.
  4. Efekt masażu, zaopatrzony w wodę, pozwala uniknąć przeciążenia, połączyć w jednym treningu rozwój mięśni z własnym odprężeniem. Dotyczy to zwłaszcza ośrodków przewlekłego skurczu, typowego dla mięśni szkieletowych.

Dodatkowo pływanie daje nam to samo, co każdy inny sport:

  • Poprawa płuc, serca i naczyń, szybki wzrost ich wytrzymałości;
  • Dostosowanie typowych dla zmian osteochondrozy szyjnych w ciśnieniu krwi;
  • Przyspieszenie metabolizmu;
  • Aktywna regeneracja i wzmocnienie mięśni (aw przypadku pływania mówimy tu o wszystkich mięśniach ciała bez wyjątku - jest to najbardziej uniwersalny rodzaj treningu na świecie).

Optymalne techniki treningu w basenie

Głównym problemem związanym z wyborem rejsu dla osteochondrozy szyjnej jest częsta niemożność wykonania pełnej fali ręki lub dobrze wyczuwalnej awarii jej siły w niektórych obszarach amplitudy.

Innymi słowy, osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają związek między pracą zakończeń nerwowych a mięśniami, przez które przechodzą.

Warto, aby taki pacjent podniósł rękę do góry, gdy ona natychmiast staje się odrętwiała, jakby trzymał ją przez godzinę, a mięśnie nie mogą być napięte z pełną siłą.Ponadto, banalny obrót szyi bokiem lub przechylanie do tyłu głowy może zakończyć się dla niego omdleniem.

Dlatego każda decyzja dla tych pacjentów nie zadziała - przynajmniej na początku. Istnieją tylko dwa podstawowe rozwiązania:

  1. Pierwszym z nich jest pływanie z tyłu, ponieważ w tej pozycji pacjenci zwykle dość dobrze opanowali odpowiednią odmianę i królika, a nawet motyla. Powód jest prosty: cofanie się z chorobą szyjki macicy wymaga zaangażowania mięśni mniej dotkniętych procesem patologicznym. Dlatego zawsze łatwiej jest iść do przodu;
  2. Drugi to pływanie na klatce piersiowej, ale wyłącznie przez styl stylu klasycznego, który nie wymaga podnoszenia rąk nad powierzchnią wody.

Jak radzić sobie z komplikacjami

Pytanie, czy możliwe jest pływanie z zaostrzeniem osteochondrozy, zawsze pozostaje otwarte, ponieważ decyzja w każdym przypadku (nawet dla tego samego pacjenta) powinna być podejmowana oddzielnie.

Ogólnie, zaostrzenia osteochondrozy jakiegokolwiek oddziału nie zakłócają kontynuacji zajęć w wodzie, ponieważ są one częścią ich leczenia i zapobiegania.

Ale to tylko pod warunkiem, że zaostrzenie ma charakter lokalny i możesz ćwiczyć lekarza w basenie.

Jeśli nie jest to zaostrzenie i szkody (zwykle spowodowane przez nieprawidłową pozycję kręgów), jego ostrej fazie jest lepiej poczekać na łóżku, a następnie przejść, jeśli pozwalają lekarza, zwykle przebieg kręgosłupa trakcji, wykonywaną w sprzęcie.

Należy jednak pamiętać, że przy zaostrzaniu wznoszenia się do zimnej wody z pewnością nie. Oznacza to, że musi on być naprawdę ciepło - nie mniej niż 30 ° C, ponieważ w innym przypadku ćwiczeń chłodne w tej sytuacji może sprowokować bardziej dotkliwy w zagrożonym skurcz mięśni, przyspieszają rozwój stanu zapalnego w miejscu.

Loading...