Dna moczanowa - to, co musisz wiedzieć i jak oprzeć się okropnej dolegliwości

Podagra jest przez długi czas nazywana "chorobą królów", ponieważ przyczyną jej rozwoju jest nadmierne pożywienie. Choroba została po raz pierwszy opisana przez Hipokratesa w V wpne. Ostra dna jest w stanie obudzić osobę w środku nocy, ponieważ jego stawy „Palenie ognia”, a nawet lekki dotyk arkuszy może spowodować rozdzierający ból.

W Europie i Stanach Zjednoczonych dna dotyka około 0,3% populacji, czyli 3 osoby w roku 1000. W Rosji, choroba ta dotyka około 0,1% populacji. Z reguły mężczyźni chorują 4 razy częściej niż kobiety. Jednak statystyki te są gwałcone wraz z pojawieniem się menopauzy u kobiet. Przed menopauzą, kobiety rzadko cierpi na podagrę, ponieważ głównym żeński hormon - estrogen zapewnia wydalanie kwasu moczowego. Dzieci, młodzież i młodzi ludzie rzadko cierpią choroby, co do zasady, to z powodu naruszenia procesu syntezy kwasu moczowego.

Na szczęście dna jest obecnie rzadką chorobą, która skutecznie reaguje na leczenie i zapobieganie.

Co to jest dna moczanowa?

Dna jest chorobą metaboliczną, w której gromadzenie soli kwasu moczowego - moczanu - występuje w stawach.Dna dotyka wszystkich stawów, zaczynając od stawów palców (najczęściej) do stawów palców.

Słowo dna tłumaczy się z greckiego jako "pułapka na stopę" (noga pous i agra capture). Tak więc nazwa choroby dość wyraźnie odzwierciedla obraz zmiany.

Sercem patogenezy są zaburzenia metaboliczne spowodowane naruszeniem regulacji metabolizmu puryn, w wyniku czego ich osadzanie następuje we krwi i stawach. Hiperurykemia (stężenie zawiesiny kwasu moczowego) w osoczu krwi i osadzanie się moczanów (soli) w stawach jest wynikiem zwiększonej produkcji kwasu moczowego i naruszeniem jego wydalania z moczem. Kryształy uranu osadzają się w torebkach stawowych i nerkach, co wywołuje stany zapalne stawów i nefropatię.

Hiperurykemia jest spowodowana przez następujące czynniki:

 • zwiększone gromadzenie kwasu moczowego w organizmie;
 • zmniejszenie uwalniania kwasu moczowego i jego soli z moczem;
 • spożycie dużej liczby puryn, które przyczyniają się do syntezy kwasu moczowego.

Jednak ten objaw nie jest charakterystyczny tylko dla dny. Hiperurykemia towarzyszy również innym schorzeniom: chorobom krwi, nerek, nowotworom, ich poziom wzrasta wraz ze znacznym przeciążeniem fizycznym i spożywaniem tłustych pokarmów.

Tak więc w patogenezie dny występują trzy główne przyczyny:

 • gromadzenie związków kwasu moczowego w organizmie;
 • gromadzenie puryn w organach i tkankach;
 • rozwój procesów zapalnych i powstawanie dnawych "szyszek".

Metabolizm puryny jest jednym z mechanizmów metabolicznych, który promuje tworzenie cennych substancji w organizmie, które pełnią funkcje regeneracji i metabolizmu w komórkach. Ponadto, w procesie metabolizmu puryny w tkankach tworzeniu istotnych substancji biologicznie czynnych, kwasów nukleinowych, koenzymy, kwasy adenozinfosfornyh które biorą udział w wielu procesach reakcji redoks i syntetycznych.

W wyniku metabolizmu puryny w organizmie powstaje wiele produktów końcowych, w tym kwas moczowy i moczan sodu. Substancje te są wydalane z organizmu przez naturalne filtry - przez skórę, nerki i jelita lub stosowane w innych reakcjach metabolicznych. Ich opóźnienie w organizmie, z jakichkolwiek powodów, wywołuje rozwój poważnych patologii, z których jedną jest dna.

Przyczyny dny moczanowej

Akumulacja puryn w organizmie, wspomaga tworzenie się gęstych węzłów o różnych wielkościach, które składają się z kryształów kwasu moczowego we krwi i ich sole. Takie węzły powstają głównie we wnęce stawowej, w błonach, chrząstkach, naczyniach i innych tkankach. Głównym czynnikiem wpływającym na choroby przejadanie się, w szczególności środki spożywcze o wysokiej zawartości białka zwierzęcego (podrobów, mózgu, wieprzowa, wołowina, drób, ryby typy tłuszczowe). Nadużywające tłuszczu i smażonych potraw, a także alkoholu w przedziale z siedzącym trybem życia, osoba należy do grupy ryzyka rozwoju dny moczanowej. Nie można też wykluczyć czynników dziedzicznych, nie odgrywa on ostatniej roli w wystąpieniu tej choroby.

Tak więc przyczynami rozwoju dny moczanowej są:

 • podwyższony poziom kwasu moczowego w osoczu krwi;
 • osadzanie się kryształów moczanu (pochodnej kwasu moczowego) w stawach;
 • moczan sodu krystalizuje i osadza drobne cząstki w stawach, co ostatecznie prowadzi do ich całkowitego zniszczenia.

Obecnie istnieją również inne przyczyny prowadzące do rozwoju dny moczanowej:

 • brak wapnia i kwasu askorbinowego;
 • nadwaga;
 • nieprawidłowe nawyki żywieniowe (otyłość, przejadanie się);
 • Długotrwałe stosowanie diuretyki;
 • Niektóre przewlekłe choroby.

Rodzaje i klasyfikacja dny

Następujące rodzaje dny moczanowej:

 • nerek;
 • metaboliczny;
 • mieszany.

nerkowaty dnę przejawia zmniejszania wydzielania kwasu moczowego w moczu. metaboliczny - nagromadzenie dużych ilości moczanu sodu.

zmieszaniu Łączy pokolenia naruszenie i wyjście kwasu moczowego.

W zależności od przyczyn, które prowadzą do dna moczanowa, może to być:

 • podstawowej;
 • wtórne.

Podstawowym dna często spowodowana wrodzonym czynnika i niedoczynności enzymów uczestniczących w procesach metabolicznych, a także w celu usunięcia moczanu sodu (soli kwasu mocznika) wydalane.

Czynniki powodujące podstawową dna:

 • ten sam typ charakteru żywności;
 • przejadanie (otyłość);
 • Częstość żywności z wysokimi protein (mięso, wędzone tłustych ryb);
 • zastosowanie zwiększonych ilości alkoholu;
 • siedzący tryb życia.

Wtórny dna towarzyszy innym chorobom, jak ich konsekwencji, zamiast osobnej choroby:

 • Choroby nerek, układu (zaburzeniami czynności nerek);
 • choroby krwi (chłoniak, czerwienica, białaczka)
 • choroby skóry (łuszczyca);
 • Konsekwencją farmakoterapii (stosowanie cytostatyków, saluretyków).

Istnieją trzy etapy choroby:

 • premorbid;
 • przerywany;
 • przewlekły.

Wcześniejszy etap przejawia się jako bezobjawowa postać mocznicy i nie jest jeszcze dna. We krwi występuje nieznacznie podwyższony poziom kwasu moczowego.

Okres przerywany choroba objawia się atakami ostrego zapalenia stawów, które występują naprzemiennie z okresami remisji.

Chroniczna scena objawia się w postaci dnawego zapalenia stawów, jak również w postaci pozastawowego uszkodzenia nerek.

Klasyczny ostry napad dny moczanowej u dorosłych jest najczęściej powodowany przez tłustą żywność, uraz, hipotermię, alkohol. Atak rozpoczyna się ostrym silnym bólem, zwykle w nocy. Bóle są zlokalizowane w okolicy dużego palca i objawiają się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem stawu, gorączką, zaburzeniem czynności stawu. Po około 8-10 dniach atak ustępuje wraz z całkowitym zniknięciem wszystkich objawów i normalizacją czynności stawów.Drugi atak może pojawić się po kilku miesiącach lub nawet latach, ale przy każdym nowym ataku przerwy między nimi stają się krótsze, a ataki są bardziej intensywne. U mężczyzn i kobiet napady mają swoje charakterystyczne różnice: u mężczyzn występuje jedno stawie stopy, u kobiet - liczne zmiany typu zapalenia wielostawowego z uszkodzeniem stawu ręki.

Wyróżnia się następujące rodzaje dny moczanowej:

 • podostre;
 • zakaźny-alergiczny;
 • postać reumatoidalna;
 • pseudoflegmotic;
 • malosymptomnaya;
 • periarthrytyczny.

Podstępny występuje w postaci zapalenia pojedynczego stawu i wpływa na typowe stawy dny dużego palca. Choroba objawia się niewielkim bólem i łagodnymi zjawiskami wysiękowymi

Infectious-allergic forma charakteryzuje się migracją bólów w różnych stawach i jest obserwowana u 5% pacjentów.

Postać reumatoidalna Dna przejawia się przez porażkę stawów rąk w postaci mono lub zapalenia małowartościowego.

Pseudofleglonoza charakteryzuje się pojedynczym zapaleniem stawów ze zmianami stawowymi i zesztywniającymi, gorączką i zaczerwienieniem skóry w dotkniętym obszarze.

Dla forma malosymptomatyczna Podagra charakteryzuje się łagodnymi objawami ze skasowanym objawem w dotkniętym obszarze.

Postać okołotrydowa charakteryzuje uszkodzeń ścięgien i torebek, w przyszłości nie jest porażka stawów kończyn i tkanek stawowych, z ich defiguratsiey, deformacji i sztywności, pojawiają się przykurcze, narośli kostnych, skrzypienie kolana i zwichnięcia palca.

Dalszy rozwój skaza moczanowa prowadzić do dny szaleje z przewlekłym zapaleniem tkanki parasustavnyh dzięki akumulacji w nich utraty sodu. W końcu poważne ataki dny prowadzą do utraty sprawności i aktywności motorycznej. Przy długim okresie trwania choroby (6 lat), rozwój specyficznych objawów - guzków dnawych podskórnej tkanki patologiczne (ogniska) lub uszczelniający dnawe węzłów. Ulubiona lokalizacja tofusov - łokcie, podskórna tkanka przedramion, palce i palce u stóp, łydki. Czasami podczas ataku dochodzi do zerwania tofusi z uwolnieniem białawej zawartości.

Objawy dny moczanowej

Objawem dny moczanowej jest pierwotny lub przewlekły atak dny moczanowej.Zwykle dotyczy to jednego stawu, najczęściej stawu dużego palca, kolana lub kostki. Atak następuje z reguły w nocy, rzadziej rano, objawia się ostrym nieznośnym bólem w obszarze dotkniętego stawu, który pęcznieje, skóra na nim rumieni się i błyszczy, lokalna temperatura wzrasta. W ciągu dnia ból nieco ustępuje, ale noc znów się nasila. Czas trwania takiego ataku wynosi od 2-3 dni do tygodnia. Wtórny atak obejmuje udział innych stawów w procesie patologicznym. Objawy o charakterze ogólnym można również zaobserwować: brak apetytu, nudności, zgaga, podwyższone ciśnienie krwi.

Innym objawem dny moczanowej jest pojawienie się na ramionach i nogach określonych stożków, które nazywane są tofusi. Gdy tofus jest rozdarty, z rany wyłania się biaława treść, którą są kryształy moczanu sodu. Pęknięciu tofi towarzyszy silny ból, który ogranicza aktywność ruchową pacjenta.

Przewlekła postać dny rozwija się w wyniku ignorowania problemu i braku odpowiedniej terapii. Z biegiem czasu przewlekła dna tofusnaya prowadzi do rozwoju dnawego zapalenia nerek i niewydolności nerek, co może ostatecznie doprowadzić do śmierci pacjenta.

Diagnoza choroby

Diagnozuj dnę moczanową podczas badania pacjenta. Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju dny obejmują niektóre zaburzenia metaboliczne: cukrzycę, hiperlipidemię (wysokie stężenie lipidów we krwi), nadciśnienie. Dokładnym wskaźnikiem diagnozującym dnę moczanową jest zwiększony poziom kwasu moczowego we krwi pacjenta. Radiografia determinuje zwężenie szczeliny stawowej i deformację powierzchni stawowych.

Aby uzyskać dokładną diagnozę za pomocą igły, można wykonać test płynu stawowego (maziówkowego), aby zweryfikować obecność lub brak kryształów moczanu.

Jak leczyć dnę

Jeśli dana osoba jest zdiagnozowana dna, będzie musiał całkowicie zmienić swój styl życia i jest stale pod nadzorem lekarza, ponieważ nie jest możliwe całkowite wyleczenie z tej dolegliwości. Pomimo tego, że istnieją bardzo skuteczne metody leczenia, przynoszą one owoce tylko wtedy, gdy leczenie rozpoczyna się w odpowiednim czasie. Pozwala to na opanowanie dolegliwości, zmniejszenie częstotliwości ataków dna, uniknięcie poważnych powikłań.

Głównym czynnikiem w leczeniu dny moczanowej jest kontrola poziomu kwasu moczowego w organizmie.W tym celu przeprowadza się leczenie farmakologiczne, co pozwala zmniejszyć zawartość kwasu moczowego i jego szybkie usunięcie z organizmu.

Leczenie farmakologiczne dny polega na rozwiązaniu dwóch głównych problemów:

 • redukcja kwasu moczowego w organizmie;
 • eliminacja ostrych stanów zapalnych i bólu.

Leczenie dny obejmuje przyjmowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i wzmacniających.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są przepisywane:

 • metindol;
 • diklofenak;
 • indometacyna;
 • naproksen;
 • Butadione.

Aby szybko zmniejszyć stężenie kwasu moczowego, należy:

 • tiopurynol;
 • milurit;
 • allopurinol;
 • kwas orotowy;
 • hepatokatalizator.

Należy pamiętać, że bez odpowiedniego leczenia, dna gwałtownie postępuje, zwłaszcza u osób starszych, więc nie należy przerywać leczenia tylko dlatego, że ból ustąpił.

Przegląd leków obniżających poziom kwasu moczowego

Ponieważ to zwiększona zawartość kwasu moczowego w organizmie powoduje dnę, głównym celem jest obniżenie jej poziomu krytycznego.

Aby zmniejszyć stężenie kwasu moczowego, należy stosować następujące leki:

Allopurinol

Substancja ta zmniejsza aktywność enzymu oksydazy ksantynowej, która jest odpowiedzialna za szereg reakcji metabolicznych odpowiedzialnych za syntezę kwasu moczowego. Lek zmniejsza poziom kwasu moczowego we krwi, osoczu, limfie i moczu, jak również przyczynia się do rozszczepiania nagromadzonych złogów soli w stawach i tkankach miękkich. Ale pomimo tego faktu, lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, ponieważ usuwa z organizmu dużą ilość ksantyny i hipoksantyny z moczem. Jednak pozostaje głównym lekiem dla wielu pacjentów z dną.

Phoebusostat

Jest to lek hamujący wytwarzanie oksydazy ksantynowej, ale w przeciwieństwie do poprzedniego leku nie hamuje syntezy innych enzymów purynowych. Lek wydalany jest z organizmu przez wątrobę, a nie przez nerki. Lek ten jest lekiem nowej generacji, który przeszedł liczne badania kliniczne i wykazał doskonałe wyniki. W ciągu kilku miesięcy od zażywania Febuksostat całkowicie rozszczepia kryształy moczanów i niezawodnie zapobiega ich ponownemu gromadzeniu. Lek można przyjmować u pacjentów z patologią nerek.

Pelopatia

Lek jest roztworem do infuzji enzymów, który szybko rozkłada duże skupiska soli. Lek podaje się dożylnie dwa razy w miesiącu w leczeniu ciężkich pacjentów, którym nie pomaga klasyczne leczenie. Jest to bardzo drogi lek produkowany za granicą i wykonywany na zamówienie. Może powodować wstrząs anafilaktyczny.

Probenecid

Zapobiega wchłanianiu kwasu moczowego przez nerki i wzmacnia jego wydalanie z moczem. Jednak lek promuje wydalanie kwasu moczowego z organizmu, ale nie przeszkadza w jego produkcji. Dlatego leczenie tym lekiem odbywa się na etapie remisji, po ustąpieniu okresu ostrego. Jeśli przypiszesz leku w okresie ostrego stanu zapalnego, doprowadzi to do podziału już nagromadzonych soli, zwiększenie stężenia kwasu moczowego w osoczu, które mogłyby wywołać silny atak bólu. Aby uniknąć takiego scenariusza rozwoju, Probenecid jest przepisywany razem z lekami hormonalnymi i przeciwzapalnymi.

Przegląd środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych do leczenia dny moczanowej

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe powstrzymują napady dny moczanowej, eliminują ból, łagodzą obrzęk i zaczerwienienie.

Kolchicyna

Związek organiczny zawierający azot, uwolniony z trujących roślin. Lek ten hamuje powstawanie leukotrienów i granulocyty podziału komórkowego zapobiega przemieszczaniu leukocytów do miejsca zapalenia i zapobiega moczanu sodu krystalizuje w tkankach. Lek jest przepisywany w ciągu pierwszych dwunastu godzin od wystąpienia ostrego ataku. Powinieneś natychmiast wziąć dwie tabletki Colchicine, potem godzinę później, a potem jedną tabletkę trzy razy dziennie przez 7 dni. Lek powoduje niepożądane reakcje układu pokarmowego: nudności, wymioty, luźne stolce.

Glukokortykosteroidy (kortyzon, hydrokortyzon, prednizon, prednizolon)

Syntetyczne kortykosteroidy są analogami hormonów produkowanych w ludzkim ciele przez kory nadnerczy. Kortykosterydy są w stanie zablokować działanie obcych elementów uwięzionych w ciele. W krótkim czasie wyeliminować stany zapalne, ale nie tłumić obronności organizmu. Dlatego stosowanie hormonów w leczeniu dny moczanowej jest właściwe tylko wtedy, gdy efekt leczenia przekracza potencjalne ryzyko.

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)

Do tej grupy należą dobrze znane leki przeciwzapalne Aspiryna, Analgin, Diklofenak, Ibuprofen. Różnią się one znacznie od hormonów, a ich nazwa ma na celu podkreślenie tego. Działanie NLPZ jest nieco podobne do działania hormonów, selektywnie hamują cyklooksygenazę, która jest odpowiedzialna za produkcję tromboksanu i prostaglandyn. Leki te hamują również procesy zapalne, ale robią to powoli, nie będąc środkami immunosupresyjnymi.

Odżywianie dny moczanowej

Ponieważ odżywianie odgrywa decydującą rolę w rozwoju dny moczanowej, musisz ściśle kontrolować swoją dietę.

Przede wszystkim żywność powinna zawierać różnorodne zupy jarzynowe ze zbożami, makaron, niskotłuszczowe odmiany ryb, mięso królicze, które mogą być bogato aromatyzowane zielenią, przechwycone czarno-białym pieczywem. Białka zwierzęce zastępowane są białkami roślinnymi.

Dieta dna moczanowa powinna obejmować:

 • niskotłuszczowe produkty mleczne;
 • jajka;
 • zielone jabłka;
 • miód;
 • orzechy;
 • nasiona;
 • suszone owoce, z wyjątkiem rodzynek;
 • wszelkie jagody, z wyjątkiem malin.

Od słodyczy można użyć pianki marshmallow, marmolady, dżemu. Gotowanie może odbywać się zarówno w warzywach, jak i na maśle.Konieczne jest preferencyjne traktowanie zielonej herbaty z cytryną, morsem, sokami, kwasem, wodą mineralną, kompotami świeżych i suszonych owoców.

Nowoczesna medycyna o dnie moczanowej

Ostatnie badania wykazały, że dna często występuje u osób otyłych. W końcu otyłość jest najczęściej spowodowana nadmiernym spożyciem tłuszczu, wysokokalorycznego jedzenia pochodzenia zwierzęcego. Taką grupę ryzyka stanowią miłośnicy kiełbasek, kiełbasek, szynki, boczku, kanapek i hamburgerów. Ponieważ nadmierne spożycie białka przyczynia się do powstawania nadmiaru kwasu moczowego, nadwaga powoduje zwiększone obciążenie stawów, a tym samym przyczynia się do rozwoju dny moczanowej.

Amerykańscy naukowcy ustalili bezpośredni związek pomiędzy niedoborem wapnia i kwasu askorbinowego a rozwojem dny moczanowej. Starzejący się ludzie zaczynają odczuwać niedobór tych substancji, nie wystarczą nawet tym, którzy aktywnie uprawiają sport i nie mają nadwagi. Z tego powodu osoby po czterdziestym roku życia muszą poddawać się corocznym ankietom, aby zidentyfikować niedobór tych substancji i akceptację ich syntetycznych analogów.

W tym celu opracowano nowy lek, który skutecznie hamuje produkcję kwasu moczowego - benzobromaronu. Obecnie trwają jego badania kliniczne.Znane są również współczesne badania nowych niehormonalnych leków przeciwzapalnych, które hamują syntezę białka interleukiny, która powoduje zapalenie dny stawów. Jednak jest zbyt wcześnie, aby mówić o terminie pojawienia się tego leku w aptekach.

Profilaktyka dny moczanowej

Jeśli dana osoba zdiagnozowana dna, będzie musiał ponownie rozważyć swój poprzedni sposób życia. Przede wszystkim dotyczy preferencji pokarmowych. Takiemu pacjentowi zaleca się dietę numer 6, która zapobiega odkładaniu się soli dna w tkankach i stawach.

Konieczne jest ścisłe ograniczenie, a lepiej jest całkowicie wyłączyć produkty zawierające purynę - główne źródło sodu z mocznika. Z tego powodu w diecie zabronione jest stosowanie następujących środków spożywczych:

 • mięso;
 • tłuste ryby;
 • kawior;
 • fasola;
 • grzyby;
 • produkty wędzone;
 • marynaty;
 • anchois;
 • szczaw;
 • czekolada;
 • szparagi;
 • kalafior.

Przestrzeganie takiej diety może nie tylko zmniejszyć obciążenie stawów i zregenerować dnę, ale także znormalizować masę ciała. Konieczne jest również ograniczenie odbioru napojów alkoholowych, zwłaszcza piwa, palenia, ponieważ te złe nawyki uniemożliwiają wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Powinieneś ograniczyć spożycie kawy, kakao i gorącej czekolady.Oprócz diety, musisz robić to raz w tygodniu, rozładowując dni. Jeśli stawy są uszkodzone, ich mobilność ulega pogorszeniu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich rozwój. W tym celu wykonywane są ćwiczenia dla stawów. Zapobieganie dnie obejmuje prywatne spacery na świeżym powietrzu o każdej porze roku.

Loading...