Cechy kursu i leczenie dny moczanowej u mężczyzn

Rozpoznanie dny moczanowej oznacza przewlekłą chorobę metaboliczną, która rozwija się w wyniku syntezy i rozpadu nukleotydów purynowych, co prowadzi do gromadzenia się kwasu moczowego we krwi i soli moczanowej w stawach. Gromadzenie się kryształów moczanu w tkankach i stawach sprzyja rozwojowi ataków ostrego nawracającego zapalenia stawów i powstawania węzłów chłonnych - tofu. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, schorzenie prowadzi do zaburzenia czynności stawów i nerek (nefropatii).

Podagra, oprócz "choroby królów", jest również "chorobą osób starszych", ponieważ dna jest rzadko spotykana u dzieci, młodzieży i młodzieży, ale u osób po 50. roku życia często jest towarzyszem. Statystyki medyczne pokazują, że dna dotyka więcej mężczyzn niż kobiet ze względu na ich cechy fizjologiczne i styl życia.

Metabolizm puryny w organizmie człowieka

Puryny wchodzą do ludzkiego ciała wraz z mięsem i produktami rybnymi, a także są wytwarzane przez niektóre komórki naszego ciała. Uczestnicząc w procesach metabolicznych, puryn rozkłada się na inne substancje, które z kolei również rozpadają się, a końcowym produktem tych reakcji jest kwas moczowy.Jego poziom w organizmie wynosi około 1000 mg, przy czym około 650 mg kwasu moczowego jest produkowane i uwalniane codziennie z organizmu.

Gdy występuje zaburzenie metaboliczne, kwas moczowy gromadzi się w dużych ilościach we krwi, tkankach i stawach, ponieważ jego nadmiaru nie można wydalić z organizmu. Akumulacja nadmiaru kwasu moczowego w organizmie prowadzi do rozwoju dny moczanowej. Dopuszczalny poziom kwasu moczowego we krwi wynosi 3,4-7,0 mg na 100 ml dla mężczyzn, a dla kobiet -2,4-5,7 mg na 100 ml. Zwiększony poziom tych wskaźników przyczynia się do rozwoju hiperurykemii. Obecność hiperurykemii nie oznacza choroby dna, ale jeśli nie kontrolujesz tego procesu, prędzej czy później następuje rozwój dny moczanowej.

Kto częściej choruje na dnę?

Według statystyk medycznych dnę obserwuje się u 0,1% mieszkańców planety. Wysoki poziom kwasu moczowego obserwuje się u co 10-15 osób. Jednak fakt ten nie oznacza, że ​​ci ludzie cierpią na dnę. Wpadają w grupę ryzyka, ponieważ w przyszłości mogą rozwinąć tę chorobę. Większość osób cierpiących na tę chorobę to mężczyźni, na świecie jedna kobieta ma od 2 do 7 mężczyzn cierpiących na dnę.Każdego roku rejestruje się 3-4 przypadki dny na 1000 mężczyzn, a tylko 0,2 przypadków na tę samą liczbę kobiet. Najczęściej cierpią z powodu dny moczanowej, mężczyźni 40 do 50 lat, kobiety, które cierpią z powodu tej choroby w okresie pomenopauzalnym, po 60 lat lub starszych i młodych kobiet rzadko wpływa na choroby. Dna moczanowa jest bardziej powszechne w krajach rozwiniętych, gdzie ludność jest dobrze karmione i mogą sobie pozwolić na jedzenie dużych ilości mięsa i produktów rybnych w połączeniu z alkoholem. W krajach biednych gospodarczo choroba ta nie jest powszechna.

Co to jest dna u mężczyzn?

Przyczyn i mechanizmów rozwoju dny u mężczyzn są takie same: nadmierna ilość kwasu moczowego we krwi i osadzanie moczanu sodu (kwas moczowy) w tkankach i stawów. U zdrowych ludzi, który nie ma zaburzeń w metabolizmie, istnieje ścisła równowaga pomiędzy syntezą i wydalanie kwasu moczowego. Oznacza to, że nadmiar kwasu moczowego jest wydalany wraz z moczem, a jego poziom w organizmie jest zawsze pod kontrolą. Jednakże, w zaburzeniach metabolizmu, to nadmierne nagromadzenie kwasu moczowego, który nie pochodzi z organizmu, w wystarczającej ilości.

Istnieją cztery główne czynniki przyczyniające się do zatrzymania kwasu moczowego w organizmie:

 • patologie nerek, które rozwijają się z powodu hipotermii;
 • naruszenie trzustki i wątroby, które kontrolują procesy metaboliczne w ciele;
 • nadciśnienie tętnicze, które zapobiega terminowemu usuwaniu kwasu moczowego z organizmu;
 • niekontrolowane przyjmowanie niektórych leków prowadzi do zaburzeń funkcji nerek i wątroby, co wpływa na stawy, powodując rozwój dny moczanowej.

Istnieje uzasadnione pytanie: dlaczego mężczyźni częściej cierpią na dnę? Powodem tego jest styl życia mężczyzn i ich preferencje smakowe. Mężczyźni często mają upodobanie do alkoholu, zwłaszcza piwa, które jest drożdżowym napojem zawierającym dużą liczbę puryn. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do nieprawidłowego działania wątroby i trzustki, co przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, aw konsekwencji do ataku dny.

Mężczyźni spożywają mięso i produkty mięsne więcej iw bardzo dużych ilościach, co prowadzi również do gromadzenia się puryn w ciele.Również długotrwałe narażenie na mroźnym powietrzu, w wyniku nocleg w namiotach, łowienie ryb w okresie zimowym, przyczyniają się do częstego przechłodzenia, która prowadzi do zapalenia stawów i jest często powikłane dna.

Dodatkowo ludzie są bardziej podatne na uszkodzenia nerek, co powoduje gromadzenie się moczanu sodu w nerkach prowadzi do patologii nerek systemu. Jednakże, jeśli poziom kwasu moczowego jest prawidłowy, a dna jest obecna, jest to konsekwencją innych chorób i rozwija się na ich tle. Jest to obserwowane w cukrzycy, chorobach krwi, nadciśnieniu, odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Objawy dny moczanowej u mężczyzn

Terminowe leczenie dny moczanowej u mężczyzn wymaga poznania objawów tej dolegliwości. Głównym objawem dny moczanowej u mężczyzn jest najczęstsze zapalenie stawu dużego palca, które jest spowodowane przez dnawe zapalenie stawów.

Zazwyczaj atak dny moczanowej rozpoczyna się w nocy i objawia się ostrym, uciskającym bólem stawu. Bolesne wrażenia są tak silne, że pacjent nie może znieść nawet dotknięcia arkusza. Ból towarzyszy obrzęk stawów, zaczerwienienie skóry i pojawienie się dnę guzków (patologiczne uszczelnienie tkanki podskórnej).Kiedy tofusy są otwierane niezależnie, można zobaczyć białą, gęstą masę, która jest skorupą kryształów kwasu moczowego (sodu urates).

Pomiędzy krótkimi napady bólu przypominające skurcze, pacjent odczuwa dyskomfort w stawach, objawiających się wybrzuszenia, pulsowania, drętwienie i niedowład.

Czas trwania ataku wynosi od dwóch do trzech dni do tygodnia. Po pewnym czasie, jeśli zignorujesz pierwszy atak dny moczanowej, możesz doświadczyć powtarzających się ataków, które prowadzą do chronicznej patologii. Częste nawroty pomóc pokonać wszelkie inne stawy nóg, która jest obarczona poważnymi powikłaniami - artrozy i zaburzeniami funkcji stawów. Dlatego, gdy dna występuje u mężczyzn, leczenie należy rozpocząć natychmiast. W ostrym okresie nie można angażować się w samodzielne przyjmowanie leków i stosować go w przypadku stwardniałych ziół dotkniętych chorobą stawów. Przede wszystkim musisz kontrolować poziom kwasu moczowego w ciele, aw tym przypadku nie można obejść się bez leczenia.

Oprócz bólu mogą wystąpić ogólne objawy wskazujące na silne zapalenie ciała:

 • podwyższona temperatura ciała (czasami do 38 -39 ° C);
 • utrata lub utrata apetytu;
 • osłabienie i utrata siły;
 • złe samopoczucie i zaburzenia snu.

Podczas ataku pacjenci mogą mieć tachykardię, dreszcze i wysoką potliwość (z powodu silnego bólu). Te objawy są uważane za klasyczne objawy dny moczanowej.

Okres pomiędzy ostrymi atakami jest prawie bezbolesny. Pacjent odczuwa satysfakcję. Jeśli jednak pacjent nie otrzymał odpowiedniego leczenia, ale po prostu czekał na remisję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że następny atak nie zajmie dużo czasu. Zazwyczaj u każdego z tych pacjentów ostre zapalenie stawów powróci w ciągu najbliższych dwóch lat.

Podagra u kobiet i mężczyzn rozwija się inaczej: mężczyźni mają staw kciuka na nogach, a u kobiet dwa lub więcej stawów jest zaangażowanych w proces patologiczny, ale częściej stawy szczotek. Ludzie obu płci mają ponad 60 lat, obserwuje się zapalenie wielostawowe na palcach rąk z szybkim tworzeniem się tofu.

Przewlekła postać dny moczanowej charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, przez tworzenie dnawych pieczęci, rozwój przewlekłego zapalenia stawów i choroby kamicy nerkowej oraz niewydolność nerek.

Tophi znajdują się zazwyczaj w stawach nóg kciukiem na palcach rąk, w łokieć i kolano. Tofusi są bardzo bolesnymi formacjami, ich rozmiary wahają się od ziaren pszenicy do średniej wielkości mandarynek. Czasami pojawia się owrzodzenia skóry na guzków, umożliwiając dobór patrz kryształy moczanu sodu. Tofusi pojawiają się również, gdy dnawe zapalenie stawów jest następstwem innych chorób: raka krwi; Nefropatia u starszych kobiet, dna młodzieńcza.

Rodzaje dny moczanowej u mężczyzn

Obecnie istnieje kilka postaci dny moczanowej u mężczyzn:

 • ostry;
 • okres remisji;
 • tofusnaya.

Ostra forma jest najczęściej pierwotną dną, gdy pacjent najpierw ma ostry atak i objawy choroby. Ta forma dny moczanowej jest najbardziej bolesna, czasami ból nie ustępuje przez dziesięć dni. Aby usunąć zespół bólowy, należy udać się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniego leczenia, zamiast samodzielnie podejmować nieskuteczne działania.

Okres remisji lub odpoczynku to czas mierzony między atakami. Powszechnie wiadomo, że ataki dny, szczególnie bez odpowiedniego leczenia, mają tendencję do powtarzania i okresy remisji między nimi są stosunkowo spokojny.Jednak to nie jest konieczne w tym czasie siedzieć bezczynnie, ponieważ choroba może mieć wpływ nie tylko stawy. Moczanowej soli, które są małe kryształy mogą być osadzane nie tylko w stawach, jak i kamieni nerkowych formowania. W rezultacie rozwija się choroba kamicy nerkowej, co prowadzi do zaburzeń czynności nerek.

Forma Tofusnaya - to przewlekła dna tophi rozwijać się ze znacznymi złoża kryształów kwasu moczowego w stawach. Występują one na palcach stóp i rąk, łokci i kolan. Gdy otwiera się gęstą białą masę, która jest kryształy kwasu moczowego soli.

Rozpoznanie dny moczanowej u mężczyzn

Aby zdiagnozować chorobę, pacjent otrzymuje następujące testy kliniczne:

 • CBC (ostry atak w wysokiej szybkości obserwowanej ESR -60 do 40 mm / h, zawieszony leukocytów);
 • badanie krwi w celu wykrycia poziomu kwasu moczowego we krwi;
 • Biochemiczne badanie krwi (badania funkcji wątroby, testy dla cholesterolu i trójglicerydów);
 • test krwi na cukier;
 • analizę moczu (moczu wykrywa poziom wykrywania gęstości leukocytów nim, albumina, czerwone krwinki);
 • badanie płynu maziowego stawu pacjenta w celu wykrycia kryształów moczanu;
 • chirurgiczne otwarcie tofu (zawiera białe kryształy soli kwasu moczowego i komórki gęstej tkanki łącznej);
 • Zdjęcie rentgenowskie dotkniętego stawu lub stawów, które ujawnia zwężenie szczeliny stawowej i objawy niszczenia stawów.

Tak więc rozpoznanie dnawego zapalenia stawów jest eksponowane na następujących podstawach:

 1. Badanie płynu maziowego w stawie pacjenta wykazało obecność soli sodowej moczanu w jej ciele.
 2. Widoczne są kryształy kwasu moczowego zawierające tofusi.
 3. Ostre zapalenie stawów obserwuje się więcej niż 2 razy.
 4. Poziom kwasu moczowego we krwi.
 5. W rozwoju ostrego zapalenia stawów występuje tylko jedno stawowe.

Leczenie dny moczanowej u mężczyzn

Leczenie dny moczanowej odbywa się w trzech kierunkach:

 • ulga w bólu;
 • obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi (eliminacja hiperurykemii);
 • leki przeciwzapalne;
 • dieta przeciwnadciśnieniowa.

Powinien natychmiast rozpocząć leczenie dny, najlepiej natychmiast po rozpoczęciu ataku. W tym celu stosuje się NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), aw ciężkich przypadkach - glukokortykoidy.W przeszłości, kolchicyna była najskuteczniejszym lekiem do powstrzymywania objawów ostrej dny moczanowej, ale obecnie nie jest stosowana z powodu wysokiego ryzyka powikłań i działań niepożądanych.

Używam następujących leków z NLPZ:

 • nimesulid;
 • diklofenak;
 • indometacyna;
 • naproksen.

Z glikokortykosteroidów wyznaczyć:

 • triamcynolon, metyloprednizolon, betametazon (leki są wstrzykiwane do jamy stawu);
 • prednizolon, triamcynolon; Metyloprednizolon (lek podaje się domięśniowo lub dożylnie).

Aby zmniejszyć poziom kwasu moczowego we krwi przepisanego allopurinol. Leczenie przeciwnadciśnieniowe jest przepisywane pacjentowi na całe życie. W ostrym okresie dny leki nie są przepisywane, ale jeśli atak rozwinął się podczas leczenia tym lekiem, to nie jest anulowane.

Po przeprowadzeniu prawidłowego leczenia hiperurykemicznego poziom kwasu moczowego we krwi ulega normalizacji, ataki ostre występują rzadziej, zmniejsza się ich wielkość, aw niektórych przypadkach całkowicie zanika.

Analogi allopurinolu to:

 • tiopurynol;
 • hepatokatalazy;
 • kwas orotowy.

Pomimo faktu, że allopurinol wywołuje szereg działań niepożądanych, w kontekście leczenia dny moczanowej jest niezastąpiony.

Dieta dla dna powinna być oparta na wegetariańskim systemie żywieniowym, szczególnie podczas ostrego naporu dna moczanowego. Z diety dny moczanowej należy wykluczyć produkty mięsne i mięsne, kiełbasy, produkty wędzone i tłuste ryby. Ponadto sardele, śledź, ostre sery, rośliny strączkowe, a także napoje alkoholowe i drożdżowe (piwo) są zabronione. Tutaj trzeba wspomnieć, że niektórzy ludzie, jako środek zapobiegawczy dny, myją nerki piwem i powodują się nieodwracalną szkodą. Napoje drożdżowe zawierają dużą liczbę puryn, które są winne rozwoju dny moczanowej. W związku z tym problem jest jeszcze bardziej zaostrzony. Dlatego nie należy samoleczenia, ale skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy medycznej. Podagra jest bardzo dobrze zbadana i dobrze uleczalna.

Ściśle zabronione głodzenie terapeutyczne. Niektórzy ludzie fanatycznie podchodzą do leczenia dny moczanowej, wydaje im się, że jeśli czynnik spożywczy jest przyczyną dny, nie jest to wcale konieczne. Jednakże, gdy pokarm nie dostaje się do organizmu, poziom kwasu moczowego tylko się zwiększa.

Objawy dny moczanowej u kobiet

Dna u kobiet jest rzadkim zjawiskiem.Ale około stu lat temu, kobiety nie cierpią z powodu tej choroby, ale w tej chwili wszystko dny występuje częściej u płci pięknej. Dnawe zapalenie stawów u kobiet rozwija się po zakończeniu menopauzy, około 60 lat i jest przewlekłe z etapami remisji i zaostrzenia, które następują jeden po drugim. Dna moczanowa u kobiet jest często mylona z artrozą dużych palców u nóg.

Główną różnicą kobiecego ciała od mężczyzny jest to, że w ciele kobiety dla wszystkich procesów, które występują, hormony reagują. Najważniejszym hormonem żeńskim - estrogenem jest obrońca kobiecego ciała przed wieloma uszkodzeniami i patologiami. Pod jego wpływem nadmiar kwasu moczowego jest szybko wydalany z organizmu, nie pozwalając mu się osadzić w tkankach i stawach. Wraz z pojawieniem się menopauzy zmniejsza się produkcja estrogenu i pojawia się wiele innych zmian, które prowadzą do opłakanej metamorfozy w metabolizmie. Nadchodzi okres, w którym kod estrogenu nie jest już w stanie wytrzymać zmian związanych z wiekiem. W tym okresie dna może również zagrażać kobiecie.

Jednak nie we wszystkich przypadkach, podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) prowadzi do rozwoju dnawe zapalenie stawów.Rozwój dny moczanowej u kobiet występuje pod wpływem innych czynników:

 • rozwój erytrocytozy (zwiększona zawartość krwinek czerwonych);
 • głód tlenu;
 • intensywna aktywność fizyczna;
 • zaburzona czynność nerek;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • długotrwałe stosowanie leków moczopędnych i przeciwbólowych;
 • odwodnienie organizmu;
 • zatrucie ołowiem;
 • czynnik dziedziczny;
 • wysokie ciśnienie krwi;
 • patologia układu sercowo-naczyniowego;
 • objadanie się, zwłaszcza w nocy, a nocne przekąski, przyczyniają się do nadwagi, co stwarza nacisk na stawy i prowadzi do rozwoju dny moczanowej.

Zapobieganie dnie u mężczyzn i kobiet

Bardzo często dna dotyka tych stawów, które wcześniej zostały ranne. Jako środek zapobiegawczy zakładaj wygodne buty, unikaj wąskich skarpet i wysokich obcasów (dla kobiet). Tutaj nie można nie wspomnieć o problemie, który już został pokryty gęstą aureolą mitów. Koślawe zniekształcenie stawów dużych palcach, tak zwany „podbić” - to nie jest dna moczanowa i choroby ortopedyczne, który rozwija się z wielu powodów, przede wszystkim, jest dziedziczna, ale nie ma związku z dną moczanową.

Zapobieganie dnie nie pozwala na hipotermię kończyn, dlatego w okresie jesienno-zimowym trzeba będzie zapomnieć o wędkowaniu i pieszych wędrówkach. Jeśli aktywność zawodowa niektórych mężczyzn wymaga obecności w chłodzie na zewnątrz, należy uważać na ciepłe ubrania, a przede wszystkim na niezawodne obuwie i ciepłe rękawiczki.

Często atakując gouty, musisz zmienić swój styl życia i preferencje smakowe. Dobrze byłoby całkowicie lub częściowo porzucić wszystkie produkty mięsne, tłuste, tłuste, pikantne przyprawy i alkohol. Ponieważ źle dieta przyczynia się jedynie do akumulacji puryn w organizmie i utrudnia wydalanie moczu.

Trzeba obserwować swoją wagę, unikać przejadania się i otyłości, gdyż są to czynniki, które prowadzą do szybkiego rozwoju dny moczanowej.

Obejrzyj wideo: Part 3-A - Gulliver's Travels Audiobook by Jonathan Swift (Chs 01-06) (Luty 2020).

Loading...