Trudności w oddychaniu z osteochondroza - przyczyny, objawy i co można zrobić

Osteochondroza może powodować pacjenci z różnymi objawami związanymi z naruszeniem unerwienia narządów wewnętrznych.

Szczypanie zakończeń nerwowych występuje z powodu procesów zwyrodnieniowych w tkankach chrzęstnych kręgów. Ten łańcuch reakcji w przyszłości może wywołać niezależne choroby.

Jeśli dotyczy to kręgów szyjnych i piersiowych, pacjenci mogą narzekać, że trudno im oddychać osteochondrozy.

Przyczyny

Skrócenie oddechu, trudności w oddychaniu mogą wskazywać, że w kręgosłupie ucisk korzeni nerwowych prowadzi do ciężkiego zespołu bólowego, który rozprzestrzenia się do strefy barku, ramion, szyi i głowy.

Podczas kompresji tętnic międzykręgowych niedostateczne dopływy krwi do kory mózgowej wywołują głód tlenu.

Podłużny mózg, umiejscowiony u podstawy czaszki, odpowiada za funkcje wegetatywne, takie jak oddychanie, procesy trawienia, praca serca. Jeśli struktury mózgu kanału kręgowego zostaną zakłócone, spowoduje to nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodka oddechowego.

Podobne objawy są również powodowane kompresją nerwu błędnego, unerwienie obszaru nosogardzieli, przełyku i płuc (składa się z 2 pni rozciągających się od środka podstawy czaszki do górnej strefy jamy brzusznej).

W okolicy klatki piersiowej osteochondroza może powodować nerwoból międzyżebrowy. Impulsy bólu rozprzestrzeniają się przez sieć zakończeń nerwowych wzdłuż żeber. Prowadzi to do poczucia braku powietrza, duszności.

Objawy łatwo można pomylić z atakiem serca, dlatego należy natychmiast wezwać lekarzy, którzy przeprowadzą dokładną diagnostykę różnicową.

Problem komplikuje fakt, że zaniedbane formy osteochondrozy mogą prowadzić do niezależnych chorób. Takie patologie rozwijają się z powodu upośledzonego przewodzenia impulsów nerwowych.

Narządy oddechowe nie są w stanie "zrozumieć" polecenia, które wysyła je rdzeń kręgowy - nieuchronnie prowadzi to do nieprawidłowego działania i dalszego postępu choroby.

Objawy

Ogólny obraz choroby składa się z szeregu objawów, które pojawiają się podczas rozwoju osteochondrozy piersiowej lub szyjnej.

Czy może występować duszność w przypadku bólu głowy i zawrotów głowy? Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ patologie kręgów szyjnych prowadzą do niedoboru tlenu w korze mózgowej, co powoduje, że funkcje ośrodka oddechowego są wykonywane z niewystarczającą objętością.

Jakie objawy wskazują, że dana osoba ma problemy z oddychaniem z powodu osteochondrozy w obrębie kręgów szyjnych? Są to:

 • Bóle migreny, które występują o każdej porze dnia.
 • Uczucie ciasnoty, ciężkości w głowie.
 • Zawroty głowy i zaburzenia koordynacji ruchów.
 • Przeskalowuje stany, które występują przez kilka sekund.
 • "Muchy" i czarne plamy na moich oczach.
 • Drętwienie i mrowienie w dłoniach.
 • Ból szyi i górnej części pleców z ruchami dłoni.

Patologii kręgów szyjnych może towarzyszyć nie tylko duszność, ale także uczucie śpiączki w gardle, które nie przechodzi ani podczas jedzenia, ani podczas używania płynu. Taka reakcja może być spowodowana kompresją nerwu błędnego.

W osteochondrozie klatki piersiowej, duszności i brakowi powietrza towarzyszą następujące objawy:

 • Podczas próby wzięcia głębokiego oddechu pojawia się wielki ból. Jest on wywoływany przez nerwoból międzyżebrowy i może pojawić się pod jednym z łopatek, między nimi, w mostku, w bocznych częściach ciała.
 • Bolesny zespół wzrasta z przechyłami, kątami ciała, ruchami rękami.
 • Próbując leżeć na poziomej powierzchni, ból nasila się i oddychanie staje się trudne, dopóki osoba nie przyjmie pewnej pozycji ciała, w której ustępują bolesne odczucia.
 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych zmniejsza objawy osteochondrozy klatki piersiowej.Oddychanie staje się coraz bardziej swobodne.

Dlaczego w obu przypadkach potrzebne jest pilne leczenie? Choroba nie ustępuje, a zadyszka nasila się, dopóki nie zostanie wyeliminowana przyczyna patologii.

Leki łagodzące ból łagodzą skutki osteochondrozy przez kilka godzin, ale postępująca choroba będzie wciąż przypominać o sobie.

Co robić?

Możesz uzyskać kwalifikowaną pomoc medyczną tylko w warunkach szpitalnych.

Środki stosowane w diagnostyce różnicowej rozróżniają objawy i określają dokładnie, co powoduje trudności w oddychaniu: niezależna choroba układu oddechowego lub osteochondroza. Co robić?

 1. W ostrej postaci choroby pacjentowi przepisano znieczulenie, NLPZ i odpoczynek w łóżku.
 2. Po ustabilizowaniu się stanu, środki terapeutyczne mają na celu zmniejszenie procesu zapalnego i przywrócenie chrząstki tkanki kręgów. W tym celu zaleca się stosowanie chondroprotektorów, kompleksów witaminowych, przestrzeganie specjalnej diety. Jeśli wystąpił skurcz mięśni wywołany zablokowaniem korzeni nerwowych, pacjent przyjmuje środki zwiotczające mięśnie.
 3. Obróbki kosmiczne mają wyraźny pozytywny wpływ na walkę z chorobą. Wykorzystuje leczenie impulsami magnetycznymi i elektrycznymi, hydromasażami, kąpielami błotnymi, nagrzewaniem laserowym.
 4. Przywrócenie ruchomości kręgów i wzmocnienie mięśni pomoże w ćwiczeniu.

Dlaczego ważne jest, aby konsultować się z lekarzem w odpowiednim czasie? Osteochondroza nie przechodzi bez śladu i sama go nie leczy.

Z biegiem lat, będzie on przejść, a oprócz uczucie braku powietrza, pacjent zaczyna odczuwać ból tak silny, że nie mógł w pełni żyć bez blokad i odbierania silnych leków.

Z biegiem czasu przestaną pomagać, a jedynym wyjściem z sytuacji będzie interwencja chirurgiczna.

Loading...