Dna: jak leczyć w domu?

Dna moczanowa - przewlekła choroba metaboliczna, która przejawia się wysoki poziom kwasu moczowego we krwi i nagromadzenie jego soli w tkankach i stawów. Niemożliwe jest przezwyciężyć chorobę na zawsze, ale możliwe jest osiągnięcie stabilnej remisji: znaczne zmniejszenie intensywności i częstotliwości napadów dny moczanowej.

W bardzo ciężkich przypadkach ostrego dnawe zapalenie stawów (w większości podstawowych) Obróbkę przeprowadza się w szpitalu, przewlekłą postacią choroby mogą być leczone w warunkach ambulatoryjnych, w domu, skuteczne połączenie leków zwojami medycyny tradycyjnej.

Mechanizm zarodkowania i rozwój choroby

Dna rozwija się z powodu naruszenia metabolizmu puryn w organizmie. Puryny - to naturalne związki, które znajdują się we wszystkich komórkach naszego ciała i w niemal wszystkich produktów spożywczych, jak pewnej części puryn produkowanych przez nasz organizm. Przy rozszczepianiu związków purynowych występują bardzo złożone reakcje chemiczne, których końcowym produktem jest kwas moczowy. W zdrowym ciele reakcje te przebiegają gładko i dokładnie, a nadmiar kwasu moczowego jest bezpiecznie wydalany z organizmu wraz z moczem.W przypadku zaburzeń metabolicznych lub chorób układu nerkowego dochodzi do nieprawidłowego działania podczas syntezy i wydzielania kwasu moczowego. Nie jest wydalany we właściwej objętości z organizmu i gromadzi się w tkankach i stawach.

W ten sposób. Rozwój dny moczanowej występuje z dwóch powodów:

 1. Wzmocniona synteza kwasu moczowego utrudnia usunięcie go z organizmu na czas. W tym przypadku nerki są zdrowe, ale nie mają czasu na usunięcie dużych ilości kwasu moczowego.
 2. Poziom kwasu moczowego w organizmie jest prawidłowy, ale patologie układu nerkowego nie pozwalają na jego wydalanie.

W rezultacie rozwija się uricemia - zwiększona zawartość kwasu moczowego w organizmie. W praktyce klinicznej, szczególnie istotny jest poziom kwasu moczowego w surowicy krwi, a wysoka zawartość tych wskaźników prowadzi do rozwoju hiperurykemii, co wskazuje na obecność w organizmie szereg „urikopaty” wśród nich - dnawe zapalenie stawów.

Stopniowe gromadzenie moczanu sodu (kwas moczowy) w każdym stawu powoduje ostre zapalenie, zaburzenia stawów, a tworzenie się guzki dnawe (stożki), o powierzchni z ziarna pszenicy i średnich jabłek.Nadchodzi nasz system odpornościowy w sprawie, która nie poprawnie analizować wygląd tophi, myląc je z ciał obcych i zaczyna wzmocnione do radzenia sobie z nimi, powodując gwałtowny wzrost białych krwinek, że bardziej szkodliwe dla stawu niż pomaga. Pod wpływem ataku leukocytów, staw podskórnie, skóra na nim rumieni się i błyszczy, i pojawia się tofus. Najgorszym scenariuszem rozwoju dny moczanowej jest deformacja i defogryzacja stawu, zniszczenie worka stawów i późniejsze zaburzenie funkcji stawów.

Dnę podstępne tym, że monourat sodu (kryształy moczanu) są gromadzone nie tylko stawów, ale także w nerkach, powodując tworzenie się kamieni nerkowych i rozwój kamicy nerkowej. Możliwe są dalsze rozlane zmiany w miąższu nerek, rozwój odmiedniczkowego zapalenia nerek i nefropatia.

Czynniki wywołujące rozwój dny moczanowej

Podagra rozwija się w wyniku następujących czynników:

 1. Ograniczenia wiekowe. Choroba ta często rozwija się u mężczyzn w wieku od 40 lat, au kobiet po 60 (po menopauzie).
 2. Akcesoria seksualne. Mężczyźni cierpią na dnę częściej niż kobiety. W okresie dojrzewania i reszty życia poziom kwasu moczowego znacznie wzrasta, dodatkowo ze względu na styl życia.Kobiety w wieku rozrodczym praktycznie nie cierpią z powodu dny moczanowej, pojawiają się znacznie później wraz z pojawieniem się menopauzy.
 3. Dziedziczność. Jest dna genetyczne, które rozwija się na tle genetycznie uwarunkowanych schorzeń metabolizmu w wyniku obecności w organizmie defektywnego białka, które wpływają na metabolizm puryn. Taka forma dny moczanowej występuje u 20% pacjentów, których krewni cierpią z powodu tej samej dolegliwości.
 4. Nadwaga i otyłość. Nadwaga i otyłość są jedną z przyczyn dny moczanowej. Ponieważ otyłość jest najczęściej przejadaniem się, szczególnie w przypadku bardzo wysokokalorycznych i tłustych pokarmów, do organizmu dostaje się wiele związków purynowych. Kolejnym problemem związanym z otyłością jest ciągłe obciążenie stawów. W rezultacie ulegają deformacji i deformacji, co prowadzi do zapalenia stawu i rozwoju dny moczanowej. Statystyki medyczne mówią, że osoby otyłe z hiperurykemią występują kilkakrotnie częściej niż osoby o normalnej wadze.
 5. Produkty lecznicze. Niektóre leki mogą zwiększać poziom kwasu moczowego w organizmie.Ta grupa obejmuje leki moczopędne (diuretyki), które są przepisywane w celu kontroli nadciśnienia tętniczego. Ponadto można zwiększyć poziom kwasu moczowego: kwas acetylosalicylowy, kwas nikotynowy, pirazynamid.
 6. Nadmierne jedzenie i picie. W dawnych czasach nazywano dnę - "chorobą królów", w naszych czasach - chorobą obfitości i ekscesów w jedzeniu. Nadmierne spożycie mięsa i produktów rybnych w połączeniu z alkoholem zwiększa ryzyko rozwoju dny moczanowej. Szczególnie piwo jest najbliżej związane z rozwojem dny moczanowej, umiarkowane spożycie czerwonego wina nie przyczynia się do rozwoju dny moczanowej.
 7. Inne choroby. Bardzo często dna rozwija się na tle innych dolegliwości. W tym przypadku poziom kwasu moczowego pozostaje prawidłowy, a dna jest następstwem innej choroby. Może się to zdarzyć w przypadku raka krwi, cukrzycy, odmiedniczkowego zapalenia nerek, chłoniaka, łuszczycy.

Objawy dny moczanowej

Atak ostrej dny moczanowej przebiega następująco: po głośnym i obfitym przyjęciu osoba budzi się w środku nocy z ostrego i nieznośnego bólu w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym. Ból jest tak silny i przenikliwy, że pogarsza się nawet delikatnym dotykiem prześcieradła.Oprócz bólu, w stawie pojawia się nieprzyjemne uczucie pęknięcia, obrzęk stawu i przekrwienie skóry, które wciąż jest błyszczące i łuszczące się. Do miejscowych bolesnych uczuć dołączają objawy o charakterze ogólnym, wskazujące na groźne zapalenie:

 • dreszcze i wzrost temperatury;
 • ból głowy;
 • utrata funkcji stawów;
 • bóle brzucha i zaburzenia stolca;
 • zwiększone pocenie;
 • osłabienie i utrata siły;
 • tachykardia;
 • utrata apetytu.

Ten obraz można obserwować przez 7-10 dni, a przez cały ten czas występuje znaczny zespół bólowi. Następnie następuje powolna stagnacja zarówno zespołu bólowego, jak i wszystkich innych objawów. Nie należy jednak relaksować się, jeśli ból ustąpi bez odpowiedniego leczenia. Nie oznacza to, że choroba ustąpiła, tylko nabiera tempa, aby powrócić z nową energią. Dlatego nie siedź bezczynnie w okresie odpoczynku między atakami. Podstępność dny polega na tym, że schorzenie nie nadaje się do całkowitego wyleczenia, a drugi atak nie będzie długo czekać. Bez odpowiedniego leczenia przerwy między atakami będą krótsze, a napady same w sobie będą bardziej bolesne.

Jak leczyć dnę w domu

Wielu czytelników zastanawia się, jak leczyć dną za pomocą środków ludowych, nie szkodząc zdrowiu.

Leczenie dny ma złożone podejście i odbywa się w kilku kierunkach:

 • terapia anty-dna (eliminacja objawów dny moczanowej);
 • leczenie gipouricemiczne (normalizacja poziomu kwasu moczowego w organizmie);
 • terapia dietetyczna;
 • leczenie środkami ludowymi.

Leczenie dny za pomocą środków ludowej w domu wcale nie oznacza, że ​​leczenie opiera się wyłącznie na ziołach i metodach ludowych. Główną przyczyną rozwoju dny moczanowej jest wysoki poziom kwasu moczowego, dlatego przede wszystkim konieczne jest usunięcie jej nadmiaru z organizmu, a tutaj bez leków nie można tego zrobić. Zioła lecznicze i przepisy tradycyjnej medycyny są jedynie pomocnymi metodami leczenia dny moczanowej. Jednak wspólne stosowanie ludowej i tradycyjnej medycyny daje niezwykły efekt i szybką ulgę od dnawego zapalenia stawów.

Wśród metod ludowych istnieją skuteczne i naprawdę unikalne sposoby leczenia dny moczanowej, które można łatwo zastosować w domu.

[typ uwagi = zielony] Ostrzeżenie! Przy wyborze skuteczny środek ludowej, nie zapomnij o ostrożności: indywidualnej nietolerancji i przeciwwskazania. Przed użyciem jakichkolwiek ziół należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Receptury podane w tym artykule, służą jedynie jako odniesienie. [/ Uwaga]

Pamiętaj! Jakie zioła nie są całkowicie „nieszkodliwy”. Niekontrolowane spożycie ziół mają wiele ważnych konsekwencji. Rośliny są trujące, bo tylko dawka czyni swoje leki i ich niepohamowany spożycie może powodować szereg zaburzeń w organizmie.

Kiedy po raz pierwszy użyć dowolnego recepty tradycyjnej medycyny należy najpierw wziąć trzecią dawkę, a następnie stopniowo ją zwiększać.

Najlepsze przepisy kulinarne tradycyjnej medycyny

Środki ludowe dla dny są podzielone na dwie główne grupy:

 • Preparaty do stosowania wewnętrznego;
 • preparaty do stosowania zewnętrznego.

Należy zauważyć, że przepisy dotyczące urazów leków może być bardzo skuteczne, jeśli są prawidłowo przygotowane i są zgodne z recepturą.

Przepisy tradycyjnej medycyny do użytku wewnętrznego

Szyszki jodły

Jeden średni stożek świerka wypełniony jest pół szklanką wrzącej wody i pozostawiony na noc. Powstały bulion jest przyjmowany trzy razy dziennie przez pół godziny przed posiłkiem. Leczenie trwa do ustąpienia objawów dny moczanowej.

Liść laurowy

Liść laurowy (5 gramów) wlewa się z pół szklanką wody i gotuje przez 5 minut. Naczyń nie należy przykrywać pokrywką, ponieważ olejki eteryczne muszą odparowywać, co niekorzystnie wpływa na nerki. Następnie bulion jest owijany ciepłą szmatką i pozostawiony na 3-4 godziny. Powstały bulion jest równomiernie rozłożony na kilka przyjęć i pijany w ciągu dnia.

Ryż

Dwie łyżki ryżu dokładnie przemyto wodą, a następnie umieszczono w półlitrowym słoju, wylano wodą i pozostawiono na noc. Rano ryż jest ponownie myte i gotowane. Po ugotowaniu wyjmij z ognia, ponownie opłucz ryż i ponownie zagotuj. Procedurę powtarza się w tej kolejności cztery razy. Następnie ryż jest spożywany bez dodatku oleju i soli. W polu, w którym spożywano ryż, nie można jeść ani pić przez cztery godziny. Tego samego dnia wieczorem powtórz procedurę. Przebieg leczenia wynosi 45 dni. Płukanie długi ryż, jest uwalniany ze skrobi, a jego długie gotowanie tworzy komórki.Dzięki tym manipulacjom nie osiada w żołądku, ale szybko przechodzi przez dwunastnicę i jest usuwany z ciała, absorbując cały żużel i oczyszczając ciało.

Korzeń selera

Zmiel korzenie selera (w młynku do mięsa lub w blenderze). Jedna łyżka masy nazębnej powinna zostać wylana wodą i nalegała na trzy godziny. Weź roztwór 1/3 szklanki przed każdym posiłkiem. Czas trwania leczenia wynosi trzy tygodnie.

Korzeń czerwonego oszalałego

Bardzo skutecznym lekiem na dnę moczanową jest nalewka z korzenia rudego maddera. Aby ugotować, weź 1 łyżeczkę korzenia maddera i zalej szklanką przegotowanej wody. Wlać roztwór przez 1 godzinę. Weź pół filiżanki rano i wieczorem.

Soki warzywne

Pół szklanki soku z marchwi zmieszanego z ćwiartką ogórka i jedną czwartą soku z buraków. Podziel uzyskaną ilość soku na 3 do 4 posiłków i wypij 30 minut przed jedzeniem. Leczenie kontynuuje się przez 20-30 dni.

Sok z selera naciowego i kapusty

Przygotuj sok z selera i weź jedną łyżkę pół godziny przed posiłkiem cztery razy dziennie. Zamiast soku z selera możesz użyć soku z kapusty.

Soki owocowe

Weź jedną cytrynę, pomarańczę i grejpfrut, wyciśnij sok z nich, a następnie wymieszaj, dodając 50 ml czerwonego wina. Pozostawioną mieszaninę należy pozostawić na 15 minut, a następnie wypić.Zażyj przed snem przez 7 dni. Naturalne czerwone wino jest bardzo dobrym lekarstwem na dnę. Jest w stanie zmniejszyć zawartość soli kwasu moczowego w stawach, chrząstce i kościach. Wino powinno być naturalne, najlepiej domowe.

Owies

Zmiel ziarna z owsa (w młynku do kawy lub maszynce do mielenia mięsa). Weź dwie łyżki owsa i zalej litr przegotowanej wody, a następnie zamieszaj i pozostaw infuzję do ostygnięcia. Powstała masa do picia w ciągu dnia w równych częściach. Leczenie można wykonać w nieskończoność.

Lingonberry

Wlać 1 łyżkę. łyżka brusznicy 500 ml przegotowanej wody, następnie odcedź i dodaj dwie łyżeczki miodu. Weź jedną szklankę trzy razy dziennie przez miesiąc.

Liście brzozy

Szklankę wrzącej wody zalać jedną łyżką liści brzozy, a następnie włożyć masę do szklanego naczynia i pozostawić do zaparzenia. Weź pół szklanki trzy razy dziennie pomiędzy posiłkami. Przebieg leczenia wynosi jeden miesiąc.

Wrzos traw

Szklankę gorącej wody zalać jedną łyżką trawy wrzosowej. Połóż masę na gorącej kąpieli na pół godziny, a następnie nalegaj na 4 godziny. Weź pół filiżanki dziennie między posiłkami.Czas trwania przyjęcia wynosi jeden miesiąc.

Jęczmień

Weź 5 łyżeczek jęczmienia i nalej litr wody. Zagotuj bulion przez 30 minut. Jedna część bulionu do zrobienia przed kolacją, druga - w nocy. Czas przyjęcia wynosi 2 miesiące.

Przygotowania do użytku zewnętrznego

Do zewnętrznego stosowania różnych leków i żywności.

Czerwone wino

Przepis nr 1. Rozpuść paczkę (200 gramów) masła. Kiedy się zagotuje, należy usunąć piankę i dodać 200 ml czerwonego wina. Mieszanina powinna ostygnąć, a alkohol odparować. Otrzymaną masę wciera stawach pacjentów raz dziennie przez dwa tygodnie.

Numer receptury 2. 300 g korzenia lub zioła mandragory wlać 500 ml czerwonego wina. Włóż do szklanego naczynia i przez tydzień kładź w ciemnym miejscu. Pocierać powstałą substancję w dotknięte stawy w nocy na jeden miesiąc.

Sól jodowana

500 g soli jodowej wlać małą rondel, wlać niewielką ilość wody i ogrzewa do jej odparowania. Następnie do soli dodaje się 200 g wazeliny leczniczej i tłuszczu z kurczaka. Wszystko dobrze wymieszaj. Powstały maści nałożyć na noc uszkodzonego stawu, ustalające bandaż elastyczny.

Skompresowany ryb

Dość szczególny sposób do leczenia dny moczanowej, która jednak ma wysoką sprawność.Trwać dwa kilogramów mięsa ryb rzecznych oddzielone od kości, to mięso jest podzielona na kilka części, każda część umieszczono w plastikowej torebce i wysyłane do zamrażarki. Przed pójściem spać, jedna z toreb jest usuwana, jej zawartość rozmrażana i nakładana na dotknięty palcem. Na kompresie powinna nosić skarpetę. Przebieg leczenia wynosi 10 dni.

Kwiaty rumianku

Wywar z rumianku łagodzi dotknięte stawy, łagodzi zaczerwienienia i obrzęki. Bulion przygotowuje się następująco: kwiatów rumianku (100 g) jest wypełniona wodą morską, który wytwarza się w proporcji 100 ml wody, 20 g soli. Roztwór należy podać do infuzji, a następnie wykonać kąpiel stóp.

Japoński przepis

Wstępnie przygotuj dwie małe miski, jedną ułóż jakąkolwiek kulturę zbożową i zalej ją przegotowaną wodą, w drugiej umywalkę zalej zimną wodą. Powinieneś poczekać, aż zboża puchną i rozpadną się. Następnie opuścić uszkodzone złącze na 3-5 minut, najpierw na zimno, a następnie na gorącą wodę. Tę procedurę należy powtórzyć w ciągu 2-3 miesięcy.

Jod

Istnieją trzy recepty na bazie jodu.

Pierwsza metoda:

 • w szklanej butelce 10 ml dodać jod i sproszkowaną aspirynę w proszku;
 • dokładnie wymieszaj te dwa składniki aż do całkowitego rozpuszczenia aspiryny i bezbarwnej cieczy;
 • Powstały roztwór smaruje dotknięte stawy, a następnie nosić ciepłe skarpety.

W dnawym zapaleniu stawów kąpiele z jodem dla stóp. Aby to zrobić, w trzylitrowym słoju z ciepłą wodą rozpuść trzy łyżeczki sody oczyszczonej i dziewięć kropli jodu. Powstały roztwór wlewa się do miednicy, a porażone stawy nóg są tam obniżane. Przebieg leczenia wynosi dwa tygodnie.

Jod z potrójną wodą kolońską i amoniakiem łączy się w celu usunięcia zespołu bólowego z dną moczanową. Wszystko dobrze wymieszane i wlano do szklanej butelki, która nalega na dwa dni. Następnie za pomocą przygotowanego roztworu zaatakowany staw jest smarowany trzy razy dziennie podczas ostrego ataku.

Żółć

Żółć medyczną łączy się z mieloną czernią (4 sztuki) i czerwoną (1 szt.) Papryką. Masę dokładnie miesza się i umieszcza w zimnym ciemnym miejscu na tydzień. Lek żółci stosowany jest zewnętrznie jako kompres. Czas trwania leczenia wynosi 10 dni. Po 3 miesiącach procedura jest powtarzana.

Pierwsza pomoc w przypadku dny moczanowej w domu

W przypadku ostrego napadu dny moczanowej w domu, należy wykonać następujące czynności:

 1. Połóż pacjenta w łóżku, daj mu wygodną pozycję na wzgórzu.
 2. Należy przestrzegać ścisłego leżenia w łóżku;
 3. Zastosuj okład z Vishnevsky maści na dotkniętym stawie.
 4. Weź środki przeciwbólowe Arkoksia, Fullflex, Movalis.
 5. Natychmiast przejdź do terapii dietetycznej (zupa jarzynowa, owsianka).
 6. Ściśle zabronione głodzenie terapeutyczne (istnieje taka potrzeba).
 7. Przestrzegać prawidłowego schematu picia (woda mineralna z sokiem z cytryny).
 8. Zaczekaj, aż lekarz przyjdzie i zastosuj się do jego zaleceń.

W przypadku przewlekłej dny moczanowej pacjent jest już wystarczająco doświadczony, aby poradzić sobie z początkiem choroby. W podobnej sytuacji konieczne jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych: nimesulidu, diklofenaku, ibuprofenu.

Dieta dny moczanowej ma ogromne znaczenie, ponieważ pokarmy bogate w purynę powodują ataki dnawego zapalenia stawów. Z tego powodu wszystkie produkty zawierające dużą liczbę związków purynowych muszą być wyłączone z diety dny moczanowej.Ta dieta powinna być przestrzegana przez całe życie z rzadkim przypadkiem ulgi.

Profilaktyka dny moczanowej

Wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć. A ponieważ nie można całkowicie wyleczyć dny moczanowej, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, które mogą zapobiec rozwojowi ostrych ataków dny moczanowej. Przede wszystkim należy całkowicie przemyśleć swój sposób życia:

 • zmniejszyć spożycie żywności zawierającej dużą liczbę puryn: mięso, produkty uboczne mięsne, kiełbasy, kiełbasy, kiełbasy, szynkę, boczek;
 • całkowicie wyeliminować z diety napoje alkoholowe i piwo,
 • zmniejszyć spożycie soli, mięsa i konserw rybnych;
 • Aby wykluczyć z diety ryby z odmian tłuszczowych, a także ryby wędzone i solone;
 • wykluczyć konsumpcję fast foodów,
 • zmniejszyć spożycie mocnej herbaty, kawy i kakao, ale nie dlatego, że produkty te zawierają purynę, ale dlatego, że przyczyniają się do odwodnienia organizmu, a zatem zwiększają zawartość kwasu moczowego w organizmie;
 • unikać siedzącego trybu życia;
 • zwiększyć aktywność fizyczną.

Tylko kilka ograniczeń może powstrzymać rozwój dny moczanowej, co oprócz ostrego bólu może prowadzić do komplikacji, niepełnosprawności, a nawet śmierci.Dlatego możemy powiedzieć, że zdrowie każdej dny jest w jego własnych rękach.

Obejrzyj wideo: Czy alkoholik musi sięgnąć dna, żeby zacząć się leczyć? (Luty 2020).

Loading...