Dna moczanowa: jak radzić sobie z zaostrzeniem?

Zaostrzenie dny moczanowej jest wyjątkowo nieprzyjemnym stanem, któremu towarzyszy silny ból i ogólne złe samopoczucie. W celu szybkiego zatrzymania zespołu bólowego leczenie należy rozpocząć natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. W okresie zaostrzenia nie są odpowiednie leki przepisywane przez lekarza w okresie remisji i profilaktyki. W związku z tym konieczne jest dokładne określenie zespołu środków dla ostrego ataku dny.

Przyczyny zaostrzenia dny moczanowej

Dna moczanowa - choroba metaboliczna, która przejawia się w braku równowagi między syntezy i wydzielania kwasu moczowego w ten sposób nadmiernego gromadzenia się we krwi i w tkankach i stawów. Akumulacja monourata joint sodu wywołuje zapalenie stawu, jego częściowego lub całkowitego zniszczenia, która prowadzi do zaburzeń funkcji stawów, a nawet niepełnosprawność. Procesowi niszczenia stawów towarzyszy silny ból, który wskazuje na zaostrzenie dny moczanowej.

W zależności od przyczyn ataku dny moczanowej, schorzenie dzieli się na dnę pierwotną i wtórną.Jednak źródło hiperurykemii (podwyższonego poziomu kwasu moczowego w organizmie), które powoduje pierwotną dnę, nie zawsze jest znane. Główną rolę w patogenezie dny odgrywa czynnik dziedziczny, a także pokarm może być wywołany niedożywieniem na tle predylekcji pokarmowych.

Następujące czynniki mogą powodować zaostrzenie dny moczanowej:

 1. Predyspozycje genetyczne. Jeśli rodzina pacjenta miała przypadki dnawego zapalenia stawów, możemy mówić o dziedzicznej dnie moczanowej.
 2. Nadmierne spożycie produktów bogatych w purynę (mięso, ryby, mięso wędzone, produkty uboczne mięsne, sól, konserwy).
 3. Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, zwłaszcza piwa.
 4. Otyłość i nadwaga. Statystyki medyczne pokazują, że u osób otyłych poziom kwasu moczowego jest trzy razy wyższy niż u osób o prawidłowej masie ciała.
 5. Akceptacja niektórych leków. Długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak diuretyki, aspiryna, pirazynamid, kwas nikotynowy, może wywołać zaostrzenie dny moczanowej i spowodować nowy atak.
 6. Wtórny rozwój dny na tle innych chorób.Dna może być wynikiem innych chorób: cukrzycy, chłoniaka, raka krwi.

Objawy zaostrzenia dny moczanowej

Ostry napad dny rozpoczyna się od prodromalnego okresu (okres czasu między okresem inkubacji a aktualną chorobą), który objawia się bólem głowy, nudnościami, tachykardią, zawrotami głowy, zmęczeniem. To jeszcze nie sam atak, ale tylko jego zwiastuny. Również w tym okresie następuje wzrost stawu i pojawianie się osobliwych wzrostów.

Mówiąc wprost o ataku dna, zaczyna się nieoczekiwanie w nocy, z ostrym nieznośnym bólem gryzienia, któremu towarzyszy uczucie raspiraniya w stawie, jego obrzęk i zaczerwienienie. Skóra nad stawem jest błyszcząca i staje się błyszcząca. Ból rozciąga się na obszar stawów stopy i sąsiednich tkanek. Zwiększa się przy każdym ruchu, nawet przy lekkim dotknięciu arkusza. Zwiększa zarówno lokalną temperaturę, jak i temperaturę całego ciała. Często temperaturze towarzyszą dreszcze. Pogarsza się apetyt, pojawiają się mdłości, rozwija się słabość i słabość.Ulubiony lokalizacja dny - stawu śródstopno palca 1, ale może być również dotknięte, i międzypaliczkowych stawy, kostki, łokcie, kolana. Jednak najczęściej symptomatologia dotyczy tylko jednego stawu.

Lekarze dzielą dnę na etapie, z których każdy ma swoją własną symptomatologię:

 1. Bezobjawowa hiperurykemia. Na tym etapie nie ma żadnych objawów innych niż podwyższony poziom kwasu moczowego w osoczu krwi.
 2. Ostre dnawe zapalenie stawów. W tym przypadku już zaobserwowane objawy, charakterystyczne dla dnawego zapalenia stawów.
 3. Monoarticular dna. Przy opracowywaniu tej formy wpływ ma jedno połączenie, najczęściej staw dużego palca.
 4. Duszno wielostawowy. W tym przypadku dotknięte jest kilka stawów naraz. Bardzo rzadko, z pierwotnym atakiem, kilka stawów cierpi. Zwykle tę postać dny obserwuje się u osób starszych. Najczęściej cierpią stawy stopy, stawów skokowych, kolan, nadgarstków, łokcia i dłoni.
 5. Dusz podskórnych. Ta postać dny rozwija się w okresach między atakami ostrej dny moczanowej. Pierwszy atak dnawego zapalenia stawów prawie zawsze kończy się całkowitą remisją. Jednakże, jeśli dna nie jest leczona lub wyleczona, nowy atak nie zajmie dużo czasu.Dna wraca prawie zawsze.
 6. Przewlekła dna. Jest to stan długotrwały, którego cechą charakterystyczną są tofusi (pąki dna z kryształów moczanu sodu), które powstają w stawach, kościach, chrząstkach. Kiedy tofus jest wyrażany, wtedy z nich dochodzi biała, gruba substancja, która jest krystaliczną solą kwasu moczowego.

Pogorszenie się dnawego zapalenia stawów dotyka nerek, które cierpią w 75% przypadków. W końcu są odpowiedzialni za ewakuację kwasu moczowego z organizmu. Dlatego kamica moczowa nie jest rzadkością w przypadku dny moczanowej. W tkankach i stawach gromadzone są mączki sodu, aw nerkach - szczawiany. Jeśli sole kwasu moczowego są odpowiedzialne za tworzenie się potasu sodu, za szczawiany odpowiedzialne są sole szczawianowe. Nieterminowe leczenie dny moczanowej może prowadzić do poważnych patologii układu nerkowego, aż do niewydolności nerek.

Diagnoza zaostrzenia dny moczanowej

Nawet jeśli nie jest to pierwszy atak dny moczanowej, a pacjent jest na tyle doświadczony, aby poradzić sobie z samym atakiem, nadal trzeba skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.Prawidłowe rozpoznanie dolegliwości jest możliwe tylko u kompetentnego specjalisty. Dlatego konieczne jest przekazanie analizy klinicznej i zaliczenie badań medycznych:

 • analiza płynu maziowego;
 • analiza moczu;
 • badanie krwi w celu określenia poziomu kwasu moczowego;
 • radiografia;
 • tomografia komputerowa (CT);
 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Konieczne jest regularne monitorowanie poziomu kwasu moczowego w osoczu krwi. Wszakże wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi wymownie świadczy o wczesnym zaostrzeniu.

Leczenie dny z zaostrzeniem

Dzięki terminowemu leczeniu ataki dny są natychmiast tłumione, zwykle zajmuje to trzy dni. Jednak niektórzy ludzie nie ufają tradycyjnej medycynie, próbując samodzielnie radzić sobie z dną moczanową, stosując recepty tradycyjnej medycyny. W tym przypadku choroba, w tym zespół bólowy, rozciąga się o kilka tygodni. Dlatego, drodzy czytelnicy, nie powinieneś robić samoleczenia, musisz pilnie poprosić lekarza o pomoc lekarską. Tradycyjna medycyna ma wiele skutecznych metod w swoim arsenale, ale wszystkie z nich są jedynie pomocniczymi metodami zwalczania dny moczanowej i są z reguły stosowane w okresie całkowitego odpoczynku.

W przypadku ostrego ataku, działania powinny być inne, a leczenie dny moczanowej odbywa się za pomocą całego szeregu środków:

 • leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne);
 • kolchicyna (jeśli została wyznaczona przez lekarza prowadzącego);
 • steroidowe leki przeciwzapalne z grupy kortykosteroidów (tylko zgodnie z zaleceniami lekarza);
 • przygotowania działań zewnętrznych;
 • terapia dietetyczna;
 • reżim picia.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

W przypadku ostrego napadu dny odpowiednie są następujące leki z tej grupy:

 • Analgin, baralgin, metamizol;
 • paracetamol, efflergan;
 • ibuprofen, ibuphen, nurofen, sedalgin;
 • woltaren, diklofenak;
 • nimesil, nimesulide;
 • meloksykam, movalis;
 • ketoprofen, arthrum.

W apteczce domowej każdej dny powinny być obecne niektóre z wymienionych leków. Weź te narkotyki do środka na początku ataku. Możliwe jest podawanie leku domięśniowo, jednak taki sposób podawania leku nie ma wyraźnej przewagi nad podawaniem doustnym. Analgin, paracetamol i diklofenak są testowanymi na czas lekami,ale w tej chwili istnieją NLPZ nowej generacji, które mają mniej skutków ubocznych, większą ostrość i są łatwiej tolerowane przez pacjentów. W przypadku ostrego ataku, konieczne jest użycie tych leków, które są pod ręką, a dopiero potem udać się do lekarza na nową wizytę.

W zależności od przepływu i intensywność ataków bólu przyjmowania preparatów z grupy NLPZ mogą być powtórzone po 2- 6 godzin. Dawkowanie w żadnym przypadku nie może zostać naruszone, ponieważ może to prowadzić do poważnych skutków ubocznych (krwawienie z przewodu żołądkowo-jelitowego). Jeśli te leki nie przynoszą ulgi, należy udać się do lekarza lub zadzwonić do niego do domu w celu uzyskania dalszych instrukcji.

Kolchicyna

Ten lek jest lekiem nr 1 na dnę. Stosuje się go zarówno do bańki jak i do zapobiegania zaostrzeniu choroby. Jest produkowany w postaci tabletek, jedna tabletka zawiera 1 mg substancji czynnej. Kolchicyna jest stosowana zgodnie ze schematem w porządku malejącym:

 • pierwszy dzień - 1 tabletka rano, obiad i wieczór;
 • drugi i trzeci dzień - 1 tabletka rano i wieczorem;
 • od czwartego dnia - 1 tablet tylko na noc.

Kortykosteroidy

Są to leki hormonalne, charakteryzujące się zdolnością szybkiego zatrzymywania bólu i stanu zapalnego. Jednak leki te są przepisywane w najcięższych przypadkach, gdy leczenie lekami NLPZ nie przyniesie pożądanego efektu. Leki hormonalne są brane pod ściśle zleceń lekarskich, co do zasady, w sali zabiegowej wykonując zastrzyk do stawu. Ta grupa leków ma liczne i poważne skutki uboczne, więc są one zaangażowane w bardzo rzadkich przypadkach.

Przygotowania do działań zewnętrznych

Leki te to różnorodne produkty (maści, żele, kremy) przeznaczone do stosowania. Są wcierane w obszar dotkniętego stawu. Istnieje ogromna ilość takich funduszy:

 • NSAID (Voltaren kremy i żele, indometacyna, żel Fastum, etc.);
 • dimeksyd;
 • maść Wiszniewski;
 • finalgon (drażniący skóry wpływając doprowadzających nerwów);
 • produkty lecznicze (krem "Fullflex").

Bardzo skuteczne recepty tradycyjnej medycyny: alkohol, gorące okłady balsam z wywaru z ziół, stosowanie wosku z jadu pszczelego, opakowania propolisu z gotowanymi ziemniakami, rzepa, kapusta parzona.Jednak wszystkie receptury tradycyjnej medycyny są urządzeniami pomocniczymi, na które nie należy liczyć, szczególnie w ostrych, ostrych stanach. Nie są w stanie całkowicie usunąć procesu zapalnego i złagodzić ból, a także nie mają trwałego efektu.

Dietoterapia

Dobrze wiadomo, że dieta z dną odgrywa najważniejszą rolę. Jest zatem konieczne, aby wyeliminować i ograniczenia spożycia produktów zawierających duże ilości puryn, takie jak mięso, podrobów, wędzone kiełbasy, ryby alkoholu tłuszczowego.

Podczas zaostrzeń dieta przeciw dnie odpowiada wegetariańskiej zasadzie żywienia, dlatego powinna zawierać:

 • Zupy na bulionie warzywnym, z dodatkiem zbóż;
 • duszone, pieczone i gotowane warzywa;
 • owsianka na wodzie;
 • kompoty z suszonych owoców;
 • produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu (mleko, twaróg, kefir);
 • kissels.

Podczas ostrego rozdrażnienia dania rybne i mięsne są zabronione tylko przez pewien czas. Ale w przyszłości zaleca się całkowite wyłączenie z podawania mięsa wędzonego, bogatych mięsnych i rybnych bulionów, tłustych mięs, alkoholu, zwłaszcza piwa.

Reżim picia

Picie jest bardzo ważne, zarówno z zaostrzeniem dny moczanowej, jak i środkiem zapobiegawczym.W okresach uporczywej remisji pobiera się alkaliczną wodę mineralną, ale według pewnego schematu i w określonej dawce. Ponieważ nie można całkowicie wyleczyć dny moczanowej, dieta z odrobiną odpustów i wody mineralnej staje się przez całe życie towarzyszami dny moczanowej. W przypadku dny moczanowej zaleca się przede wszystkim spożywanie alkalicznej wody mineralnej, która rozpuszcza kwasy moczowe i szczawiowe i usuwa je z organizmu. W przypadku dny moczanowej:

 • alkaliczna woda mineralna (Narzan, Borjomi, Slavyanovskaya, Essentuki nr 4 i nr 17);
 • kompoty (ze świeżych i suszonych owoców);
 • Napoje owocowe jagodowe;
 • koktajle warzywne;
 • wywary z róży, ryżu, owsa;
 • prosta przegotowana woda z cytryną.

Bezwzględnie herbata i kawa nie są zabronione w przypadku dny moczanowej. Zawarte w nich purynki nie rozpuszczają się w kwasie moczowym. Jednak ich spożycie powinno być ograniczone, ponieważ odwadniają organizm, co przyczynia się do wzrostu stężenia kwasu moczowego.

Pierwsza pomoc w ostrym ataku dny moczanowej

Ostry atak dny moczanowej, który rozpoczął się niespodziewanie w nocy, można zahamować za pomocą następujących środków medycznych:

 1. Pacjent musi przestrzegać leżenia w łóżku i całkowitego odpoczynku.
 2. Uszkodzone połączenie tworzy podniesioną pozycję kończyny.
 3. Na uszkodzonym wspólnego wniosku strajkowego maścią Vishnevsky i Dimexidum;
 4. Antipodagricheskaya diety oparte na płytkach roślinnych i obfitego schematu picia (alkalicznej wody mineralnej, cytryna bioder bulion galaretki).
 5. Leki przeznaczone do zapobiegania nie są w stanie poradzić sobie z ostrym atakiem podczas zaostrzenia. Jeśli wystąpi ostry napad dny na tle takich leków, możesz kontynuować ich przyjmowanie. Jeśli nie, lepiej odłożyć takie leki na okres odpoczynku.
 6. Do łagodzenia ostrego bólu leki muszą być podjęte, które są w domowej apteczce w dowolnym dny: movalis, diklofenak, nimesulidu, indometacyna, ale nie aspiryna.
 7. Podczas zaostrzenia kolchicyny jest zalecane. Jednak należy pamiętać, że jest to zrobione dla zmniejszenia schematu: pierwszy dzień - 1 tabletka 3 razy dziennie, drugi i trzeci dzień - 1 mg rano i wieczorem, a na czwarty dzień - 1 tabletka tylko w nocy.

Podczas pracy szybkiej akcji i ostrej dny szybko zadokowany (zwykle w ciągu trzech dni), w przeciwnym wypadku może to trwać do dwóch tygodni.Podczas zaostrzenia należy zgłosić się do lekarza, aby monitorować poziom kwasu moczowego we krwi.

Leczenie dny moczanowej w okresie między zaostrzeniami

Aby zapobiec nagłemu atakowi dny moczanowej, konieczne jest utrzymanie pod kontrolą poziomu kwasu moczowego w osoczu krwi. Dlatego konieczne jest prowadzenie działań terapeutycznych nawet w okresie spokoju, pomiędzy zaostrzeniami. Działania zapobiegawcze w tym okresie nie pozwolą na rozwój kolejnego ataku:

 1. Dietoterapia. Żywność zawierająca purynę jest spożywana w małych ilościach. Główny nacisk kładziony jest na wegetariański system żywnościowy.
 2. Reżim picia. Picie dużej ilości płynu (około dwóch litrów dziennie). Zapobiega to sedymentacji mono-moczanów potasu w stawach i szczawianach w nerkach.
 3. W niektórych przypadkach przepisać leki, które normalizują poziom kwasu moczowego w organizmie. Blokują również jego syntezę i promują szybką eliminację z organizmu.

Powikłania z zaostrzeniem dny moczanowej

Jeśli dna jest pogorszona, podejmowane są odpowiednie środki, a następnie choroba przechodzi przez trzy dni. Stopniowo łagodzi ból i wszystkie inne objawy, a osoba wraca do normalnego rytmu życia.

Całkowite odciążenie rozdrażnienia pozwala zachować funkcję stawu i osiągnąć jakość życia pacjenta. Podstawowe zasady walki z chorobą to terminowe leczenie, regularne badanie lekarskie i zapobieganie chorobie.

Jednak przy niewłaściwym leczeniu, zwłaszcza w przypadku samoleczenia, lekceważenia problemu, braku kontroli lekarskiej i odpowiedniego leczenia, mogą pojawić się poważne komplikacje:

 1. Chronienie procesu patologicznego. W wyniku braku odpowiedniego leczenia postępuje proces zapalny, dochodzi do deformacji i defogryfikacji stawu, proces patologiczny rozszerza się, biorą udział inne stawy. Urat elementy gromadzą się, tworząc tofusi, które rosną, zwiększając objętość. W rezultacie choroba staje się przewlekła.
 2. Zniszczenie chrząstki i tkanki kostnej.
 3. Odkształcenie i deshiguracja aparatu stawowego.
 4. Naruszenie funkcji stawu, które prowadzi do unieruchomienia stawu.
 5. Pojawienie się przewlekłego bólu przewlekłego.
 6. Szybki rozwój tophi, który może osiągnąć dość duży rozmiar (małe jabłko lub piłeczka golfowa). Wzrost tofusov może prowadzić do całkowitej niepełnosprawności.
 7. Rozwój patologii nerek, jako kamieni nerkowych w przypadku dny moczanowej nie są rzadkie. Obecność kamicy moczowej może się skomplikować w przypadku niewydolności nerek w czasie.
 8. Przy przedłużonym przebiegu choroby mogą wystąpić patologie sercowo-naczyniowe i nadciśnienie tętnicze.
 9. Dnawe zapalenie stawów może być powikłane cukrzycą i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zapobieganie zaostrzeniom

Zapobieganie atakom dna obejmuje:

 1. Ogranicz spożycie produktów zawierających purynę. W okresie zaostrzenia należy całkowicie zrezygnować z takich produktów.
 2. Kontroluj wagę i walcz z dodatkowymi kilogramami.
 3. Całkowicie zrezygnuj z alkoholu, w tym piwa.
 4. Przestrzegać reżimu picia. Zjedz około dwóch litrów płynu dziennie.

Istnieje dziedziczna dna, ale jej rozwój wywołuje pewne stany:

 • nadwaga (otyłość);
 • nadmierne spożywanie żywności za pomocą puryn;
 • nadużywanie alkoholu.

Chciałbym powtórzyć, że główną rolę w rozwoju dny odgrywa nadmierne spożycie produktów zawierających związki purynowe.Dlatego obserwowanie tylko jednej diety może zapobiec pogorszeniu się choroby i zapomnieć o niej przez długi czas.

Loading...