Leki stosowane w leczeniu dny moczanowej

Leczenie dny lekami odgrywa kluczową rolę w walce z tą dolegliwością. Wszystkie inne metody leczenia są jedynie środkami pomocniczymi. W tym kontekście fizjoterapia, leczenie sanatoryjne i tradycyjna medycyna nie są w stanie wyleczyć dny bez stosowania leków. Nawet terapia dietetyczna nie może w pełni poradzić sobie z chorobą bez leczenia farmakologicznego. Przy wyborze strategii leczenia wiodącą rolę przywiązuje się do lekarza - reumatologa, który musi przeprowadzić selekcję leków opartych na formie i stadium choroby, a także możliwych powikłań i przeciwwskazań. Zanim przejdziemy do przeglądu leków, rozejrzyjmy się nad patogenezą i kliniką dny moczanowej.

Poradnia patogenezy i dnawego zapalenia stawów

Puryny są tym samym białkiem, które jest materiałem budującym nasze ciało. Wchodzą do naszego ciała wraz z pożywieniem, a także są produkowane przez nasze komórki. Metabolizm puryny to szereg złożonych reakcji metabolicznych, których końcowym produktem jest kwas moczowy. W naszym ciele istnieje wyraźna równowaga pomiędzy wytwarzaniem i wydalaniem kwasu moczowego.Kiedy ludzkie ciało jest zdrowe, wszystkie reakcje w nim zachodzące są harmonijne i uporządkowane. Gdy zaburzenia metaboliczne, a także patologie układu nerkowego, występuje brak równowagi pomiędzy syntezą i wydalaniem kwasu moczowego, a także jego pochodnych. Ten brak równowagi prowadzi do gromadzenia się kwasu moczowego w osoczu krwi i osadzania jego soli w tkankach i stawach w postaci małych kryształów.

Wraz ze wzrostem poziomu kwasu moczowego w osoczu krwi rozwija się uricemia. Jednak nie jest to synonimem dny moczanowej. Osoba może mieć uricemię, ale ten fakt nie wskazuje jeszcze na obecność dny moczanowej. Urikemia może towarzyszyć innym schorzeniom, a także rozwijać się w wyniku spożywania tłustych pokarmów mięsnych i nadmiernego wysiłku fizycznego. Ponadto dna często rozwija się na tle genetycznie określonych zaburzeń metabolicznych, w wyniku obecności wadliwego białka w organizmie. Ludzie, którzy mają taki gen w DNA stają się bardziej wrażliwi i są zagrożeni rozwojem dny moczanowej.

Gdy przewlekły przebieg choroby rozwija się specyficzne procesy w stawach, które prowokują rozwój dnawego zapalenia stawów.Kilka lat po zakończeniu rozwoju tophi postać choroby (węzły dny), klęski narządów wewnętrznych w postaci nefropatii oraz przewlekłej niewydolności nerek.

Ogólne zasady leczenia uzależnień od narkotyków

Kompleksowe leczenie dny obejmuje następujące leczenie lekarskie:

 • leki gipourekimiruyuschie (normalizujące wymianę kwasu moczowego);
 • leki urikozuricheskie (przyczyniające się do uwalniania kwasu moczowego z moczem);
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne NSAID (łagodzące stany zapalne);
 • kolchicyna (łagodzi objawy dny moczanowej);
 • steroidowe leki przeciwzapalne;
 • Środki przeciwbólowe (eliminowanie zespołu bólowego);
 • chondroprotektory (przeznaczone do leczenia patologii stawów).

Od dna często prowadzi do deformacji i wspólnego defiguratsii i przerzedzenie jego chrząstki, produkt leczniczy z listy powyżej, może zapobiec i uniknąć najbardziej poważne konsekwencje.

Hypouraukemiruyuschie leki

Leki z tej grupy wykonują korektę procesów metabolicznych.Wpływ na metabolizm puryn, końcowy produkt, który stanowi kwas moczowy przyczynia się do zahamowania jego wytwarzania, zapobiega jego wejście do ciała i poprawia jego wydalanie. Preparaty z tej grupy naruszają sekwencję niektórych reakcji biochemicznych, w wyniku czego synteza kwasu moczowego jest blokowana, a wydzielanie dny ulega zawieszeniu.

Ta grupa obejmuje następujące leki o działaniu drażniącym:

 • Allopurinol (Alloprim, Allogexal);
 • Probenecid (BENEMID);
 • Etebenecid;
 • Sulfinpyrazon (anthuran);
 • Benziodaron;
 • Benzbromaron

Leki mocznikowe

Leki w tej grupie poprawiają wydalanie kwasu moczowego w moczu. Należy stwierdzić, że klasyczne diuretyki w tym przypadku nie są po prostu nieskuteczne, ale ściśle przeciwwskazane. Ponieważ mechanizm działania tych leków wynika z przeszkody we wtórnej absorpcji sodu z moczanu przez kanaliki nerkowe.

Do tej grupy należą następujące leki:

 • Atofan;
 • BENEMID;
 • Butadione;
 • Flexin;
 • Ketazone;
 • Urodan.

Należy jednak pamiętać, że nagromadzenie moczanów może powodować nie tylko dnę, ale także inne choroby.Wśród nich - cukrzyca, choroby tarczycy, choroba niedokrwienna serca, niektóre infekcje wirusowe i bakteryjne.

Stosowanie leków moczopędnych nie przyczynia się do szybkiego usunięcia ataku dny moczanowej. Leki te mają wąskie spektrum działania i są skuteczne tylko w połączeniu z innymi lekami w złożonym leczeniu dny moczanowej.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Leki z tej grupy mają bezpośredni efekt przeciwzapalny, a czasami dają podwójny efekt. Na przykład Butadione jest lekiem, który łagodzi objawy dny moczanowej, a jednocześnie ma działanie moczopędne. Należy zauważyć, że nie wszystkie leki przeciwzapalne mogą być stosowane w dnie moczanowej. Przeciwwskazane pochodne kwasu acetylosalicylowego, które mają zupełnie przeciwny efekt: zapobiegają wydalaniu sodu z moczu z organizmu.

W leczeniu dny moczanowej zaleca się stosowanie NLPZ w różnych postaciach dawkowania. Mogą być używane jednocześnie w pastylkach formę indometacyna, naproksen, ibuprofen, i tych preparatów na bazie maści.

W jakiejkolwiek postaci preparaty NSAID są stosowane, skutecznie hamują proces zapalny w stawie i szybko zatrzymują objawy dnawego zapalenia stawów.

Jednak leki przeciwzapalne mają wiele przeciwwskazań z przewodu żołądkowo-jelitowego. Faktem jest, że spowalniają syntezę substancji, które hamują działanie soku żołądkowego. W wyniku tego dochodzi do stanu zapalnego ścian żołądka, co prowadzi do zapalenia żołądka i wrzodu żołądka.

Do tej grupy należą następujące leki:

 • Indometacyna;
 • Ibuprofen;
 • Butadione;
 • Naproksen;
 • Meloksikam;
 • Nimesil.

Kolchicyna

Pomimo faktu, że kolchicyna należy do grupy środków przeciwnowotworowych, ma ona stabilne działanie przeciwzapalne i przeciwzapalne. Od dny moczanowej, kolchicyna jest uniwersalnym lekiem do leczenia, który jest stosowany na każdym etapie choroby, ale pod ścisłym nadzorem lekarza. Lek usuwa zarówno zespół bólowy, jak i inne objawy dny moczanowej. Ponadto, środek hamuje tworzenie się moczanów sodu i wspomaga wydalanie kwasu moczowego z krwi.

Lek ten pochodzenia roślinnego, jest ekstraktem z pięknej, ale bardzo trującej rośliny - krokusy.Jednak lek farmakologiczny "kolchicyna" jest całkowicie bezpieczny, ale nie jest również pozbawiony działań niepożądanych. Powoduje działania niepożądane w postaci nudności, wymiotów, biegunki, skurczu żołądka. Przeciwwskazane w alergii, niewydolności nerek, alkoholizmu, ciąży. Osoby w podeszłym wieku powinny być ostrożnie przyjmowane.

Lek jest przepisywany natychmiast po wystąpieniu ostrego ataku dny moczanowej i przyjmować go co godzinę (nie więcej niż 10 tabletek na dobę). Przestań brać leki po zmniejszeniu intensywności bólu, a inne objawy choroby również zanikają.

Steroidalne leki przeciwzapalne

Inne leki przeciwzapalne przepisywane z powodu dny moczanowej to grupa hormonów steroidowych. Mają bardzo dobry efekt, ale niestety wiele niepożądanych reakcji. Ponieważ leki te są stosowane tylko w skrajnych przypadkach, gdy NLPZ nie ma pożądanego efektu, a także w przypadku nagromadzenia płynu stawowego. Sterydy są wstrzykiwane do jamy stawowej.

Ta grupa obejmuje:

 • Betametazon działa jako środek znieczulający, który dodatkowo zmniejsza intensywność procesu zapalnego;
 • Metyloprednizolon jest stosowany w różnych postaciach: maści, zastrzyków, tabletek, działa przeciwzapalnie;
 • Ketason skutecznie eliminuje stany zapalne, uwalnia się w postaci tabletek i maści.

Środki przeciwbólowe

Preparaty tej grupy mają działanie przeciwbólowe i szybko zatrzymują zespół bólowi z dną moczanową. Ponieważ ostry atak dny moczanowej powoduje silny ból w dotkniętym obszarze, przede wszystkim należy powstrzymać ból, aby złagodzić stan pacjenta. W niektórych przypadkach lekarze przepisują leki psychotropowe, aby pozbyć się silnego bólu i uspokoić pacjenta. Jednak do wyboru takich leków należy podchodzić ostrożnie, dlatego w większości przypadków lekarze przepisują proste środki przeciwbólowe.

Ta grupa obejmuje:

 1. Diklofenak. Lek działa bardzo szybko. Możesz także użyć maści w oparciu o to narzędzie.
 2. Movalis. Lek ma szybki efekt. Produkowane w ampułkach do stosowania domięśniowego.Jest podawany domięśniowo, surowo zabronione jest wstrzykiwanie leku do żyły.
 3. Voltaren. Lek jest dostępny w postaci tabletek i maści.
 4. Blemarin. Szybko usuwa kwas moczowy, a także promuje jego alkalizację.

Chondroprotectors

Do tej grupy należą leki stosowane w leczeniu i profilaktyce chorób stawów. Chondroprotectors są uniwersalnymi lekami, które zapobiegają zniszczeniu stawu, a także spowalniają rozpoczęte już procesy niszczenia. Poprawiają ukrwienie stawu, aktywują procesy głównych składników chrząstki, stymulują produkcję mazi stawowej. Przyjmuj te leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ta grupa obejmuje:

 • Alflutop;
 • Structum;
 • Arthra;
 • Teraflex;
 • Glukozamina.

Ponieważ dna rozwija się głównie na kończynach dolnych, wielu pacjentów interesuje się kwestią medycznego leczenia dny na nogach. Leczenie lekiem z dna stopy odbywa przeciwbólowe głównie w celu usunięcia bólu, i w połączeniu z innymi substancjami czynnymi prowadzi się antipodaricheskaya terapii.

Leczenie powikłań w dnie

Późnym powikłaniem dny moczanowej jest tofusi (nagromadzenie soli moczanowej). Powstają po 5-6 latach od wystąpienia pierwszego ataku dny moczanowej. Z reguły tofuses są bezbolesne. Tylko w niektórych przypadkach, kiedy tofusi wyrastają w leżące pod nimi tkanki, mogą powodować bolesne objawy i komplikować przebieg dny moczanowej. Czasem tofusi otwierają się, uwalniając kryształy moczanów. Otwarte tofusi należy leczyć środkiem antyseptycznym, na przykład dimeksydem, jodem, maściami antybiotykowymi. Przy odpowiednim i stosownym leczeniu przeciwwymiotnym, zmniejszenie tofusi we własnym zakresie.

Ważne! Nie stosuje się antybiotyków na dnę. Dnawe zapalenie stawów nie jest chorobą zakaźną, dlatego antybiotyki nie mogą być skuteczne w przypadku niezakaźnego pochodzenia choroby.

W przypadku dny, antybiotyki są stosowane tylko wtedy, gdy do tofu doszło zakażenie bakteryjne. Bardzo często przetoka może tworzyć się w jamie tofu, która, przechodząc przez nią, może ulec zakażeniu.W tym przypadku antybiotyki są nie tylko odpowiednie, ale są również niezbędne.

Innym poważnym powikłaniem dny moczanowej jest przewlekła niewydolność nerek. Jest to bardzo poważne i niezwykle niepożądane powikłanie dny moczanowej. Aby uniknąć takiego rozwoju scenariusza, konieczne jest wykonywanie okresowych infuzji (do wlewu dożylnego) roztworów alkalicznych. Alkalizacja zapobiega odkładaniu się soli kwasu moczowego w tkankach i stawach.

Nowoczesne metody leczenia dny moczanowej

Dnawe zapalenie stawów jest chorobą podstępną, która nawet obecnie nie zagoiła się całkowicie. Dlatego też nowocześni naukowcy szukają skutecznych leków, które mogłyby bezpieczniej i bezpieczniej usuwać z organizmu kwas moczowy, a także wyeliminować dolegliwość na dobre. Podczas gdy takie leki nie są obecne, ale istnieją bardziej doskonałe preparaty, które przez długi czas przestają wykazywać objawy dnawego zapalenia stawów. Niektóre leki zostały już wydane, a inne są dopiero opracowywane. Wśród nowoczesnych preparatów nowej generacji znane są:

 1. Arkoksia. Lek ten jest bardzo skuteczny, jednak nie jest widoczny dla wszystkich, ponieważ może powodować wiele niepożądanych reakcji.Jednak przy właściwym stosowaniu leku niepożądane reakcje występują rzadko i występują rzadko.
 2. Phoebusostat. Lek ten ma na celu normalizację stężenia kwasu moczowego we krwi. Jednak ten lek nie może być podjęty w okresie zaostrzenia choroby. Ponieważ najpierw podnosi poziom kwasu moczowego, a tylko w czasie maleje. Biorą Phoebusostat przez długi czas. Jeśli zaostrzenie pojawiło się na tle przyjmowania leku, nie należy go przerywać. Lek przyjmuje się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.
 3. Losartan - zmniejsza stężenie kwasu moczowego w osoczu krwi.
 4. Urotoksydaza - lek zmniejsza stężenie kwasu moczowego. Obecnie lek jest testowany w USA.

Jeszcze kilka słów o dnie moczanowej

W przypadku ostrego napadu dny ulga pojawia się w ciągu 24 godzin, jeśli leczenie rozpoczyna się w odpowiednim czasie. Przede wszystkim pacjentowi przepisuje się maksymalną dzienną dawkę pewnych leków, które są stosowane jako krótkoterminowe leczenie w celu powstrzymania objawów ostrego ataku. Dawki zmniejszają się po ustąpieniu objawów.Najskuteczniejsze leki to leki z grupy NLPZ. Należy pamiętać, że aspiryna, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, jest przeciwwskazana w dnie moczanowej. Ponieważ leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego w organizmie, mają pewne reakcje uboczne, zasady leczenia dny moczanowej są określane tylko przez lekarza prowadzącego.

Czasami zdarza się, że niektórzy pacjenci doświadczają bolesnych objawów dny moczanowej przez długi czas, ponieważ nie przyjmują przepisanych przez nich leków. Chociaż przewlekłe leki na dny należy przyjmować na całe życie w celu utrzymania optymalnego poziomu kwasu moczowego. W końcu dzięki ich pomocy mogą czuć się całkowicie zdrowi. Ale jeśli przestaniesz przyjmować leki, to w przyszłości, w pewnym momencie, dojdzie do ostrego ataku dny moczanowej. Bez odpowiednich leków, napady padaczkowe będą się coraz bardziej intensywnie rozwijać.

Ważne! Każdy lek ma przeciwwskazania i skutki uboczne. Dlatego surowo zabrania się samodzielnego zażywania leków i samodzielnego przepisywania leków.Schemat i taktyki leczenia lekami są przepisywane tylko przez reumatologa. Tak więc przy pierwszych objawach choroby należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania wysokiej jakości opieki medycznej. Pamiętaj, że twoje zdrowie jest w twoich rękach.

Obejrzyj wideo: Schemat leczenia dny moczanowej urządzeniem Vitafon (Luty 2020).

Loading...