Gorsety ortopedyczne z zapaleniem korzonków - kiedy stosować i jak wybrać

Zewnętrzne struktury wspierające, bez względu na to, czy są to pasy czy gorsety, są stworzone jako pomocnicze narzędzie do leczenia najszerszego możliwego spektrum schorzeń kręgosłupa.

Gorset anty-korzeniowy jest tak samo jak gorset od osteochondrozy, spondylozy, wielu innych miopatii / neuropatii, i tak dalej.

różnice strukturalne między jednym a drugim, jak nie ortopedycznej zewnętrznego wsparcia dla pleców inny nie jest tak dużo na liście chorób, dla których są one wykorzystywane, ile kręgosłupa, są one stałe i stopnia twardości.

Sztywność jest jednym z najważniejszych wskaźników przy wyborze gorsetu, ponieważ to właśnie jego parametry sprawiają, że są optymalnym lub nieodpowiednim rozwiązaniem dla danej choroby.

Korzyści z użytkowania

Zapalenie promieniowe jest powikłaniem osteochondrozy, w którym kręgi są już wystarczająco blisko, aby okresowo naruszać korzenie pni nerwowych, które wchodzą do rdzenia kręgowego właśnie w szczelinie między nimi.

Najczęściej znajduje się w okolicy lędźwiowej, ale może pojawić się w dowolnej innej części kręgosłupa.

Jeśli chodzi o gorset przeciwzapalny, w przeważającej większości przypadków jego zastosowanie pozwala:

  • zapewniają efekty masażu i rozgrzewkę w dziedzinie rozwoju procesu;
  • złagodzić napięcie i skurcze (są one zwykle wyzwalane w odpowiedzi nawet na przeciążenie, ale na ból spowodowany szczypaniem nerwu) mięśni blisko kręgów;
  • przywróć kręgosłup do prawidłowej pozycji i wyeliminuj zespół bólowi poprzez wyeliminowanie tego skurczu;
  • naprawić i przytrzymać kręgi w prawidłowej pozycji po ich uniezależnieniu lub wymuszeniu (np. w wyniku naciągu lub wysiłku) korekcji;
  • zrekompensować brak funkcjonalności mięśni pleców, bez względu na przyczynę;
  • wyeliminować stagnację krwi, aseptyczne zapalenie i zwapnienie główek mięśni i włókien, ponieważ te zjawiska są częściej wynikiem przewlekłego skurczu niż uraz.

Wszystkie te efekty pozwalają nam przywrócić nie tylko skurcz mięśni mięśni otaczających kręgosłup, ale także jego ukrwienie.

Jest to bardzo ważne, ponieważ zaburzenia przepływu krwi są jedną z przyczyn szybkiego starzenia się krążków międzykręgowych i postępu zapalenia korzeni nerwowych.

Możliwe uszkodzenie

Jak każdy środek leczniczy, gorsety i pasy przeciwkostne mają swoje wady.

  1. Zapewniają one wszystkie powyższe efekty terapeutyczne tylko w ciągu pierwszych 2-4 tygodni od początku ich stosowania. W przyszłości wyzwalana jest już nieunikniona degradacja mięśni pleców, spowodowana przedłużającym się bezruchu i znacznym spadkiem obciążenia na nich i kręgosłupie.
  2. Gorset lub pasek zaburza mobilność nie tylko kręgosłupa, ale także innych mięśni tułowia znajdujących się w tym miejscu - w tym mięśni prasy, skośnych mięśni brzucha, a nawet przepony płucnej. Ponadto może poważnie ingerować w perystaltykę - zmniejszając ściany przewodu pokarmowego. Dlatego noszenie podpór ortopedycznych jest przeciwwskazane w przypadkach uporczywych zaburzeń perystaltyki, interwencji chirurgicznych w narządach jamy brzusznej w wywiadzie, wrzodzie żołądka / jelit.

Ponadto stosowanie gorsetu nie jest zalecane w przypadku ostrego zapalenia jelit, zapalenia trzustki, zaburzeń stolca, kamicy żółciowej. W takich przypadkach lepiej będzie uciec się do noszenia tylko paska.

Zasady wyboru stopnia sztywności

Pas lub gorset z rwa kulszowa może zapewnić różnym stopniu utrwalenia, by tak rzec, niezawodność - od „bez kolei, bez tchu” na „przypomina ostrożności w zbyt szerokim ruchu.”

Wszystkie te różnice są uzyskiwane kosztem elastyczności i szerokości pasków mocujących, w obecności lub przy braku wkładki z tworzywa sztucznego / metalu, zwany żebra.

Stopień koniecznego unieruchomienia kręgosłupa zależy od stopnia zaawansowania choroby lub jej charakteru.

Zatem błędna postawa (lordoza, kifoza, skolioza, itd.), Oraz patologie związane z wiekiem (osteochondrosis i jej konsekwencje, w tym rwa kulszowa), które są w początkowej fazie i kontynuować bez komplikacji „zasługa” tylko lekki gorset z małym i umiarkowanym mocowania.

Jednak skomplikowane, szybko postępujące, rozszerzone formy pewnych chorób, urazu rdzenia kręgowego lub sąsiadującego mięśnia / kości, jak również kombinacje różnych patologii, w jednym lub różnych części kręgosłupa wymaga noszenia „ciężkich” wzorów.

Na przykład, protivoradikulitnyj gorset z usztywnień (średnim i wysokim stopniu utrwalenia), lub nawet protivoradikulitnyj pasa gorset.

Jednym z klasycznych przedstawicieli tej serii produktów jest przeciwodleżynowy gorset nwa 152 firmy ORTO.

Jest naszyte od ciepłego materiału syntetycznego neoprenu, który pozwala na efektywne ciepło górne i dolne części pasa do zapobiegania zaostrzenia rwy kulszowej.

Dodatkowo, niezbyt miękka, sama baza neoprenowa jest wzmocniona 6 metalowymi usztywnieniami i zestawem dodatkowych pasków - dla dokładnego dopasowania do figury.

W każdym przypadku, wybierając gorset, musisz skupić się na poziomie wsparcia, które jest potrzebne dla pleców pacjenta w danym momencie. Nie bierz ze sobą "najbardziej trwałego i niezawodnego" produktu.

Granica między odbudowy kości, krążków międzykręgowych i mięśni, które je otaczają, a kolejna degradacja bo noszenie gorsetu pozbawione swoich naturalnych obciążeń, jest bardzo cienka.

Tymczasem przejście od jednego do drugiego nie zawsze jest możliwe na czas. O tym powinien zadecydować kompetentny specjalista