Dlaczego stosuje się dnę moczanową i jak je leczyć?

Tofusi na dnie są gęstymi podskórnymi formacjami melovidnye, które stanowią zatory kryształów kwasu moczowego. Powstają one w postaci granulek w miękkich tkankach, nad dotkniętym stawem. Słowo tofus przetłumaczono z łaciny jako porowaty kamień.

Przy ścisłym ułożeniu granulek na powierzchni skóry obserwuje się przenoszenie ich zawartości przez skórę. Tofusi z dną mają stałą konsystencję i wyraźnie zarysowane granice. Skóra nad nimi jest czerwona, błyszcząca, ciemniejsza, częściej pojawiają się u kobiet i są swoistym objawem przewlekłej postaci choroby.

Melotyczne formacje soli moczanowej powstają w przewlekłej postaci dny moczanowej, są uważane za późny objaw i pojawiają się sześć lat po pierwszym ataku. Obecność tofu w wywiadzie wskazuje na wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. W wyniku metabolizmu puryny kwas moczowy gromadzi się w osoczu krwi, a jego pochodne osadzają się w małych stawach stawów dłoni i stóp. Akumulacja mączki potasu w okolicy stawu wskazuje na słabe krążenie układu mięśniowo-szkieletowego.Zwykle problem ten występuje u osób starszych z powodu zmian związanych z wiekiem.

Pączki dmuchane mogą mieć różne rozmiary: od ziarna pszenicy po piłeczkę tenisową. Mogą być zlokalizowane zarówno na powierzchni skóry, jak i narządów wewnętrznych. Większość witryn dna jest zlokalizowana:

 • na skórze;
 • w mięśniach;
 • w warstwach podskórnych;
 • w stawach;
 • w kościach.

Tophi ulubioną lokalizację - na powierzchni ucha, w łokciu i stawów kolanowych, na stopach i dłoniach.

Zatem tofus ma następujące cechy:

 • jasne granice i kontury;
 • chropowatość skóry w rejonie dębowych szyszek;
 • gęstość granulek tofu w porównaniu z resztą skóry;
 • chrzęstna konsystencja.

W niektórych przypadkach, z ich płytkim usposobieniem, można zobaczyć gołym okiem zawartość tofu. Czasami w węźle może powstać przetoka, która wyłamuje się i uwalnia zawartość.

Rozwój węzłów dna jest niezwykle rzadki, często nie zmieniają one swojej lokalizacji, a także wielkości. Mogą jednak rosnąć pod nieobecność odpowiedniego leczenia.Proliferacja tophi towarzyszy silny ból i stan zapalny sąsiednich tkanek.

Czasami jest niezależna ekspresja guzków, jest następnie zwolniony gęstej białej masy, która jest w postaci kryształów monourata sodu. Po wyrażenia tophus leczyć, ale czasami obserwuje się okresowo otwarcie, które naprzemiennie blizny.

Przyczyny dny tofusnoy

Powodem rozwoju zapalenia stawów węzłów jest wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie - hiperurykemią. Pochodne kwasu moczowego - monouraty sodu (kwas moczowy) stanowią produkt końcowy pewnych reakcjach przemiany materii, a mianowicie w wyniku metabolizmu puryny. W przypadku naruszenia procesów metabolicznych akumulacji kwasu moczowego we krwi, które nie mają czasu na opróżnienie się z moczu. W związku z tym, jest bardzo złożone części stawów i tkanek, jako kryształy moczanu sodu. Kiedy duża liczba długich określenie stężenia kwasu moczowego w osoczu krwi, osadzanie moczanu sodu, występuje nie tylko w mazi stawowej stawów, ale zapalenie ścięgna, chrząstki, i innych tkankach.

W przypadku dny moczanowej udany wynik choroby zależy od tego, jak dobrze system nerkowy usuwa sole moczanu sodu. Przy intensywnym usuwaniu soli nie obserwuje się poważnego wzrostu miejsc występowania dny. Gdy forma choroby jest zaniedbywana, tofia może osiągnąć wystarczająco duże rozmiary, może ściśnąć pobliskie tkanki, zniszczyć i zdeformować staw, zakłócić funkcję stawu, co prowadzi do unieruchomienia, a nawet niepełnosprawności osoby. Krewni dna powinni również przejść badanie krwi na obecność hiperurykemii, aby zidentyfikować dziedziczną postać dny moczanowej.

Objawy dny moczanowej

Z punktu widzenia przebiegu choroby stożki szypułkowe nie są tylko jednym z objawów, ale stanowią długotrwały i ciężki objaw przewlekłej dny moczanowej.

Głównymi objawami przewlekłej dny moczanowej są ziarniste granulki o różnych rozmiarach. Nie zawsze pacjenci mogą obserwować tworzenie się granulek. Przez długi czas mogą pozostać niezauważone, ponieważ kryształy moczanów mogą gromadzić się w głębokich warstwach tkanki podskórnej.Można je zauważyć, gdy tworzą się na powierzchni skóry, która stopniowo staje się bardziej blada ze względu na przeświecenie przez skórę kryształów moczanu. Kiedy stożek pęka, po opuszczeniu jego zawartości, owrzodzenie pozostaje na swoim miejscu.

Specyfika formowania tofusów:

 • węzły dna rozwijają się późno w fazie dnawego zapalenia stawów, 5-6 lat po pierwszym ataku;
 • granule bryłek dna mogą mieć różne rozmiary;
 • utworzone stożki tofusnye już nie powodują bólu, ale wzrost może powodować silny ból, raczej mechaniczny;
 • przy następnym ataku ostrego dnawego zapalenia stawów węzły tofusnye mogą się samorzutnie otworzyć;
 • zawartość węzłów tofusowych to kryształy moczanów;
 • W miejscu pojawienia się dębowych szyszek może powstać wrzód, który naprzemiennie otwiera się i leczy;
 • małe formacje tofusnye mogą rozpuszczać się niezależnie, podczas gdy duże są poddawane chirurgicznemu usunięciu.

Na początku tofu są miękkie, ale wraz z postępem choroby twardnieją. Pąki podmokłe mogą być liczne lub pojedyncze, ich stała obecność na dłoniach, stopach lub w innych miejscach powoduje nieestetyczny wygląd osoby.

tophi zawartość wymownie świadczy o zapaleniu, ale nie rozwija się stan zapalny wewnątrz węzłów neprorvavshihsya. Bardzo duże miejsca na podbródek mogą powodować ściskanie sąsiednich tkanek, defogurację i deformację stawów. A najpoważniejsze komplikacje to zniszczenie chrząstki i wady erozyjne kości.

Rozpoznanie dny moczanowej

Obecność szyszek tofusnyh wskazuje na skomplikowany przewlekły przebieg dny moczanowej. W niektórych przypadkach, w przypadku braku odpowiedniego leczenia, pojawiają się one u dna już w trzecim roku rozwoju choroby. W tym przypadku stężenie kwasu moczowego w osoczu krwi jest znacznie wyższe niż dopuszczalna norma.

Miejsca Dna są diagnozowane wizualnie. Charakteryzują się gęste formacji z jasnymi, ostrych konturów skóry konsystencji chrząstki i obecność białawej barwy na powierzchni, w przypadku z płytką lokalizacji węzła. W badaniu tkanek tofusowych ujawnia się zawartość krystaliczna, aw sąsiadujących tkankach odnotowuje się procesy dystroficzne. Istnieją również procesy zapalne wokół węzła dna.W stanie zarówno tkanki tofusnoy, jak i pobliskich tkanek, można określić stopień zaawansowania choroby i stopień zaawansowania dny moczanowej.

Aby ustalić dokładną diagnozę potrzebne są badania kliniczne. W tym celu przeprowadza się następujące testy:

 • ogólne badanie krwi;
 • biochemiczne badanie krwi;
 • badanie krwi w celu określenia poziomu kwasu moczowego;
 • analiza moczu;
 • rezonans magnetyczny (MRI);
 • roentgenografia tofu i uszkodzonego stawu w trzech projekcjach;
 • US formacji tofus, aparat więzadła, dotknięte stawy i mięśnie.

Guzki guzkowe należy różnicować z następującymi chorobami:

 • guzkowe zwapnienie z podstawnokomórkowym rakiem;
 • sarkoidoza;
 • pseudotografy;
 • spondyloartropatia;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • Mięsak Kaposiego;
 • mięsak nerwiakowłóknisty;
 • torbiel dermoidalna.

W tym celu drobne zasysanie igłą zawartości tofu i badanie materiału pobranego za pomocą mikroskopii polaryzacyjnej pomaga wykryć kryształy kwasu moczowego i jego pochodne. Histologia i biopsja są również stosowane do wykluczenia nowotworów.

Leczenie tofusem

Leczenie dny moczanowej odbywa się w następujących kierunkach:

 • leczenie narkotyków;
 • dieta;
 • masaż;
 • fizjoterapia;
 • urządzenia sanitarne i uzdrowiskowe;
 • środki ludowe.

Leki

Kiedy tofus dna jest przede wszystkim przepisane leki, które muszą być ściśle realizowane. Ponieważ nie jest wymagane, aby znormalizować poziom kwasu moczowego w organizmie, że leki, które zwiększają wydalanie kwasu moczowego (środki) i środkami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego, które zmniejszają poziom kwasu moczowego we krwi (gipourikemicheskie znaczy) są niezbędne. W przypadku ścisłego przestrzegania dawki i reżim leczenia można osiągnąć zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi, przez co zmniejsza się wielkość guzków i prowadzić do ich resorpcji.

W tym celu wyznaczyć:

 1. Benziodaron w dawce od 100 do 300 mg (w zależności od ciężkości stanu).
 2. Benzbromaronem analogowy z poprzedniego przykładu (który jest obecny w kompozycji bromu i venzbromaronum czynnego) przewidziana jest raz dziennie w dawce 2 g 0,05g-
 3. Probenecid (benemide) przepisywany jest 0, 25- 0,5 dwa razy dziennie w ciągu dnia.
 4. Analog Etamidowy Probenecidu jest przepisywany w dawce 1 g - 1,4 g w czterech dawkach, kursy z tygodniową przerwą.
 5. Sulfinpirazon 1 tabletka 3 razy dziennie po spożyciu mleka;

Lek jest allopurynol (alloprene, Allogeksal) blokuje syntezę enzymu oksydazy ksantyny. W rezultacie zmniejsza się wytwarzanie kwasu moczowego i jego wejście do krwi. Lek jest podawany w dawce 1-3 g na dzień, ale nie jest indywidualne dawkowanie dla każdego pacjenta w zależności od poziomu kwasu moczowego we krwi. Podczas leczenia tego leku konieczne jest zwiększenie przyjmowania płynów do dwóch litrów na dzień.

Dieta toffi

Dieta z dna odgrywa kluczową rolę w walce z tą dolegliwością. Jest specjalnej diety „numer tabeli 6”, który polega na całkowite usunięcie produktów zawierających duże ilości puryn (mięso, podroby, tłuszcz, rośliny strączkowe, sól, alkohol). Ta dieta jest oparta na zasadach wegetariańskim jedzeniem, więc dieta dna powinna zawierać warzywa, owoce, zioła, makaron, płatki śniadaniowe, produkty mleczne, alkaliczną wodę mineralną. W przeszłości, w przypadku braku leków, leczenie dny moczanowej było oparte tylko na terapii dietetycznej.

Masaż

Masaż dna jest wykonywany tylko w spoczynku. W przypadku braku bólu i dyskomfortu można rozpocząć kurs masażu.Samo masaż jest bardzo skuteczny. Zaleca się rozpoczęcie od gładzenia obrzeża stawu, a następnie lekkie pocieranie, pracując na sąsiadujących tkankach w celu ogólnego zwiotczenia mięśni. Masaż z dna zaczyna się od odległych obszarów, stopniowo docierając do epicentrum bólu. Na przykład, jeśli w okolicy stawu dużego palca występuje tofu, masaż zaczyna się od goleni, stopniowo przenosząc się do chorej okolicy. Miękki wpływ na dotknięte stawem stymuluje krążenie krwi w tym miejscu, co przyczynia się do uwalniania sodu z moczanów do krwi. Gdy masaż nie jest dozwolone intensywne i nagłe naciśnięcie.
Uwaga, proszę! Ściśle zabronione prowadzenie masażu podczas ostrego rozdrażnienia.

Fizjoterapia

Fizioprotsedury poprawić krążenie uszkodzona część zapewnić wyjście kwasu moczowego we krwi, mięśni rozluźnienie mięśni i wyeliminować ból.

Zaleca się przeprowadzenie sesji fizjoterapeutycznej w ciągu jednego dnia, nie dłużej niż 30 minut. Sesje fizjoterapii z masażami i ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi są bardzo skuteczne.

Wybierając fizjoterapię, bierze się pod uwagę formę, stopień i stopień zaawansowania choroby, dlatego jest ona przypisywana indywidualnie dla każdego konkretnego przypadku.

Najczęściej wymagane są następujące procedury:

 1. Promienie UV (promieniowanie ultrafioletowe) są przepisywane w okresie ostrego ataku.
 2. Elektrosymulacja (prądy impulsowe) jest również zalecana w okresie ostrego ataku.
 3. Ultralorezy i fonoforezy ze środkami hormonalnymi są przepisywane podczas okresu odpoczynku.

Leczenie sanitarne

Leczenie uzdrowiskowe odbywa się tylko w okresie ciągłej remisji. Jako terapia sanatoryjna mogą działać błotna terapia, woda radonowa, źródła mineralne. Dlatego kobiety dubli powinny odwiedzać ośrodki, w których wykonują:

 • oczyszczanie wody z radonu;
 • terapia błotem z wodami chlorkowo-sodowymi;
 • leczenie wodami siarkowodoru (ze skomplikowaną dną moczanową);
 • azotowo-krzemionkowe, lekko zmineralizowane wody;
 • jod - wody bromowe;
 • ośrodki wypoczynkowe, wyspecjalizowane w leczeniu dny moczanowej.

Leczenie środkami folk

Przepisy tradycyjnej medycyny może pomóc w leczeniu dny moczanowej tofusnoy, zapewniając miejscowe działanie terapeutyczne na węzłach dnę. Takie metody działają jako uzupełnienie konserwatywnych metod leczenia i mogą bardzo skutecznie przyczynić się do zmniejszenia i zniknięcia tofu. Leczenie ziołami leczniczymi pomaga zapobiegać wzrostowi toftu i sprzyja ich odwrotnemu rozwojowi.

Istnieje wiele recept na tradycyjną medycynę, które przyczyniają się do leczenia tofu. Oto niektóre z nich:

W roztworze alkoholu jodu (10 mg) rozpuść pięć tabletek aspiryny i nasmaruj powstały roztwór pączkami. Zabieg przeprowadza się w nocy, a na smarowanych powierzchniach noszone są bawełniane skarpety lub rękawiczki. Również efekt terapeutyczny kąpieli Stopy z soli morskiej lub igieł modrzewia syberyjskiego (łyżka soli na szklance wody). Bardzo pomocne są bardzo ciepłe okłady na węzłach dna z gałęzi modrzewia syberyjskiego i słomy owsianej.

Możesz wziąć do wody napary z następujących ziół:

 • pokrzywa;
 • czarny bez czarny;
 • Ledum;
 • nasiona lnu;
 • żurawiny;
 • znamiona kukurydzy;
 • liście borówek.

Zaleca się codziennie pić 400 ml soku z brzozy. Bulion z liści żurawiny (1 szklanka) jest uzupełniany dwiema łyżkami miodu i trzy razy dziennie. Na podstawie żurawiny, nasion lnu, pokrzywy bulionu otrzymano: pokruszone zioła w równych proporcjach, umieszczono w naczyniu z wodą i tomyat gotowana przez 15 minut. Przefiltrować przez sito i wypić trzy szklanki cztery razy dziennie

Chirurgiczne leczenie tofusov

Jest to uzasadnione leczenie chirurgiczne tofu w następujących przypadkach:

 • jeśli zniszczą i zdeformują stawy i ścięgna;
 • przy ich dużych objętościach;
 • kiedy funkcje stawów i ścięgien zostają zakłócone w wyniku wzrostu tophi;
 • jeśli jest w stanie spowodować martwicę i owrzodzenie skóry;
 • jeśli towarzyszy mu ropień;
 • jeśli nerwy i tkanki są ściśnięte;
 • kiedy rosną w leżące pod nimi tkanki;
 • jeśli mają nieestetyczny wygląd.

Operację wykonuje się nawet w przypadkach, w których poziom soli kwasu moczowego można zmniejszyć przez usunięcie dłubanek o dużych rozmiarach. Leczenie chirurgiczne obejmuje usunięcie kwasu moczowego, osadzonego w miękkich tkankach. Operację przeprowadza się w specjalistycznej klinice w następujący sposób:

 1. Miejsce nacięcia jest leczone środkiem dezynfekującym.
 2. Chirurg tnie skórę w miejscu gromadzenia się węzłów moczanowych.
 3. Guzki tofusowe są usuwane.
 4. Oczyszczanie tkanek okołostawowych i warstwy podskórnej z kryształów moczanu sodu, które mogą dostać się do rany, jest przeprowadzane;
 5. Ranę leczy się i dezynfekuje.
 6. Nałóż szwy i bandaż utrwalający.

Czasami usunięcie tofu przynosi tylko chwilową ulgę, ponieważ są one w stanie ponownie utworzyć. W końcu dna jest diagnozą na całe życie. Dlatego tworzenie tophi nie zawsze można zapobiec, ale z właściwego monitorowania stężenia kwasu moczowego we krwi, może zatrzymać ich rozwój na początku formacji.

Zapobieganie tophi

Kluczowym czynnikiem w zapobieganiu węzłom podudziowym jest kontrola poziomu kwasu moczowego we krwi, a także jej czasowe usunięcie z moczem. Ważną rolę w zapobieganiu zarówno tophi jak i dnie odgrywa antypodalna dieta i reżim picia.

Jeśli powyższe punkty nie zostaną zaobserwowane, kwas moczowy z tofu może powrócić do krwi, która tylko podnosi jej poziom i zwiększa prawdopodobieństwo przyszłych ataków dny moczanowej. Oprócz dny węzły mogą zakłócać integralność skóry, więzadeł, ścięgien i struktury szkieletowych, a to narusza funkcjonowanie stawów i prowadzi do niepełnosprawności.

Pomimo faktu, że dna nie może być całkowite wyleczenie po porady lekarza i przeprowadzenia działań zapobiegawczych, może być długi czas, aby utrzymać stan remisji, podczas którego objawy dny zniknąć całkowicie.

Obejrzyj wideo: Imbir - właściwości lecznicze. Zielony Detox (Luty 2020).

Loading...