Podstawowe zasady noszenia medycznych gorsetów ortopedycznych

Jak nosić gorset ortopedyczny? To pytanie jest zadawane przez osoby, którym przepisano urządzenie korekcyjne z powodu urazu lub patologii kręgosłupa.

I ta kwestia jest nie mniej ważna niż wybór korektora, ponieważ nieprawidłowe noszenie może pogorszyć przebieg choroby i pogorszyć rokowanie choroby.

Zalecenia dotyczące użytkowania

Sposób zakładania gorsetu ortopedycznego określa lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę ujawnioną patologię i ciężkość choroby.

Na przykład, pacjenci, którzy są zainteresowani noszeniem gorsetu ortopedycznego w skoliozie, przede wszystkim wyjaśniają szczegółowo stopień zaawansowania choroby oraz sposób, w jaki przy pomocy ostrego korektora można poprawić patologiczną krzywiznę kręgosłupa.

Jest to konieczne, ponieważ korektory skoliozy są niewygodne i wymagają przedłużonego przyzwyczajenia, a zatem niektórzy pacjenci ignorują terapeutyczne zastosowanie tego mechanicznego utrwalacza, nie chcąc znosić dyskomfortu.

W przypadku każdego rodzaju patologii istnieją konkretne zalecenia dotyczące używania korektora, ale istnieją ogólne zasady:

  • Noś ponad bielizną. Ważne jest, aby krawędzie konstrukcji gorsetu nie dotykały odsłoniętych obszarów skóry - zapobiegnie to pocieraniu i pojawianiu się podrażnień skóry.
  • Nie napinaj mocno sznurówek ani pasów. Łagodne utrwalenie korektora będzie bezużyteczne, ale szkodliwe szczelne opóźnienia - na skórę i mięśnie zakłócony przepływ krwi i limfy, które prowokuje przepływu degradacji zasilanie grzbietu, a tym samym spowalnia regenerację uszkodzonej części.
  • Pójście spać w nocy lub chcąc odpocząć w ciągu dnia, trzeba wyjąć zatrzask. U niektórych pacjentów, zwłaszcza tych, którzy są sortowane do stałego korzystania z korektorem, zbyt leniwy, aby odpiąć pasy i wyjąć urządzenie na relaks w ciągu dnia, ale w tym przypadku nie zapewni pełną relaksację mięśni pleców, a to święto będzie tylko szkodliwe.
  • Zakładanie blokady korygującej zawsze odbywa się w pozycji leżącej. Pozwala to na ustalenie kręgów w pozycji anatomicznej i zapobieganie ich patologicznemu przemieszczeniu.

Aby zapewnić efekt leczniczy, ważne jest dokładne obserwowanie czasu noszenia gorsetu ortopedycznego. Równie szkodliwy jest wzrost i spadek czasu użytkowania zatrzasku.

Czas trwania każdego pacjenta dobierany jest indywidualnie, biorąc pod uwagę nasilenie choroby i specyfiki struktury kręgosłupa.

Czas noszenia w zależności od rodzaju urządzenia

Ile można założyć gorset ortopedyczny? Czas noszenia określa się w zależności od stopnia zaawansowania stanu patologicznego i cech konstrukcyjnych urządzenia, które są podzielone ze względu na stopień sztywności:

Miękki

Gdy zostaną wybrane, porady lekarskie nie są wymagane i są stosowane w celu zapobiegania przemieszczeniu kręgów podczas wysiłku fizycznego.

Najczęściej miękkie pasy są używane w pasie, rzadziej w innych częściach pleców. Użycie miękkiego utrwalacza gorsetowego nie powinno przekraczać 6 godzin dziennie.

Półsztywne

Nie tylko naprawić kręgosłup, ale także ułatwić rozładowanie chorej części kręgosłupa. Może być produkowany z dodatkowymi funkcjami: ociepleniem, efektem magnetoterapii itp.

Zaleca się stosować w przypadku stresu, długotrwałego narażenia na przymusową postawę (praca w biurze, długie podróże za kierownicą), jako środka rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym lub zaostrzenia chorób kręgosłupa.

Czas użytkowania dobierany jest indywidualnie, ale nigdy korygujący produkt nie jest stale noszony.

Sztywne

Konstrukcja produktu z wkładkami z tworzywa sztucznego lub metalu zapewnia całkowite ograniczenie ruchomości kręgów w określonym obszarze grzbietu. Są one stosowane w początkowej fazie po operacjach na kręgosłupie lub złamaniach.

Również twarde korektory są skuteczne w korygowaniu patologicznych krzywizn kręgosłupa w dzieciństwie (kifoza, skolioza).

Zastosuj sztywny projekt przez długi czas, często przez cały dzień, usuwając tylko w celu przeprowadzenia higienicznych procedur i ćwiczeń z fizykoterapii.

Stopniowo, gdy poprawia się stan kręgosłupa, czas przebywania w utrwalaczu zmniejsza się, a wzór zastępowany jest półsztywnym. Ale ile trzeba nosić sztywny gorset ortopedyczny, może go rozwiązać tylko lekarz prowadzący.

Nie zaleca się niezależnego skracania czasu użytkowania urządzenia unieruchamiającego kręgosłup.

Konstrukcje gorsetu dzielą się również na:

  • szyjny,
  • piersi,
  • lędźwiowy,
  • lędźwiowo,
  • mieszane (szyjno-macicy, thoracolumbar, ogólnie).

Ale lokalizacja miejsca mocowania nie ma wpływu na czas trwania i ogólne zasady stosowania urządzenia mocującego.

Projekt ortopedyczny na plecach może pomóc w leczeniu, lub możesz wyrządzić szkodę, jeśli użyjesz utrwalacza nieprawidłowo.

Aby leczenie powiodło się lub zredukowano do minimum okres rehabilitacji pooperacyjnej, należy przestrzegać zaleceń podanych powyżej.

W przypadku złego samopoczucia lub poważnego dyskomfortu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.