Zapalenie stawów: przyczyny rozwoju, objawy i leczenie

Zapalenie stawów to termin zbiorowy, który przejawia się w porażce i zapaleniu stawów. Może działać jako niezależna dolegliwość i być konsekwencją innego procesu zapalnego. Obecnie objawy i etiologia zapalenia stawów są dobrze zbadane, co pozwala z powodzeniem leczyć tę dolegliwość. Istnieje jednak wiele rodzajów zapalenia stawów (ponad 100), z których każda ma swoje własne przyczyny rozwoju, charakterystyczne objawy i specyficzne leczenie. Zapalenie stawów można zdiagnozować zarówno u dorosłych, jak iu dzieci.

Według statystyk medycznych dotknięte są osoby w wieku powyżej 65 lat. W chwili obecnej na całym świecie liczba osób cierpiących na tę chorobę wynosi około 60%. Jednak lekarze twierdzą, że liczba ta jest bardzo daleka od prawdziwego stanu rzeczy. A wszystko dlatego, że wiele osób stara się angażować w samoleczenie zamiast szukać fachowej pomocy medycznej od specjalistów. W takim przypadku statystyki medyczne wyglądałyby jeszcze smutniej. Uważa się, że z objawami zapalenia stawów co najmniej raz w życiu zmierzy się co trzecia osoba na świecie.

Nie należy jednak zakładać, że artretyzm jest wyjątkowo starczą dolegliwością.Ostatnio obserwuje się szybkie jego odmłodzenie, a osoby w średnim wieku (po 40 latach) są zagrożone.

Przyczyny zapalenia stawów

Eksperci twierdzą, że przyczyny rozwoju artretyzmu mogą być następujące:

 • choroby zakaźne;
 • urazy;
 • alergie.

Ponadto, zapalenie stawów może być spowodowane przez naruszenie metabolizmu, chorób układu nerwowego, a nawet prostej awitaminozy.

Jednak główną przyczyną zapalenia stawów jest infekcja. Czynniki zakaźne wnikają do jamy stawowej, powodując stan zapalny i niszcząc staw. W przypadku autoimmunologicznego zapalenia stawów siły obronne organizmu zawodzą: zaczynają atakować własne komórki, na które infekcja nie miała wpływu. Choroba zaczyna się od zapalenia stawów rąk, następnie inne stawy są stopniowo zaangażowane w proces patologiczny. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, zapalenie stawów może prowadzić do całkowitej niepełnosprawności.

Tak więc zapalenie stawów występuje z następujących powodów:

 1. Zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Odporność niszczy obce elementy, ale jeśli w jej pracy występują awarie, substancje, które muszą tłumić działanie czynników zakaźnych, zaczynają niszczyć zdrowe komórki i atakować stawy.
 2. Urazy ścięgna.
 3. Regularne nadmierne obciążenie stawów (często ten wzór obserwuje się u sportowców).
 4. Nadwaga i otyłość.
 5. Wrodzone wady układu kostnego (dysfokacje i podwichnięcia wrodzone).
 6. Choroby układu nerwowego.
 7. Alergia.
 8. Zaburzenia metaboliczne.
 9. Inne choroby (czerwonka, dna moczanowa, gruźlica, rzeżączka).
 10. Zaburzenia w pracy układu hormonalnego (u kobiet w okresie menopauzy).
 11. Dziedziczna predyspozycja;
 12. Niedobór witamin i niedożywienia.
 13. Nadużywanie napojów alkoholowych.
 14. Dochłanianie.
 15. Ukąszenia owadów (spożycie jadu owadów w jamie stawu).

Rodzaje zapalenia stawów

W zależności od przyczyny zapalenia stawów rozróżnia się następujące rodzaje dolegliwości:

 • reaktywne zapalenie stawów;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • zakaźne zapalenie stawów;
 • dnawe zapalenie stawów;
 • łuszczycowe zapalenie stawów;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • traumatyczne zapalenie stawów.

Reaktywne zapalenie stawów

Ten rodzaj artretyzmu charakteryzuje się wysoką gorączką (od 38 lat i powyżej), osłabieniem, złym samopoczuciem, bólami głowy. Reaktywne zapalenie stawów ma charakterystyczną cechę, dzięki której można go odróżnić od innych postaci zapalenia stawów: stawy są asymetrycznie dotknięte.Objaw ten objawia się po zaniku objawów niespecyficznych dla choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów

W tym typie choroby stawy są dotknięte symetrycznie. Ból staje się namacalny nocą, bliżej poranka. Po południu prawie całkowicie ustępuje. Po przebudzeniu pacjent odczuwa sztywność stawów, co prowadzi do konieczności ich zacierania. Jednak postęp choroby powoduje, że ta metoda jest mniej skuteczna. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów najpierw atakowane są małe stawy, a następnie duże stawy są zaangażowane w proces patologiczny. Dotknięte stawy puchną, rumienią się, stają się gęste. Są to objawy ogólne złe samopoczucie: zmęczenie, gorączka, utrata apetytu lub utratą, drętwienie kończyn górnych i dolnych, ból w klatce piersiowej, zapalenie gruczołów ślinowych.

Zakaźne zapalenie stawów

Ta postać zapalenia stawów zaczyna się gwałtownie z wysoką temperaturą i objawami ogólnego zatrucia organizmu. Temperaturze towarzyszą dreszcze, mięśnie i bóle głowy. W niektórych przypadkach występują mdłości i wymioty. Obrzęk i zaczerwienienie stawu występuje, obserwuje się jego deformację.Ból staje się bardziej intensywny podczas ruchów i może również dawać sąsiednie części ciała. Aby uspokoić ból, musisz przyjąć wygodną pozę. U osób starszych objawy tej postaci zapalenia stawów są wymazywane, a u dzieci wyraźne.

Dnuta artretyzm

Ten typ zapalenia stawów jest chorobą metaboliczną. Atak rozpoczyna się w środku nocy i charakteryzuje się ciężkim nieznośnym bólem. Przyczyną choroby jest naruszenie metabolizmu puryn. W wyniku tych zaburzeń w organizmie gromadzi się duża ilość kwasu moczowego, który osadza się w postaci soli moczanowej w stawach. Z reguły dotykają palców, czasami dotykają łokci lub kolan.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Rozwija się powoli, stopniowo uderzając w stawy. One się rumienią, zagęszczają (stają się jak kiełbaski) i puchną. Dolegliwość jest uzupełniona plamami na skórze i skórze głowy, swędzeniem i łuszczeniem się. Wpływa to również na paznokcie, pękają i pękają. Najczęściej dotknięte są stawami rąk, chociaż łuszczycowe zapalenie stawów może wystąpić na każdym stawie. W początkowej fazie choroby ból obserwuje się tylko rano.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Ten typ choroby postępuje bardzo powoli, a stawy są dotknięte stopniowo. Charakterystyczny atak choroby zwyrodnieniowej stawów to zgrzyt w stawie. Stawy dłoni i stóp oraz kręgosłupa są zaognione.

Pourazowe zapalenie stawów

Rozwija się dzięki chorobie zwyrodnieniowej stawów. Ból i obrzęk pojawiają się natychmiast po urazie, ale potem przez długi czas nie przeszkadzają człowiekowi. Ale kilka lat później objawy artretyzmu obserwuje się w miejscu urazu. Objawy zapalenia stawów: chrupnięcie w miejscu, w którym rozpoczął się proces zapalny, ból i obrzęk stawu.

Rozpoznanie zapalenia stawów

Ponieważ istnieje wiele rodzajów zapalenia stawów, konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu ustalenia prawidłowej diagnozy.

W tym celu konieczne jest przeprowadzenie następujących badań:

 • ogólne badanie krwi w celu określenia szybkości sedymentacji erytrocytów w podregionie nerkowym; z zakaźnym zapaleniem stawów, zwiększa się liczba leukocytów, a w przypadku alergicznych eozynofilów;
 • biochemiczne badanie krwi - określa poziom kwasów moczowych i sialowych, a także poziom białka fibrynogenu (wskazuje na stan zapalny);
 • Przeprowadzono analizę immunologiczną w celu określenia czynnika reumatoidalnego, niektórych immunoglobulin i białka C - reaktywnego, co wskazuje na obecność zapalenia stawów.

Instrumentalne metody diagnostyczne:

 • Radiografia pozwala określić stan kości i zidentyfikować zmiany spowodowane przez artretyzm;
 • tomograf komputerowy do oceny stanu tkanek miękkich;
 • Rezonans magnetyczny pomaga lepiej badać stan struktur kostnych, a także tkanek miękkich;
 • skanowanie izotopowe szkieletu;
 • Diagnostyka USG (ultrasonografia) zapalenia stawów pomaga określić stopień uszkodzenia dużych stawów;
 • analiza mazi stawowej pomaga zidentyfikować w szczególności zakaźne zapalenie stawów i wybrać odpowiednią metodę leczenia;
 • artroskopia jest metodą endoskopową polegającą na wprowadzeniu specjalnego czujnika do jamy stawu w celu zbadania stanu stawu;
 • arthrografia określa stan tkanki chrzęstnej i tkanek miękkich otaczających staw;
 • mielografia ocenia stan rdzenia kręgowego, kręgosłupa i jego korzeni, jest używana w połączeniu z tomografem komputerowym.

Główne objawy zapalenia stawów

Każda postać zapalenia stawów ma swoje charakterystyczne objawy. Niemniej jednak istnieją podstawowe objawy, które są obserwowane we wszystkich postaciach schorzenia:

 • bolesne odczucia;
 • odkształcenie stawów;
 • obrzęk, zwiększenie objętości i zaczerwienienie stawu.

Wrażenia bólowe mogą być spontaniczne, obolałe lub uporczywe. W przypadku podostrego zapalenia stawów ból prawie się nie odczuwa. Ostrej postaci zapalenia stawów towarzyszy ostry intensywny ból. Przewlekła postać zapalenia stawów charakteryzuje się niestabilnym i niestabilnym bólem. Najczęściej bolesne odczucia pojawiają się w nocy lub rano, a towarzyszy im sztywność. Ale po rozgrzewce ból ustępuje.

Ponadto przy artretyzmie obserwuje się deformację stawu. Przy łagodnych zniekształceniach stawów obserwuje się zaburzenia funkcji motorycznych, z ciężkim stopniem - całkowite ograniczenie ruchów.

Możesz również zauważyć obrzęk, wzrost objętości stawów i wzrost lokalnej temperatury. Jednak przy różnych postaciach choroby można zaobserwować różne objawy. Na przykład w przypadku neurodystroficznego zapalenia stawów temperatura w okolicy stawu zmniejszy się, a staw zmieni kolor na niebieski.

Ponieważ artretyzm to zniszczenie tkanki, która rozdziela stawy, zaczynają dotykać i słychać trzaski. Jednak obecność tego objawu nie zawsze przemawia na korzyść zapalenia stawów.Jeśli chrupnięcie jest rzadkie i nie zawsze pojawia się podczas ruchu, nie można go uznać za przejaw zapalenia stawów. Chrupnięcie jest artretyczne, szorstkie i nudne.

Tak więc głównymi objawami zapalenia stawów są:

 • szybkie zmęczenie i zmęczenie;
 • sztywność poranna w stawach;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • ból mięśni;
 • utrata masy ciała;
 • brak apetytu;
 • anemia;
 • guzki reumatyczne;
 • zapalenie tkanek wokół stawu;
 • odmrożenie stawu.

Jak leczyć zapalenie stawów

Zapalenie stawów jest dolegliwością, która nie nadaje się do całkowitego wyleczenia. Jednak możliwe jest ustabilizowanie jej manifestacji i zwiększenie okresów remisji. Mimo to kwestia całkowitego wyleczenia artretyzmu pozostaje aktualna. Leczenie zapalenia stawów należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ w pierwszym i drugim etapie można uniknąć deformacji stawów. Leczenie powinno być kompleksowe, terapii lekowej powinny towarzyszyć metody pomocnicze, takie jak fizjoterapia, gimnastyka, dieta i tradycyjna medycyna. Tylko ekspert może sformułować odpowiedni schemat leczenia.

Kompleksowa terapia zapalenia stawów:

 • terapia lekiem (antybiotyki, NLPZ, chondroprotektory);
 • leczenie chirurgiczne;
 • masaż;
 • fizjoterapia;
 • terapia ruchowa;
 • terapia dietetyczna;
 • sanitary - i - leczenie uzdrowiskowe.

Leki zawierają następujące leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów:

Antybiotyki

W przypadku zakaźnego zapalenia stawów pacjentowi przepisuje się grupę antybiotyków: aminoglikozydy, penicyliny, cefalosporyny. Jeśli zapalenie stawów jest spowodowane przez grzyby, wówczas przepisywane są leki przeciwgrzybiczne, jeśli przez wirusy, stosuje się NLPZ.

NLPZ

Preparaty z grupy NLPZ są stosowane zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Preparaty NLPZ:

 • diklofenak;
 • indometacyna;
 • ibuprofen;
 • movalis;
 • nimesil.

Chondroprotectors

Chondroprotektory są przeznaczone do odbudowy tkanki chrzęstnej: alflutop, arthra, arthradol, glukozamina.

Leczenie chirurgiczne

Stosują tę metodę w przypadku całkowitego zniszczenia złącza. W takim przypadku konieczne staje się zastąpienie połączenia i zastąpienie go protezą.

Masaż, fizjoterapia i fizjoterapia

Są to pomocnicze metody leczenia zapalenia stawów, które są wybierane indywidualnie w każdym konkretnym przypadku.Chciałbym szczególnie zwrócić uwagę na rolę terapii fizycznej (LFK), która ma na celu przywrócenie siły i elastyczności dotkniętego stawu. Takie ćwiczenia są częścią kompleksu specjalnego aerobiku. Nie zakładaj, że obciążenie fizyczne jest zbyt duże dla połączeń. Po pierwsze, wszystkie z dodatkowych metod leczenia, w tym fizykoterapii, realizowane w okresie spoczynku (remisji), po całkowitym bólu, a po drugie, kompleks ćwiczeń terapeutycznych dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia zaawansowania zapalenia stawów. Należy powiedzieć, że regularne zajęcia dają wspaniały rezultat.

Prawidłowo dobrany kompleks leczenia przyczynia się:

 • ulga w bólu;
 • odbudowa tkanki kostnej;
 • zwiększyć wytrzymałość pacjentów ze stawami;
 • powrót tonusa do atrofii mięśni.

Dietoterapia

W celu skutecznego leczenia zapalenia stawów należy odpowiednio uzupełnić dietę. Powinno to obejmować:

 • rośliny okopowe, warzyw i owoców bogatych w witaminy i surowego włókna (papryka, marchew, ananasy, pomarańcze, cytryny), obróbka cieplna powinna być minimalna;
 • Łosoś, makrela, śledź, olej rybny;
 • olej rzepakowy, nasiona lnu i dynia;
 • produkty mleczne (kefir, mleko fermentowane, mleko, jogurt, śmietana, twarożek);
 • różne zboża;
 • przyprawy (kurkuma, imbir i goździki).
 • soki (ananas, granat, pomarańcza);
 • jadalnia z wodą mineralną;
 • mięso drobiowe (z wyłączeniem czerwonego mięsa).

Do jedzenia konieczne jest ułamek, 4-5 razy dziennie. Konieczne jest, aby nie przejadać się i kontrolować masę ciała, tak aby stawy nie cierpiały dodatkowego stresu.

Co to jest niebezpieczne zapalenie stawów

Nieterminowe i nieprawidłowe leczenie prowadzi do poważnych konsekwencji:

 • ostre ropne zapalenie stawów;
 • zapalenie szpiku (ropne zapalenie nekrotyczne);
 • sepsa (ogólne zakażenie krwi);
 • utrata funkcji motorycznej (ograniczenie ruchomości stawów);
 • patologiczne zwichnięcie (wyjście głowy stawu z dołu stawu);
 • deformacja i odmrożenie stawu, co prowadzi do niepełnosprawności.

Leczenie zapalenia stawów za pomocą środków ludowej

Folkowe metody leczenia zapalenia stawów są bardzo odpowiednie i skuteczne jako dodatkowe środki. Leczenie środkami folk należy również uzgodnić z lekarzem prowadzącym. Przygotowane maści, napary, okłady, wywary są bardzo przydatne i stanowią doskonały dodatek do leczenia uzależnień.

Nalewka ziemniaczana

Jeden surowy mielony ziemniak i zalać kefirem z jednego kubka. Powstały wlew przyjmuje się następująco:

 • w pierwszych 10 dniach codziennie;
 • w ciągu drugich 10 dni - co drugi dzień;
 • w ciągu najbliższych 10 dni - co 2 dni.

Tak więc przebieg leczenia wynosi 2 miesiące. Zespół bólu jest niezawodnie zadokowany i nie wraca przez dłuższy czas.

Ocet jabłkowy

W przypadku zapalenia wielostawowego zaleca się 1 łyżeczkę octu jabłkowego na 1 szklankę wody. 3-5 razy dziennie przed posiłkami. Jeśli u pacjenta występuje zapalenie żołądka lub wrzody, leczenie octu jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Liść laurowy

Połowa paczki liści laurowych włożyć do garnka, wlać 300 ml wrzącej wody i podsuszać przez 5 minut na małym ogniu. Miejsce w ciepłym miejscu i nalegać na trzy godziny. Po 3 godzinach odcedź i wypij przed pójściem spać. Przebieg leczenia wynosi 3 dni. Nie można zrobić wywarku przygotowanego w wigilię, trzeba go gotować codziennie i od razu zabrać. Po tygodniu powtórzyć leczenie, a dopiero po roku.

Zioła lecznicze

Zioła stosowane do zapalenia stawów są bardzo różne. Mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Zioła do użytku zewnętrznego:

Liście olchy i brzozy

Dotknięty obszar stawu otoczony jest ze wszystkich stron świeżymi liśćmi olchy i brzozy, pokrytymi ciepłym kocem, a następnie wełnianym kocem. Wspólne ciepło, pot i zostaje pokryte wilgocią. Substancje lecznicze z liści przenikają do stawu.

Wanny z wywaru z liści brzozy

Liście brzozy wylewa się wrzącą wodą i trochę na małym ogniu, a następnie rozcieńcza zimną wodą. Wlać rosół do kąpieli i zanurzyć w wodzie ręce lub stopy. W bulionie, gdy jest jeszcze w ogniu, można dodać igły sosnowe, a po usunięciu z ognia - sól morską. Przebieg leczenia wynosi 10 dni.

Jeżyna, rumianek i chmiel

Starszy czarny, rumianek i chmiel doprowadzony do prawie wrzenia, włożone w płócienne torby i aplikowane na dotknięte stawy przez 15-20 minut. Przebieg leczenia wynosi 15 dni.

Dziurawiec

Możesz przygotować maść na stawy kwiatów dziurawca. Aby to zrobić, weź 2 łyżki suszonych kwiatów dziurawca, zmiażdż i dodaj 50 g wazeliny. Razirayut do jednorodnej konsystencji. Maść jest wcierana w bolące stawy.

Dandelion

Zmielić kwiaty mniszka lekarskiego, wlać wódkę w stosunku 1: 1. Nalegać w ciemnym miejscu przez 12 dni, a następnie przecedzić. Uzyskana nalewka smaruje połączenia przez 5 minut, a następnie aktywnie pociera, aż zacznie się palić. Dobrze zapakuj staw.

Do użytku wewnętrznego:

Starsze Kwiaty

Zagotuj kwiaty czarnego bzu (20 g) w jednym litrze wody. Weź 3 szklanki dziennie na 15 minut przed posiłkami.

Krwawnik pospolity i wrotycz pospolity

Weź 1 łyżkę kwiatów wrotyczu lub ziół krwawnika zalać szklanką wrzącej wody i nalegać 2 godziny w upale. Filtrować i pić dużą łyżką przed każdym posiłkiem przez 20 minut.

Szczaw konia

Weź 50 g rozgniecionych korzeni szczawika, nalej 1 litr wódki i nalegaj w ciepłym miejscu na 12 dni. Zażyj pusty żołądek przed pójściem spać na 1 łyżce stołowej.

Korzeń tataraku

100 g suchego korzenia ara, zmielić w blenderze, wlać 0,5 wódki i nalegać w ciemności przez 8-10 dni. Wlew należy wstrząsać codziennie. Weź 1 łyżeczkę przed posiłkami, aż do całkowitego wyleczenia.

Soki warzywne

Dobrym sposobem leczenia zapalenia stawów są soki warzywne.

 • sok z marchwi, buraków i ogórka zmieszany w proporcji 10: 3: 3;
 • sok z marchwi, kapusty i sałaty w stosunku 8: 4: 4;
 • sok z marchwi i szpinaku w proporcji 10: 6.

Codziennie musisz wypić jedną szklankę soku z brzozy.

Zapobieganie artretyzmowi

Zapobieganie to przestrzeganie pewnych zasad:

 • angażować się w kontrowersje i jazdę na rowerze, uprawiać gimnastykę i ćwiczenia rozciągające, uprawiać pływanie i chodzić;
 • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego (nie stój długo na nogach, nie biegnij, nie skacz, nie rób gwałtownych ruchów);
 • uniknąć obrażeń;
 • podążaj za ciężarem, nie przejadaj się, aby nie obciążać stawów;
 • podążaj za postawą;
 • pełny odpoczynek;
 • odpowiednio podnosić ciężary;
 • terminowe zaprzestanie chronicznych i zakaźnych dolegliwości (zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie tchawicy, zapalenie krtani);
 • w czasie leczenia próchnicy zębów.

Obejrzyj wideo: Choroby reumatyczne - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie (Luty 2020).

Loading...