Jaka jest różnica między korektorem postawy a gorsetem

Niewłaściwa pozycja kręgosłupa jest problemem, którego nie można zignorować. Terminowa terapia, w tym noszenie specjalnych produktów korygujących, pomoże szybko naprawić sytuację. Mogą to być specjalne gorsety lub rozkładane fotele.

Różnica między korektorem postawy i gorsetu polega na tym, że ten pierwszy jest używany głównie w celach profilaktycznych i na początkowych etapach deformacji kręgosłupa; drugi jest przepisywany pacjentom, u których już występują zmiany patologiczne kręgosłupa.

Prawidłowa pozycja tyłu

Postawa korelatora (wstawiennika) służy do stopniowego wyrównania kręgosłupa. Jego działanie koncentruje się na obręczy barkowej. Reklinator stopniowo wyprostowuje ramiona, odbierając je.

To tworzy prawidłową postawę. Z biegiem czasu ciało "pamięta" prawidłową pozycję, a pacjent już odruchowo utrzymuje plecy wyprostowane.

Uwaga: korektor postawy jest stosowany tylko we wczesnym stadium choroby lub w celu zapobiegania.

Przypisz reclinator w następujących patologiach:

 • skolioza;
 • spondyloza;
 • kifoskolioza;
 • osteochondroza.

Samo urządzenie jest bandażem w kształcie ósemki z zawiasami z przodu. Za pętlami krzyżuje się, tworząc nacisk, który zapewnia prawidłowe położenie pleców.

Produkt może być wykonany z różnych materiałów. Warunkowo można je podzielić na dwie grupy:

 • Trudne. Istnieją również taśmy o różnej sztywności i szerokości. Długość wstążek jest dostosowywana indywidualnie dla każdego pacjenta.
 • Miękki. Wykonane są z bawełny, elastanu medycznego lub neoprenu.

Niektóre modele foteli są wyposażone w specjalne żebra o różnej sztywności. Takie produkty są przeznaczone do leczenia i nie są odpowiednie do profilaktyki.

Przy istniejących i postępujących schorzeniach kręgosłupa zaleca się stosowanie gorsetu na plecy - korektor postawy tutaj nie pomoże.

Leczenie patologicznych zaburzeń kręgosłupa

Istnieje kilka wskazań do używania gorsetu:

 • przemieszczenie kręgów, na przykład z powodu urazu;
 • okres pooperacyjny;
 • przepuklina międzykręgowa;
 • zaburzenia w tkance kostnej.

Taki pas podtrzymujący zmniejsza nacisk na kręgosłup, unieruchamiając go w prawidłowej pozycji. W niektórych przypadkach noszenie urządzenia zmniejsza ból.

Korekta produktów odbywa się głównie na zamówienie.Produkt jest dostosowany do potrzeb każdego pacjenta, w zależności od jego specyficznych problemów. Pomiary są pobierane z gipsowego odlewu pacjenta.

Istnieje pas korekcyjny wykonany z materiałów polimerowych ze specjalnymi metalowymi wstawkami i detalami z różnych stopów. Takie urządzenie nie powinno być stale używane.

Po raz pierwszy wystarczy go nosić przez 15-20 minut. Każdego dnia czas noszenia powinien być wydłużony o pięć minut.

Każda aktywność fizyczna jest kategorycznie zabroniona podczas użytkowania produktu. W przeciwnym razie takie leczenie może tylko zaszkodzić.

Połączenie urządzeń

W niektórych przypadkach leczenie chorób kręgosłupa wymaga noszenia gorsetu piersiowo-lędźwiowego, korygującego postawę. To urządzenie łączy w sobie funkcje fotela i pasa korekcyjnego.

Tak złożona konstrukcja zapewnia prawidłowe ustawienie całego kręgosłupa. Dostosowany produkt dla każdego pacjenta.

Przypisz gorset torakowo-lędźwiowy w takich przypadkach:

 • kifoza stopnia pierwszego i drugiego;
 • skolioza pierwszego i drugiego stopnia;
 • osteoporoza;
 • osteochondroza;
 • kifoskolioza;
 • uraz kręgosłupa;
 • różne naruszenia postawy.

Termin noszenia jakiegokolwiek środka naprawczego ustala lekarz prowadzący. Przekroczenie okresu użytkowania może prowadzić do osłabienia mięśni pleców, co doprowadzi do odwrotnego efektu.

Jeśli pojawią się oznaki spadku po wymaganym okresie, możesz nosić korektor postawy lub gorset na kręgosłup przez 4 godziny dziennie przez nie więcej niż 2 miesiące. Dzięki temu można uniknąć hipotrofii mięśni i utrzymać efekt terapeutyczny.

Jak używać go poprawnie

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na pierwsze wrażenia podczas zakładania urządzenia naprawczego. Ponieważ musisz nosić urządzenie dłużej niż jeden dzień, musisz być absolutnie pewny, że będziesz czuł się komfortowo, o ile to możliwe.

Na gorset lędźwiowy nakładają korektor postawy na koszulce lub koszulce wykonanej z cienkiej tkaniny o maksymalnej zawartości przędzy bawełnianej.

Wprowadzając korektory, musisz stać prosto, lepiej przed lustrem, aby monitorować proces. Zobacz, jak pasy się padają - nie powinny być skręcone ani zbyt mocno dokręcone.

Aby sprawdzić poprawność zakładania, możesz wykonać następujące czynności - podejdź do ściany i przyciśnij plecy do niego.Przy prawidłowym ustawieniu kręgosłupa jedynie ściana pośladkowa, łopatka i potylica powinny przylegać do ściany.

Kręgosłup powinien nieco przypominać łacińską literę S. Jeśli całe plecy są przymocowane do ściany, produkt jest nieprawidłowo noszony.

Dostosowania ortopedyczne pomogą pozbyć się wielu problemów związanych z chorobami kręgosłupa, ale nie angażują się w samoleczenie. Każda choroba wymaga terminowej diagnozy i właściwego leczenia, które może wyznaczyć tylko doświadczonego specjalistę.

Loading...